UWAGA!

Spektakl multimedialny w Galerii El

 Elbląg, Spektakl multimedialny w Galerii El

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Galeria El zapraszają na niecodzienny spektakl multimedialny „Listen to the blue”, który zaprezentuje w Elblągu Multimedialny Teatr „Lanterna Rossa” (Czerwona Latarnia). Swoją premierę przedstawienie to miało w ubiegłym roku w Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano w Szwajcarii.

Spektakl „Listen to the blue” ukazuje historię Derek’a Jarman’a - brytyjskiego reżysera, pisarza, scenografa i malarza, który w swoim ostatnim filmie „Blue” zawarł osobisty testament życiowy i artystyczny.
       Film został nakręcony, kiedy Jarman umierał już na AIDS i tracił wzrok. Ostatnim kolorem, który widział był właśnie niebieski, stąd tytuł filmu. „Listen to the blue” to spektakl, w którym muzyka jest przeplatana z filmem, specjalnymi efektami dźwiękowymi i wizualnymi, a publiczność stanowi integralną część przedstawienia.
       W spektaklu zawarte są fragmenty filmu Jarmana , muzyka Simona Fishera Turnera, Karola Szymanowskiego i Erika Satie. Na żywo grana jest pierwsza suita J.S. Bacha na wiolonczelę solo, którą publiczność słyszy ze sceny w wykonaniu elbląskiej wiolonczelistki Barbary Misiewicz oraz utwory na akordeon Sergeya Voytenki i współczesnego kompozytora Nadira Vassena w wykonaniu Momira Novakovica (Serbia).
       Spektakl tworzą: Barbara Misiewicz - wiolonczelistka, Momir Novakovic - akordeonista, Fabrizio Rosso - reżyseria, Roberto Mucchiut - autor projekcji wideo i światła.
      
       Czterech artystów charakteryzują bardzo różnorodne życiorysy.
       Fabrizio Rosso, reżyser spektaklu, studiował fortepian i kompozycję w konserwatoriach w Zurychu, Turynie i Lugano. Był także uczniem Karlheinz Stockhausena, z którym pracował nad wieloma projektami, włączając premierę i nagranie Sonntags-Abschied (ostatni utwór z cyklu oper Licht). Jest autorem wielu utworów muzyczno-teatralnych. W 2006 r. stworzył wraz z piosenkarką Luisą Castellani i perkusistą Luca Congedo pokaz „Wspaniała wiosna”, który został wystawiony w tym samym roku w Teatrze Strehlera w Mediolanie. Uczy też muzyki elektronicznej i jest dyrektorem festiwalu-laboratorium multimedialnego teatru „Lanterna Rossa”, który działa w Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano. Od 2012 r. wykłada na kursie projektowania dźwięku w Muzeum MAXXI w Rzymie.
      
       Barbara Misiewicz, pochodząca z Elbląga wiolonczelistka, rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Elblągu w klasie profesora Olega Studnickiego. Studiowała przez 5 lat w Royal Conservatoire of Scotland z Robertem Irvine, gdzie uzyskała nagrodę Ian D Watt I Dunbar Gerber w dziedzinie muzyki kameralnej, finał prestiżowego konkursu Governor’s Recital Prize Królewskiej Akademii, a także nagrodę w dziedzinie „najlepszy muzyk orkiestrowy” Królewskiej Akademii za rok 2007/ 2008. Po studiach w Szkocji uczyła się w Conservatorio della Svizzera Italiana przez kolejne dwa lata u Johannesa Goritzkiego, gdzie uzyskała dyplom magistra sztuki. Wzięła udział w trasie koncertowej ze Scottish Ensemble, zespołem z którym zagrała w Wigmore Hall w Londynie i nagrała jeden z koncertów w Szkocji dla BBC Radio 3. Współpracowała m.in. z orkiestrami: Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej,Britten Pears, Scottish Opera, a także Royal Scottish National Orchestra. Jako solistka z orkiestrą wykonała koncert wiolonczelowy Edwarda Elgara, Schelomo Ernsta Blocha i pierwszy koncert Dymitra Szostakowicza. Jest stypendystką Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
      
       Momir Novakovic, Urodził się w 1991 r. w Loznicy w Serbii, gdzie w wieku 9 lat zaczął grać na akordeonie. Ukończył z najlepszymi wynikami jedną z najbardziej prestiżowych serbskich szkół akordeonu: Szkołę Muzyczną Kragujevac, gdzie uczył się u prof. Miljana Bjeletica. Teraz jest w klasie Maestro Lesława Skorskiego (Polska) w Conservatorio della Svizzera w Lugano w Szwajcarii. Swoje umiejętności doskonalił również pod kierunkiem prof. Jurija Szyszkina (Rosja), prof. Mika Väyrynen (Finlandia) i prof. Radomira Tomica (Serbia). Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach i wygrał większość z nich. Najważniejsze z nich to Międzynarodowy Star Ways w Kragujevac w Serbii, Dni Akordeonowe w Smederevo w Serbii, Konkurs Republiki Serbii, Międzynarodowy festiwal akordeonowy w Belgradzie oraz „Cita di Castelfidaro” we Włoszech. W 2008 r. zdobył CIA Coupe Mondiale w Glasgow. Wspiera go księżniczka Serbii Elizabeth.
      
       Roberto Mucchiut pracuje dla Conservatorio della Svizzera Italiana, jako autor projekcji video i światła podczas serii spektakli multimedialnych „Lanterna Rossa”.
      
       Widowisko to będziemy mogli obejrzeć 22 sierpnia o godz. 20.30 w Centrum Sztuki Galeria EL przy ul. Kuśnierskiej. Wstęp wolny.
      
Teresa Wojcinowicz, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama