UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... na dworcu złapano złodziei z Gdańska

 Elbląg, Budynek dworca kolejowego w Elblągu przed wojną
Budynek dworca kolejowego w Elblągu przed wojną

Wczoraj po południu na polecenie królewskiej dyrekcji policji w Gdańsku na tutejszym dworcu podczas przyjazdu pociągu aresztowano robotnika Heinricha Puppe i czeladnika ślusarskiego Richarda H., obaj z Gdańska. Mężczyźni dopuścić się wspólnie z kilkoma innymi osobami poważnych kradzieży. Znaleziono przy nich naładowany rewolwer, wytrychy, przyrządy do włamywania się i inne rzeczy, które pochodziły ze wspomnianych kradzieży. Aresztowani mężczyźni mieli zamiar udać się do Koenigsberg (obecnie Kaliningrad) i zaokrętować się w Pillau (obecnie Bałtijsk). Część rzeczy zarekwirowano na statku w Gdańsku (AZ, piątek, 16.02.1894 r.).

Niebezpieczny mężczyzna aresztowany

Wczoraj wieczorem aresztowano zamieszkałego przy Neustädter Feld niebezpiecznego mężczyznę w osobie ślusarza Augusta N. Mężczyzna oddał strzały z rewolweru w znajdującym się przy ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstrasse) warsztacie, który jest własnością mistrza ślusarskiego B. Mężczyzna wystrzelił w kierunku zatrudnionych tam czeladników i praktykantów i groził, że chce ich zabić Jeden ze strzałów musnął kolano praktykanta, pozostałe trafiły w ścianę. Zanim oddał strzały, porozbijał szyby w warsztacie (AZ, środa, 14.02.1894 r.).

 

Bijatyka podczas chrzcin

W niedzielę w nocy podczas przyjęcia z okazji chrztu w jednym z domów przy Mattendorfstrasse (obecnie ul. Lubraniecka) wybuchła kłótnia między czeladnikiem murarskim F. a braćmi D., która zakończyła się bójką. Podczas akcji F. został tak obity obcasami od kozaków i potraktowany nożem, że trzeba było wezwać pomoc lekarską. Wszczęto już postępowanie karne w tej sprawie (AZ, czwartek, 15.02.1894 r.).

 

Wszyscy zdali

Dzisiejsze egzaminy maturalne, które odbyły się w Realnym Gimnazjum (obecnie budynek Urzędu Miejskiego - red) zdało wszystkich 8 kandydatów. Egzaminy ustne zdawali panowie: Reimer, Zimmermann, Krause i Marschall. Zwolnieni z tego egzaminu zostali: Ulrich, Neufeld, Elsner i Kieselbach. Egzaminy poprowadził radca szkolny pan doktor Kruse (AZ, czwartek, 15.02.1894 r.).

 

Cyrk Blumenfeld przyjedzie do Elbląga

Cyrk Blumenfeld, który obecnie przebywa w Grudziądzu (niem. Graudenz), gdzie każdego wieczoru odnosi wielkie sukcesy, przyjedzie prawdopodobnie na początku sierpnia do Elbląga. Jest to jeden z największych cyrków, zatrudnia spory personel, wśród nich wielu artystów i posiada około 100 koni (AZ, sobota, 17.02.1894 r.).

 

Aresztowany za znęcanie nad ojcem

Wczoraj wieczorem pewien tutejszy czeladnik rzeźnicki został aresztowany, ponieważ zachowywał się bardzo agresywnie, znęcał się nad ojcem i groził mu. Aresztowany spędził wiele lat w Ameryce i przebywa od jakiegoś czasu w odwiedzinach u swoich rodziców (AZ, sobota, 17.02.1894 r.).

 

W podziękowaniu za 50 lat pracy

Jubileusz 50-lecia na stanowisku sekretarza sądu krajowego obchodzi dziś pan Baatz. Z tej okazji koledzy po fachu podarowali mu na pamiątkę srebrną paterę. Patera jest okazała ma pół metra wysokości, jest trochę matowa, trochę wypolerowana i zawiera na stopce szyld z dedykacją nawiązującą do jubileuszu. Jak udało nam się dowiedzieć, patera pochodzi z atelier pana Emila Hoepnera (AZ, niedziela, 18.02.1894 r.).

 

Wykład znanego elblążanina

W przyszłym tygodniu czeka nas interesujący wykład. Jak już wspomniano, we wtorek wieczorem w Domu Rzemiosła nasz rodak dr Juliusz Lohmeyer, znany poeta, komik, pisarz literatury młodzieżowej [...] wygłosi wykład pt. "Niemieccy komicy" [...].

Dr Lohmeyer jest rodowitym elblążaninem, posiadał tutaj przed laty królewską aptekę dworską, zrezygnował jednak z zawodu farmaceuty, udał do Berlina i odtąd poświęcił się wyłącznie swojemu pisarskiemu talentowi i uzdolnieniom, realizując się w zawodzie pisarza. [...] Mamy nadzieję, że podczas wykładu dr. Lohmeyera frekwencja będzie duża i będzie tym samym odpowiedzią na interesujący temat, któremu mówca sprosta, tym bardziej, że cena jest niska (50 fenigów za osobę, zarówno dla członków Związku Rzemieślniczego i Handlowego, z inicjatywy których odbywa się wykład, jak i dla niebędących jego członkami). Temat powinien zainteresować zarówno panie jak i panów (AZ, niedziela, 18.02.1894 r.).

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama