UWAGA!

Dawno temu... poszukiwano zdjęć Elbląga i okolic

 Elbląg, Willa przy ul. Saperów w zimowej szacie
Willa przy ul. Saperów w zimowej szacie

Miejska informacja turystyczna zachęca w dzisiejszym dziale ogłoszeń wszystkich fotografów-amatorów naszego miasta do dostarczenia zdjęć Elbląga i okolic. Z tych fotografii mamy zamiar stworzyć piękny album pt. „Malownicze Prusy Wschodnie”, który poza granicami naszego regionu będzie reklamować Elbląg i jego piękne okolice. (ET, piątek, 13.01.1928 r.)

Tramwaj zderzył się z furmanką
      
Wczoraj wieczorem na rogu ulic Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) i Królewieckiej (niem. Koenigsbergstrasse) doszło do zderzenia furmanki z tramwajem linii nr 2. Kierowca furmanki wypadł ze swojego pojazdu, nie doznał na szczęście żadnych obrażeń. (ET, piątek, 13.01.1928 r.)
      
       Miejski Urząd Opieki Społecznej donosi
      
Miejski Urząd Opieki Społecznej donosi nam, co następuje: wypłacanie rent dla inwalidów wojennych oraz rodzin poległych w czasie wojny żołnierzy za miesiąc styczeń będzie miało miejsce przy tej samej kasie co zawsze, dla numerów od 1 do 1500 – w piątek 13 stycznia, dla numerów 1501 do końca – w sobotę 14 stycznia. (ET, środa, 11.01.1928 r.)
      
       Niemiecki Katolicki Związek Kobiet
      
Ostatnia lekcja gimnastyki dla pierwszego kursu odbędzie się w piątek 13 stycznia w Domu Towarzystwa Przemysłowego (niem. Gewerbevereinshaus). (ET, środa, 11.01.1928 r.)
      
       125 tysięcy osób odwiedziło pomnik bitwy pod Tannenbergiem
      
Otrzymaliśmy następującą informację: Postawiony nie tak dawno pomnik bitwy pod Tannenbergiem*, do którego najłatwiej dostać się z Ostródy (niem. Osterode) i Olsztyna (niem. Allenstein), odwiedziło już bardzo wiele osób. Od 1 października do końca roku wydano 125 tysięcy biletów wstępu. […] Mamy nadzieję, że pomnik ten symbolizujący trudy walki naszych żołnierzy, oraz niesamowita przyroda naszych okolic przyciągnie tutaj też naszych rodaków spoza Prus Wschodnich […]. (ET, środa, 11.01.1928 r.)
      
       * Bitwa pod Tannenbergiem – w historiografii niemieckiej uznającej bitwę pod Grunwaldem za pierwszą bitwę pod Tannenbergiem, ta jest określana jako druga bitwa pod Tannenbergiem – bitwa w ramach operacji wschodniopruskiej w 1914 r. między siłami Imperium Rosyjskiego, a Cesarstwem Niemieckim, zakończona zwycięstwem Niemiec – Wikipedia.
      
       Profesor Casper nowym rektorem królewieckiej Albertyny
      
Podczas wczorajszego posiedzenia senatu Uniwersytetu Albertus* na rektora uczelni w roku akademickim 1928/1929 wybrano prof. dra Ericha Caspera. Prof. dr Erich Casper urodził się w Poczdamie w 1879 roku, stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie w Berlinie, a 1 października 1920 roku został powołany na profesora zwyczajnego zarządzającego katedrą Historii Średniowiecza i Historii Współczesnej na królewieckiej Albertynie. (ET, czwartek, 12.01.1928 r.)
      
       * Uniwersytet „Albertyna” (Albertina) (niem. Albertus-Universität Königsberg) – uniwersytet w Królewcu istniejący w latach 1544-1945. Jedyny uniwersytet w Księstwie Pruskim i jeden z najważniejszych w I Rzeczypospolitej. Po oderwaniu Prus od Polski w 1657 r. Albertyna pozostała największym ośrodkiem akademickim w Prusach Wschodnich do końca ich istnienia. Obecnie do tradycji Albertyny odwołuje się Bałtycki Uniwersytet Federalny im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie. Uniwersytet Królewiecki zawdzięcza swą nazwę Albrechtowi Hohenzollernowi, pierwszemu władcy Prus Książęcych – Wikipedia.
      
       Ostrzeżenie przed wchodzeniem na lód
      
Komenda policji przesłała nam następującą informację: „Ze względu na zdarzające się co roku nieszczęśliwe wypadki podczas wchodzenia na niepewny lód przy lekkim mrozie lub odwilży, koniecznym jest ostrzeżenie mieszkańców naszego miasta, bo właśnie w Elblągu jest wiele niebezpiecznych miejsc, których wcześniejsze znalezienie nie jest możliwe. Ten, kto wybiera się na lód, czyni to na własną odpowiedzialność”. (ET, piątek, 13.01.1928 r.)
      
       200 topielców rocznie
      
W Prusach Wschodnich (niem. Ostpreussen) dochodzi rocznie do około dwustu utonięć.
       Niedawno opublikowano statystyki nieszczęśliwych wypadków dla całych Prus w roku 1925. Według nich w tym roku w całych Prusach było 15 tysięcy śmiertelnych wypadków, z czego około 2500 utonięć, co stanowi jedną szóstą wszystkich wypadków.
       Także Prusy Wschodnie przyczyniają się znacznie do tych statystyk. Według prywatnych, niekoniecznie kompletnych statystyk, które powstały na podstawie notatek prasowych, w roku 1925 w Prusach Wschodnich utonęło 161 osób. W roku 1926 liczba ta wzrosła do 185, a w roku ubiegłym do 209 (w tym 120 mężczyzn, 12 kobiet i 77 dzieci poniżej 14 roku życia). W przeciągu trzech lat straciliśmy blisko 600 osób. Należy podkreślić, że większość z ofiar to dzieci i młodzież. Miasto powinno przedsięwziąć wszelkie środki, by zaradzić takiemu stanowi rzeczy, a może to uczynić poprzez wprowadzenie obligatoryjnych zajęć nauki pływania dla dzieci i młodzieży. […] Także w nowym roku doszło już do pierwszych utonięć. (ET, piątek, 13.01.1928 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      

      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama