UWAGA!

W kręgu dziecięcej literatury

26 lutego o godz. 12.30 w Dziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży. Tematem rozmowy będzie książka „Jabłko Apolejki” Beaty Wróblewskiej.

Książka zdobyła III miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10-14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.
       Rodzina głównej bohaterki Kasi i jej sześcioletniej siostry Oli pozostawiona przez ojca bez środków do życia i niepokojona przez jego wierzycieli opuszcza dom i przenosi się do małego miasteczka, do babci. Dziewczęta - każda na swój sposób - muszą się odnaleźć w nowym środowisku. Nie jest to łatwe. Obydwie rozpoczynają naukę w nowych szkołach, wśród nowych twarzy. Kasia w dodatku przygotowuje się do matury i musi zdecydować o swoim dalszym życiu. Głównym jednak problemem, z którym boryka się ich rodzina jest choroba średniego dziecka, prawie 13-letniego Jaśka, cierpiącego na autyzm. Dziewczęta walczą o akceptację i zrozumienie w nowym środowisku. Zanim jednak to osiągną, muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nich naprawdę ważne. Z tej perspektywy obserwują swoje otoczenie, szukając prawdziwej przyjaźni i miłości.
      
       Beata Wróblewska - ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1998 roku została wydana jej książka poświęcona literackiemu obrazowi Podkowy Leśnej zatytułowana W salonie i Arkadii. Jest autorką felietonów, recenzji i wywiadów, które ukazywały się w Podkowiańskim Magazynie Kulturalnym” oraz sześćdziesięciu bajek dla dzieci napisanych w latach 98/97 na zamówienie Gazety Wyborczej. W roku 2004 ukazał się tomik poetycki zatytułowany Zeszyt rodzinny. Książka Małgosia z Leśnej Podkowy powstała dzięki współpracy z czasopismem Dziecko. Niektóre rozdziały książki ukazywały się w tym piśmie jako samodzielne felietony w latach 96/97. W roku 2004 wydawnictwo Znak przyznało Małgosi z Leśnej Podkowy trzecią nagrodę w konkursie Popisz się przed dzieckiem. Inspirację do napisania tej książki stanowiły przeżycia jej dwóch córek: dzisiaj dziesięcioletniej Anny i osiemnastoletniej Marysi. Autorka najbardziej lubi życie rodzinne, dobre filmy, czytanie książek, spacery po lesie i okolicznych łąkach, długie górskie wędrówki i sobotnie zakupy na targu w pobliskim Milanówku.
      
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama