
Ostatniego dnia 11. Letnich Ogrodów POLITYKI z Elbląską Orkiestrą Kameralną wystąpią laureaci dwóch ostatnich edycji Paszportów POLITYKI w kategorii Muzyka Poważna: TWOgether Duo i Marcin Masecki. Tego koncertu nie można przegapić! Koncert odbędzie w sobotę 7 czerwca, w Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, godz. 20.30.
Paszport POLITYKI 2012
„Za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania.”

Podczas 11. Letnich Ogrodów POLITYKI TWOgether Duo z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej zaprezentują prawykonanie specjalnie zamówionego na tę okoliczność utworu, którego autorem jest kompozytor i instrumentalista Mikołaj Majkusiak. Będzie to koncert podwójny pt. „Rhythm Games” na akordeon, wiolonczelę, smyczki i instrumenty perkusyjne. Wykonawcami partii solowych będą Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon. Partia orkiestry należeć będzie do Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jose Marii Florencio.
Kompozycja ta będzie nawiązywała stylistycznie do wcześniejszych utworów kompozytora, przeznaczonych na obsadę instrumentów solowych z orkiestrą, tj. „Concerto Classico” na akordeon i orkiestrę symfoniczną , „Concerto in F” na gitarę i orkiestrę smyczkową, „Road to the Unknown” na śpiew, skrzypce, DJ'a i orkiestrę smyczkową czy „FisConcerto” na dwa akordeony i orkiestrę. Utwory te były wielokrotnie wykonywane w salach filharmonicznych całej Europy, ciesząc się wielkim powodzeniem. „Rhythm Games” będzie kontynuował charakterystykę „gier rytmicznych”, w oparciu o materiał sonorystyczny zawarty we wcześniejszej, 3-częściowej kameralnej kompozycji „Rhythms of doubt” na wiolonczelę i akordeon. Bogata rytmika będzie najważniejszym składnikiem „Rhythm Games”, stąd też tytuł kompozycji. Inspiracją do budowania napięcia emocjonalnego będą koncerty instrumentalne Antonio Vivaldiego, przy wykorzystaniu dzisiejszych technik kompozytorskich oraz XXI-wiecznego bogactwa rozwiązań instrumentacyjnych.
Marcin Masecki – znakomity pianista jazzowy i kompozytor, który kształcił się w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie. Regularnie nagrywa albumy solowe z własnymi kompozycjami – gra m.in. w zespole Paristetris, w którym śpiewa jego żona Candelaria Saenz Valiente, również współautorka innego jego projektu – Pictorial Candi. Zawiaduje też Warszawską Orkiestrą Rozrywkową, skupiającą najlepszych muzyków młodej generacji warszawskiego jazzu i okolic. Jego ostatni projekt to Polonezy – dziesięcioosobowa orkiestra dęta grająca autorski zestaw polonezów.
Paszport POLITYKI 2013
„Za sprawne i konsekwentne poruszanie się między gatunkami własną ścieżką, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie "Polonezy" w sposób jak zawsze lekki i przewrotny.”
Podczas 11. Letnich Ogrodów POLITYKI Marcin Masecki zagra koncert klawesynowy Bacha E-dur 1053.
Elbląska Orkiestra Kameralna – została powołana w październiku 2007 roku. Muzykami Orkiestry są młodzi i utalentowani absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku – laureaci wielu konkursów solowych i kameralnych. Repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej obejmuje dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku – od A. Corellego po kompozycje W. Lutosławskiego, W. Kilara i H. M. Góreckiego. Mają w swoim programie również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej. Uczestniczyli w wielu wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej. Za swą działalność artystyczną Elbląska Orkiestra Kameralna została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2009, 2012) i Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2010).
Bilety na koncert w cenie 25 zł są do nabycia w Bibliotece Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
PROGRAM:
Dzień pierwszy – 4 czerwca (środa)
Spektakl plenerowy pt. „Pielgrzymka” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów – godz. 17.15, ulica Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim)
Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Co wolność dała kulturze?” – prowadzenie: red. Mirosław Pęczak
uczestnicy: Jacek Kleyff, Michał Tarkowski, Roman Kurkiewicz
Koncert: Jacek Kleyff i goście – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
Dzień drugi – 5 czerwca (czwartek)
Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Nowy alfabet mafii – 20 lat po narodzinach” – prowadzenie: Piotr Pytlakowski
uczestnicy: Lucyna Biej, Leszek Kardaszyński, Ewa Ornacka
Koncert: Waglewski, Fisz, Emade z nową płytą „Matka, Syn, Bóg” – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
Dzień trzeci – 6 czerwca (piątek)
Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Budy ułudy. O romansach architektury z historią” – prowadzenie: Piotr Sarzyński
uczestnicy: Filip Springer i dr Jacek Friedrich
Spektakl plenerowy pt. „Kucharz na ostro” w wykonaniu wrocławskiego Teatru Formy – godz. 19.30, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
Koncert: Pablopavo i Ludziki z nową płytą „POLOR” – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
Dzień czwarty – 7 czerwca (sobota)
Rodzinne warsztaty architektoniczne – godz. 10.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Opis obyczajów czasów polskiej transformacji”” – prowadzenie: red. Zdzisław Pietrasik
uczestnicy: prof. Beata Łaciak, prof. Tomasz Szlendak, Bartek Chaciński
Koncert: Elbląska Orkiestra Kameralna, TWOGether Duo, Marcin Masecki – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
Spektakl plenerowy pt. „Ulro” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów – godz. 22.30, ul. Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim)