Drogi Czytelniku,
uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.
Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.
Odwołania odrzucone, czas na drugi etap przekopu
Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła w piątek odwołania dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na drugi etap budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany – informuje portal rynekinfrastruktury.pl To oznacza, że Urząd Morski w Gdyni będzie mógł podpisać umowę z Budimexem i wkrótce powinny ruszyć prace.
Byli Amerykanie, będą Austriacy
To była jedna z pierwszych tak dużych prywatyzacji w byłym województwie elbląskim. 29 lat temu Amerykanie kupili Zakłady Celulozowo-Papiernicze w Kwidzynie, przekształcając je w część koncernu International Paper. Właśnie ogłosili, że sprzedają kwidzyński zakład Austriakom.
Strażackie ćwiczenia na lodzie
Elbląscy strażacy przeprowadzili ćwiczenia z ratownictwa na lodzie. Odbyły się one na zamarzniętych akwenach Elbląga i Pasłęka.
Policja chce uchylenia immunitetu posłance
Komendant Główny Policji chce uchylenia immunitetu poselskiego Moniki Falej, posłanki Lewicy z okręgu elbląskiego. Powodem ma być wykroczenie podczas demonstracji Strajku Kobiet w Iławie.
Koniec marzeń o bursztynie z przekopu Mierzei
Urząd Morski w Gdyni nie będzie wydobywał bursztynu z rejonu, gdzie odbywa się budowa przekopu Mierzei Wiślanej, bo jest to nieopłacalne – wynika z wypowiedzi rzecznika urzędu, cytowanego przez portal tvregionalna24.pl
Rosja się zbroi w obwodzie
Nowe okręty dla Floty Bałtyckiej, organizacja nowej dywizji zmechanizowanej, wymiana sprzętu na wojskowego na nowocześniejszy – to tylko niektóre działania rosyjskich sił zbrojnych. Informuje o nich portal o2.pl.
Zmarł dyrektor szpitala w Nowym Dworze Gdańskim. Miał koronawirusa
- Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim poinformowało o śmierci Bogdana Kułakowskiego, dyrektora szpitala i byłego radnego - informuje gazeta.pl. Bogdan Kułakowski zmarł wczoraj (31 grudnia). Miał 64 lata.
Sylwester w cieniu obostrzeń. „Policjanci będą reagować”
- Masowe imprezy są odwołane, a na domówkach może bawić się, poza domownikami, do pięciu osób. Przestrzegania reguł ma pilnować policja. Funkcjonariusze mówią jednak, że nie zamierzają robić sylwestrowych nalotów na domówki – pisze Katarzyna Bartman dla money.pl. Jak zapowiadają się działania policji w czasie tegorocznej, nietypowej sylwestrowej nocy?
Na szczepienie z zaproszeniem
- Zaraz po medykach w pierwszej grupie będą osoby starsze, czyli powyżej 60. roku życia. Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie - mówił w poniedziałek (28 grudnia) w TVP Info Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Chodzi oczywiście o szczepionki na koronawirusa. Sprawę opisuje Aleksander Główczewski dla portalu Gazeta.pl.
Błyskawiczne akcje z konopi
40 minut potrzebował Kombinat Konopny z Gronowa Górnego, aby zebrać 4,2 mln zł ze sprzedaży swoich udziałów na jednej z platform crowdfundingowych. To nowy rekord Polski, jeżeli chodzi o taki sposób pozyskiwania środków finansowych.
Na ratunek jedzeniu
16 października to Światowy Dzień Żywności. Stanowi on m.in. przypomnienie, że na świecie nieustannie marnowane są miliony ton jedzenia, a także zachętę do eliminowania tego zjawiska. Ciekawa możliwość walki z marnowaniem jedzenia stoi także przed mieszkańcami naszego miasta, wszystko za sprawą... aplikacji w telefonie.
Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym
Prawie 22 tysiące osób wzięło udział w głosowaniu na nazwy dla trzech nowych wysp, powstających w naszym kraju. Jedna z nich jest budowana na Zalewie Wiślanym, jako przyrodnicza rekompensata związana z przekopem Mierzei Wiślanej. Ma mieć nazwę Estyjska.
GDOŚ wydał decyzję. Budowa przekopu może być kontynuowana
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska częściowo uchylił decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Budowa kanału żeglugowego przez mierzeję może być jednak kontynuowana.
Kontrowersyjna deklaracja dla rodziców w elbląskiej szkole
"Jako rodzic/prawny opiekun rozumiem i akceptuję powyższe ryzyko zakażenia oraz ryzyko powikłań COVID-19, w tym nieodwracalne uszkodzenie płuc i zgon (...)" - to fragment deklaracji, którą mieli otrzymać rodzice i opiekunowie uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Sformułowania zawarte w tekście wywołały sprzeciw jednego z rodziców, który o sprawie poinformował ogólnopolskie media. Sytuację opisał portal Wirtualna Polska.
Policjant uratował 12-latkę, sam utonął
Wczoraj (20 sierpnia) na niestrzeżonej plaży w Sztutowie doszło do tragedii. Policjant dostrzegł tonącą, 12-letnią dziewczynkę: uratował dziecko, sam jednak utonął. O sprawie pisała Gazeta.pl.
Paweł Olechnowicz chce odszkodowania za bezzasadne zatrzymanie
100 tysięcy złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa domaga się elblążanin Paweł Olechnowicz, był prezes Lotosu, za bezzasadne zatrzymanie, do którego doszło pod koniec stycznia 2019 roku. Proces w tej sprawie rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.
Amerykańskie dowództwo w Elblągu?
W Polsce ma stacjonować 5,5 tysięcy żołnierzy z V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Portal Onet informuje, że wysunięte dowództwo tej jednostki ma stacjonować w... Elblągu. - To nie jest prawda. To będzie inna lokalizacja – twierdzi tymczasem Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Uczniowie wrócą do szkół 1 września
Nowy rok szkolny uczniowie mają rozpocząć w szkołach – zapowiedział dzisiaj minister edukacji Dariusz Piontkowski. Ministerstwo przygotowało wytyczne, dając dyrektorom możliwość przechodzenia na naukę zdalną lub zdalno-stacjonarną, gdy będzie tego wymagać sytuacja. W szkołach nie trzeba będzie zakrywać nosa i ust.
7 ton bursztynu nie w miejscu przekopu, ale na całej Mierzei
Ministerstwo Aktywów Państwowych informowało niedawno, że w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej ma się znajdować niemal 7 ton bursztynu. Jednak, według resortu gospodarki morskiej, można będzie go wydobyć jedynie 500 kg. O sprawie pisze money.pl.
Strażnik z obozu Stutthof skazany
93-letni dziś Bruno D., były strażnik niemieckiego nazistowskiego obózu koncentracyjnego i zagłady Stuthoff, został skazany przez sąd krajowy w Hamburgu na 2 lata więzienia w zawieszeniu. Uznano go współwinnym śmierci więźniów podczas II wojny światowej.