UWAGA!

Inwestor będzie swój

Konsorcjum Elektrimu, w którego skład wchodzą - oprócz oczywiście Elektrimu - PKN Orlen, Energia SA oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie negocjować zakup akcji Elbląskich Zakładów Energetycznych i pozostałych członków Północnej Grupy Energetycznej (G-8).

W skład Grupy - obok EZE - wchodzą zakłady energetyczne z Gdańska Olsztyna, Kalisza, Koszalina, Płocka, Słupska i Torunia, uznawane za jedne z najbardziej dynamicznych zakładów zajmujących się dystrybucją prądu na polskim rynku. Grupa powstała trzy lata temu, by negocjować z producentami energii warunki płatności za prąd, kupowany przez swoich członków.
     Sprzedaż 25 procent akcji G8 Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło pod koniec ubiegłego roku. Pod koniec marca MSP stworzyło tzw. krótką listę 6 potencjalnych inwestorów, na której znalazły się firmy z Belgii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec i Polski. Inwestora strategicznego mieliśmy poznać w najbliższych tygodniach. Miała nim być hiszpańska firma Iberddrola.
     Rzecznik prasowy Elbląskich Zakładów Energetycznych, Marek Dymowski:
     - Do finalizacji umowy nie doszło z powodu braku porozumenia co do zawartości pakietu socjalnego dla pracowników zakładów wchodzących w skład naszej grupy.
     W ostatnich dniach MSP wybrało nowego kandydata - konsorcjum Elektrim.
     Jak mówi dyrektor Elbląskich Zakładów Energetycznych, Henryk Dorociński, prywatyzacja potrzebna jest energetyce nie tylko ze względu na pieniądze, które będzie można przeznaczyć na inwestycje, ale przede wszystkim po to, by dostarczyć nowej wiedzy o możliwościach, jakie daje uwolniony rynek usług energetycznych.
     Na początku roku MSP sprzedało 25-procentowy pakiet akcji Górnośląskich Zakładów Energetycznych, uważanych za jedne z najsilniejszych w branży. Nabywca zapłacił za nie 800 mln dolarów. Nieoficjalnie mówi się, że 25-procentowy pakiet akcji G8 wart będzie jeszcze więcej.
     
     ***
     
     Kapitał akcyjny spółek tworzących G8 wynosi 515 mln zł, mają one 2,6 mln odbiorców energii, zatrudniają ponad 9 tys. 800 pracowników, sprzedają rocznie ponad 15,5 mln megawatogodzin energii, a posiadają 16-procentowy udział w krajowej sprzedaży energii.
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dobrze, że będą to polskie spółki!! Ale oby to nie było tak jak z polakami za granicą, najbardzej wykorzystują swoich.
  • Dla Elbląga dobrze. Wiadomo Elektrim - zamówienia będą w Alstomie.
  • Działanie "STOWARZYSZENIA " paliwowo energetycznego rządzi się w tym kraju specjalnymi prawami - total monopolu, minimum praw dla odbiorcy. Wasze nadzieje płonne - jakakolwiek umowa podpisana z przedstawicielem tej gałęzi gospodarki z jakimkolwiek podmiotem daje mu jedno jedyne prawo - może żyć, i to by było na tyle.......................
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Aborygen Miejscowy(2001-10-22)
Reklama