UWAGA!

Na skrzypce i organy

 Elbląg, Koncerty festiwalowe odbywają się w Bazylice Archikatedralnej we Fromborku
Koncerty festiwalowe odbywają się w Bazylice Archikatedralnej we Fromborku (fot. WS)

We Fromborku trwa 45. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. W niedzielę (29 lipca) zagra wybitny polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, a na organach towarzyszyć mu będzie Roman Perucki. Początek koncertu o godz. 14.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, jeden z najstarszych w Polsce i Europie. Od wielu lat przybywają tu zarówno turyści, jak i miłośnicy gry na wspaniałym fromborskim instrumencie. Organy Fromborskie powstały w 1684 roku i po wielu naprawach i przeróbkach służą do dnia dzisiejszego.
       Podczas niedzielnego (29 lipca) koncertu w Bazylice Archikatedralnej na organach zagra Roman Perucki, na skrzypcach zaś Konstanty Andrzej Kulka.
      
       Program niedzielnego koncertu:
       Johann Sebastian Bach (1685-1750)
       Aria na strunie g z Suity D-dur, (skrzypce i organy)
       Tomasso Albinoni (1671-1751)
       Adagio, skrzypce i organy
       Leon Boellmann (1862-1897)
       Suita gotycka op.25, (organy solo) Introduktion-Choral, Menuet gothique, Priere a Notre-Dame, Toccata
       Johann Sebastian Bach (1685-1750)
       Partita (wybór), ( skrzypce solo)
       Leon Boellmann (1862-1897)
       Deuxieme Suite op.27, (organy solo) Prelude, Pastorale, Allegretto conmoto, Andantino,Final-Marche
       Joseph Rheinberger (1839-1901) Ouverture z op. 150
       (skrzypce i organy)
      
       Początek o godz. 14. Bilety do nabycia przed wejściem do kościoła przed koncertem w cenie: 20 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy.
       Patronat medialny nad 45. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
       Dzień wcześniej, bo 28 lipca, artyści wystąpią w kościele w Stegnie. Początek koncertu godz. 16.
      
       O artystach:
       Konstanty Andrzej Kulka –
polski skrzypek i pedagog. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
       Urodził się w Gdańsku. Ukończył V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku-Oliwie im. Stefana Żeromskiego oraz studiował w PWSM w Gdańsku.
       Wykonał ponad 1500 recitali i koncertów z towarzyszeniem orkiestry na całym świecie. Gra ze słynnymi orkiestrami, występuje na festiwalach w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie i in. Dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Uprawiał również kameralistykę, bierze udział w wykonaniu i nagraniach polskiej muzyki współczesnej. Bierze udział w licznych tournée zagranicznych z polskimi orkiestrami. Jest głównie związany z Filharmonią Narodową. Wystąpił także gościnnie w albumie Hat, Rabbit swojej córki Gaby Kulki.
      
       Roman Perucki
- ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku.
       Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba filharmonii. Jest prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski.
       Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), w sali koncertowej The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Australii, Meksyku, Kanadzie i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.
       Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.
       Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w Ruchu Muzycznym za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku.
       Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI, które bardzo sobie ceni. W roku 2005 uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
      
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • jeden z zawodu jest kowalem, a drugi ma zawód elektryczny. ..
  • to ciekawostka, bo talent wielki maja obaj. ..
  • Roman Perucki – obecny Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej, wykonuje często dzieła Friedricha Wilhelma Markulla, m. in. ostatnio sonatę op. 56 - Allegro maestoso – Andantino – Finale. A co ciekawe - Wilhelm Markull, organista, pianista i ceniony kompozytor epoki romantyzmu urodził się 17 lutego 1816 r. w Rychlikach k. Pasłęka, a zmarł 30 kwietnia 1887 r. w Gdańsku. Był także nauczycielem domowym, krytykiem muzycznym w gdańskim dzienniku „ Danziger Zeitung” . Pisał symfonie, liczne utwory fortepianowe, sonaty i dzieła organowe.
  • www.frederickfrahm.com
Reklama