UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... przygotowywano się do obchodów 700-lecia

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... przygotowywano się do obchodów 700-lecia

Gotowych jest 30 tys. znaczków wyprodukowanych z okazji jubileuszu 700-lecia. Miasto Elbląg zleciło kadyńskim zakładom majoliki wyprodukowanie kilkudziesięciu tysięcy znaczków, które będą nosić uczestnicy uroczystości, elbląscy towarzysze i zamiejscowi goście. Są to znaczki z brązowej majoliki i mają wielkość dawnej dużej pięciomarkówki, tzw. koła u wozu.

Na znaczku uwidoczniona jest na środku Brama Targowa nad godłem miasta, po lewej stronie jako symbol stuletnich zakładów Schichaua stoi żuraw ze stojącym na pochylni statkiem, po prawej wieża szkoły Plauena, która w czasie obchodów jubileuszu będzie również świętować stulecie swojego istnienia. Na znaczku widnieje następujący napis: "700 lat istnienia miasta hanzeatyckiego Elbląga. Spotkanie regionalnej jednostki administracyjnej NDSAP". Wyprodukowano już 30 tysięcy takich znaczków i dostarczono je do magistratu. (WZ, 2.04.1937 r.)

 

[Obchody jubileuszu 700-lecia Elbląga zaplanowano na 21 sierpnia i miały trwać do 29 sierpnia. Obchody rozpoczęto od położenia kamienia węgielnego pod budowę pomnika, upamiętniającego niemieckich żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. W niedzielę, 22 sierpnia, ulicami miasta przeszła wielka historyczna parada. Pochód otwierało trzech heroldów z herbami Zakonu Krzyżackiego, Lubeki i Elbląga wraz z czterema konnymi trębaczami i 24-osobową orkiestrą. Trasa parady rozpoczynała się na dziedzińcu Gimnazjum im. Heinricha von Plauena (dziś Urząd Miasta). Uczestnicy defilady kierowali się ulicą Trybunalską (Bismarckstraße) i ulicą 1-Maja (Adolf-Hitler-Straße) na plac Słowiański (Friedrich Wilhelm Platz), gdzie zbudowano specjalnie z tej okazji łuk triumfalny. Stąd ulicą Rycerską (Friedrichstraße) docierali na teren Starego Miasta, szli ulicą Św. Ducha (Heilig-Geist-Straße), ul. Wodną (Wasserstraße) i ul. Mostową (Brückestraße) do Starego Rynku (Alter Markt). Następnie ulicą Bednarską (Spieringstraße), ponownie ul. Wodną (Wasserstraße) do ulicy Studziennej (Wilhelmstraße). Stamtąd przeszli na Stary Rynek (Alter Markt), ku Bramie Targowej (Markttor), na ul. Stoczniową (Schichaustraße). Dalej pochód udał się ulicą Królewiecką (Königsbergerstraße), przez ul. Kopernika (Kantstraße) i ul. Traugutta (Mühlendamm) z powrotem ulicą 1-Maja (Adolf-Hitler-Straße) i ul. Trybunalską (Bismarckstraße) na teren szkoły im. Heinricha von Plauena. Obchody jubileuszu trwały do 29 sierpnia 1937 roku. Przez dziewięć dni mieszkańcy i goście mogli uczestniczyć w licznych wydarzeniach kulturalnych. Odbywały się przedstawienia teatralne, mecze piłki ręcznej i nożnej, zawody lekkoatletyczne, wyścigi wioślarskie i turniej tenisa, mecz szachowy Zainteresowani mieli okazję zwiedzić Gimnazjum im. Heinricha von Plauena, które w tym roku obchodziło setną rocznicę założenia, bibliotekę, muzeum i archiwum miejskie, popłynąć Zalewem Wiślanym, udać się na koncert do Bażantarni lub wieczorną potańcówkę w Ogrodzie Miejskim. W zakładach Schichaua, które także obchodziły stulecie swego istnienia, odbyły się odczyty poświęcone historii fabryki. Imprezę zakończył huczny pokaz fajerwerków – źródło www.strefahistorii.pl. ]

 

Oficerowie obejrzeli "Zwycięstwo na Zachodzie"

Na zaproszenie Wehrmachtu [całość sił zbrojnej III Rzeszy z wyłączeniem Waffen SS, utworzona 16 marca 1935 roku, ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej - Wikipedia] wczoraj w południe w kinoteatrze Lichtspielhaus (kinoteatr ten mieścił się kiedyś w Elblągu przy ulicy Rzeźnickiej) zebrali się licznie oficerowie, przedstawiciele partii, naszego państwa i gospodarki, by wziąć udział w uroczystej premierze filmu dokumentalnego stworzonego przez armię pt. "Zwycięstwo na Zachodzie" (niem. "Sieg im Westen"). Odświętnie przyozdobiony Lichtspielhaus i miejsca wypełnione w całości przez ubranych w unifromy gości nadały temu wydarzeniu szczególną oprawę. Po odśpiewaniu przez korpus muzyczny Wehrmachtu dwóch marszów rozpoczął się film, który także w Elblągu został przyjęty z bardzo żywym zainteresowaniem. Szczegółowy komentarz do tego filmu publikujemy w artykule wstępnym dzisiejszego wydania (WZ, sobota, niedziela, 16./17.03.1941 r.).

 

Szkoła administracji otwiera semestr letni

Elbląska filia Akademii Zarządzania w przyszły poniedziałek otwiera semestr letni. W semstrze zimowym studiowało na niej 135 miejscowych i 6400 słuchaczy zamiejsowych (WZ, piątek, 1937 r.).

 

Walka z zarazą

Wszyscy posiadacze ogrodów są zobowiązani w myśl zarządzenia prezydenta rejencji, do walki ze szkodnikami atakującymi drzewka owocowe za pomocą dostępnych środków. Na temat zwalczania szkodników dziś wieczorem w Resursie Mieszczańskiej zostanie wygłoszony wykład z pokazem slajdów (WZ, piątek, 02.04.1937 r.).

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama