Montex i Zagłębie w finale

Montex Lublin i Zagłębie Lubin awansowały do finału rozgrywanego w Elblągu turnieju o Puchar Polski w piłce ręczne kobiet. Mecz finałowy pomiędzy tymi zespołami odbędzie się w sobotę o 17.00. Niestety nasze zawodniczki odpadły op starciu z Zagłębiem Lubin (23-25).

Montex Lublin - Zgoda Bielszowice 25:16 (13:7)
     Spotkanie pomiędzy tymi dwiema drużynami rozpoczęło się miłym akcentem. Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego zawodniczki Zgody wręczyły piłkarkom Monteksu różyczki i pogratulowały siódmego z rzędu tytułu mistrzowskiego.
     Spotkanie nie należał do emocjonujących. W pierwszej części gry oba zespoły sprawiały wrażenie zmęczonych zmaganiami ligowymi. Dlatego też na boisku mnożyły się błędy, a wynik oscylował w granicach remisu. Momentami spotkanie stawało się nudne i mało widowiskowe. Dopiero w 13 min. po bramce Moniki Marzec lublinianki uzyskały pięciobramkową przewagę, której nie oddały już do końca meczu. Obraz gry uległ zmianie dopiero w drugiej połowie. Zespół Monteksu nabrał rozmachu i z minuty na minutę powiększał swoją przewagę. W 45 min. bramka Swietłany Czerneckiej dała mistrzyniom Polski ośmiobramkową przewagę. Wówczas to trener Andrzej Dróżkowski wprowadził na parkiet zawodniczki z ławki rezerwowej, które świetnie zastępowały swoje poprzedniczki. Bardzo dobrze w całym spotkaniu spisywała się w bramce Monteksu Magdalena Chemicz znana elbląskim kibicom z występów w EB Starcie. Ostatni kwadrans nie przyniósł większych zmian i zespół z Lublina pewnie awansowały do finału.
     Zespoły zagrały w składach:
     Montex: Chemicz, Pierzchała - Aleksandrowicz 1 bramka, Włodek 1, Czapko 5, Damięcka, Mańkowska 1, Marzec 4, Czarnecka Tryka 2, Żukiel 6, Luberecka, Strzałkowska 3, Kot-Kowalska 2.
     Zgoda: Radlińska, Krzymińska - Echolc 4, Guryliowa 1, Hanert 3, Pawlik 5, Siwczyk, Winkler, Rotter 1, Tomys, Pastuszyk 1, Semeniuk 1.

EB Start Elbląg - Zagłębie Lubin 23:25 (12:12)
     Niestety po raz kolejny fatalna postawa zawodniczek EB Startu w drugiej połowie dała przeciwniczkom zwycięstwo. W pierwszej odsłonie meczu oba zespoły grały z wielką determinacja i wolą walki. Po zmianie stron gospodynie w przeciągu osiemnastu minut zdobyły zaledwie dwie bramki.
     Po 2 min. gry gospodynie prowadziły 2:0. Niestety cztery minuty później mieliśmy remis 2:2. Sytuacja taka miała miejsce do 13 min., kiedy to na tablicy widniał wynik 5:5. Wówczas nastąpił atak Zagłębia, które w 24 min. prowadziło już trzema bramkami. Kiedy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się jednobramkowym prowadzeniem gości, Monika Pełka zdobyła bramkę i mieliśmy remis 12:12.
     Po zmianie stron gospodynie rozegrały chyba najgorsze 20 min. w całym sezonie. W przeciągu osiemnastu minut zdołały rzucić zaledwie dwie bramki i na tablicy widniał wynik 21:14 dla Zagłębia. Bardzo dobrze w tym okresie gry broniła bramkarka gości Alicja Głowczak. Ostatnie dwanaście minut to heroiczny bój podopiecznych Jerzego Ringwelskiego. Elblążanki wprawdzie zniwelował straty do dwóch bramek (21:23), jednak na doprowadzenie do remisu zabrakło czasu. Oba zespoły zdobyły jeszcze po dwie bramki i mecz zakończył się zwycięstwem zespołu gości.
     - Bardzo szkoda, że w taki sposób przegraliśmy to spotkanie - powiedział po meczu Jerzy Ringwelski, trener EB Startu. - Chyba trochę za późno nastąpił zryw do ataku. Moje przedmeczowe obawy, że to spotkanie wygra dla Zagłębia ich bramkarka Alicja Główczak sprawdziły się w stu procentach. Oddaliśmy rekordową liczbę rzutów i większość z nich obroniła Główczak. Mieliśmy w tym meczu zbyt mało argumentów by pokonać zespół, który przypomnijmy doszedł do ćwierćfinału Pucharu Federacji. Kluczowym momentem było pierwsze dwadzieścia minut drugiej części gry. Zagłębie odskoczyło na kilka bramek i już zabrakło czasu na odrabianie strat. Czuję niedosyt po tym meczu, bo wynik mógłby być zgoła odmienny.
     EB Start: Charłamowa, Alberciak - Kozik 5, Szuszkiewicz 4, Pazur 2, Pełka 3, Kańduła 2, Szklarczuk 6, Korowacka, Olszewska 1, Radkiewicz.
     Zagłębie: Głowczak, Gała - Pociecha 5, Duchnowa, Sztefan 1, Pobiedzińska 4, Błaszkowska 5, Stańczak, Kot 9, Wojtala 1, Szymczyk.