UWAGA!

„Korelacje” Ewy Bednarskiej-Siwilewicz

 Elbląg, Ceramika Ewy Bednarskiej-Siwilewicz
Ceramika Ewy Bednarskiej-Siwilewicz (fot. nadesłane)

Batik, odlewy w metalu oraz ceramikę zobaczyć będzie można na wystawie zatytułowanej „Korelacje”, jaka otwarta zostanie 22 maja o godz. 18 w Galerii Nobilis w centrum kultury Światowid. Autorką prac jest Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta-plastyk, instruktor CKiWM Światowid.

Prezentowane będą cykle prac wykonanych w trzech technikach: ceramice, batiku i metalu. Przewija się w nich motyw postaci, twarzy ludzkiej i maski; pokazują stany emocjonalne, gesty, wyciągnięte dłonie.
     - To refleksje na temat ludzkiego życia, trwania i przemijania, a także wiary – mówi artystka.
     W pracach ceramicznych szczególnie widoczny jest motyw śmierci – prace nawiązują do słowiańskich urn twarzowych.
     - Pokazanie tego motywu od dawna mnie fascynowało, ale nie chciałabym opowiadać i tłumaczyć moich prac ponieważ zależy mi na indywidualnej interpretacji wystawy – dodaje Ewa Bednarska-Siwilewicz.
     Artystka urodziła się w Stegnie. Ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem, a także pedagogikę na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim na kierunku sztuka.
     Jak mówi, decydujący wpływ na jej twórczość wywarła szkoła Kenara oraz możliwość pracy pod kierunkiem artystów i pedagogów – Antoniego Rząsy, Władysława Hasiora, Michała Gąsienicy - Szostaka i Zygmunta Piekacza.
     Lubi pracować w różnych materiałach – glinie, metalu, drewnie czy szkle, bo „każdy materiał daje inne możliwości twórcze”.
     Na swoim koncie ma wystawy indywidualne i zbiorowe: wystawę indywidualną „Inspiracje” w Galerii Bonitas (2005) oraz udział w wystawach BWA w Zakopanem (2004, 2008) i w Galerii EL na „Salonie Elbląskim”(2007).
     Czynnie uczestniczy też w plenerach, często w roli organizatora, a jako instruktor w centrum kultury prowadzi warsztaty z edukacji artystycznej dla młodzieży, dorosłych i dzieci oraz przygotowuje ogólnopolskie przeglądy i konkursy.
     Warta podkreślenia jest także jej praca na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych oraz wkład w tworzenie wystroju wnętrz sakralnych i świeckich. Pani Ewa jest m.in. współautorką elementów zdobiących kościół Św. Brunona oraz kościół św. Wojciecha w Sztutowie, a także współprojektowała wnętrze Galerii Nobilis.
     - Korelacje to termin zapożyczony z pedagogiki, a oznacza współgranie podobieństwa – wyjaśnia. – Myślę że oddaje sens mojej twórczości.
     

 


     Wystawę oglądać będzie można w Galerii Nobilis przez miesiąc.

oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama