UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Wielkie nieszczęście na rzece

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... Wielkie nieszczęście na rzece

Okropną śmiercią zginęli we wczorajszą niedzielę po południu ojciec ze swoją rodziną podczas wycieczki na rzece Elbląg. Łódź wywróciła się i sześć z siedmiu osób znajdujących się na niej utonęło - informowała elbląska prasa w czerwcu 1914 roku. 

O tym okropnym nieszczęściu, jakie, dzięki Bogu, w takim rozmiarze od lat nie miało miejsca w naszej okolicy, doniesiono nam, jak następuje: Szewc Karl Snietka (zamieszkały przy ulicy Tamka 4a, niem. Innerer Vorberg) wziął udział wczoraj ze swoimi dziećmi i kilkoma znajomymi w wycieczce po rzece Elbląg do Schillingsbruecke. W drodze powrotnej łódź, która została wypożyczona w Neustaedtische Faehre, wywróciła się i wszyscy wpadli do wody.

Kilka osób z Marine Jugendwehr, którzy byli świadkami zdarzenia, pobiegli odważnie i bez zastanowienia z pomocą. Niestety udało im się uratować tylko jedną osobę. W międzyczasie zauważono wypadek od strony lądu i szyper Krause wraz z kilkoma ludźmi pospieszył na miejsce wypadku, gdzie wyciągnął Snietkę z wody, jednak tylko ciało. Położyli je na swoim kutrze i przez ludzi z Marine Jugednwehr powiadomili żonę Snietki i policję. Gdy pani Snietka przybyła na miejsce, straciła przytomność i musiała zostać zabrana autem medycznym do szpitala. Przybyła w międzyczasie na miejsce policja zaczęła szukać dzieci. Niestety poszukiwania na darmo się zdały: czwórka dzieci również utonęła. Z całej rodziny pozostała tylko matka, córka i syn, który obecnie uczy się rzemiosła.

Przebieg zdarzenia nakreślił nam naoczny świadek: “U szewca Snietki z ulicy Tamka we wczorajszą niedzielę przebywała w odwiedzinach córka, będąca na służbie w Karczowiskach Górnych (niem. Oberkrebswalde). Wieczorem Snietka zabrał swoją córkę oraz narzeczonego swojej córki Anny, ślusarza Otto Schulza, 14-letniego Otto Snietkę, 19-letnią Gretę Haske, jej 15-letniego brata Kurta i jej trzyletniego brata Helmuta, łodzią do Loewenslust, by skrócić córce drogę do Karczowisk Górnych. W pobliżu Loewenslust dziewczyna opuściła łódź, a pozostałe siedem osób popłynęło do Elbląga. Za Schillingsbrücke na skrzyżowaniu rzeki Elbląg z Fiszewką (niem Fischau) szewc Snietka zamienił się miejscami z Otto Schulzem. Snietka, który od dłuższego czasu ma problemy z nogami, potknął się i upadł rękoma na kant łodzi. Przeładowana łódź przechyliła się wtedy i siedem osób wpadło do wody. Można było usłyszeć kilka razy wołania o pomoc, w wodzie tu i ówdzie wynurzały się głowy, ale nagle zrobiło się cicho.

Brzegiem rzeki szło tymczasem  czterech członków Marine Jugendwehr: Fritz Westpfahl, Ernst Lindner, Bernhard Käber i Otto Liedtke. Usłyszeli oni wołania i wsiedli do pierwszej łódki, która stała przy brzegu, a ponieważ nie było tam wioseł, jeden z młodych ludzi zerwał listwy z łodzi i szybko machając pospieszyli na miejsce tragicznego zdarzenia. Niestety udało im się uratować tylko jedną osobę, ślusarza Otto Schulza. Pozostałe osoby leżały już na dnie rzeki.

Podczas akcji ratunkowej młodzi ludzie sami narazili się na niebezpieczeństwo, ponieważ łódź była dziurawa i szybko napełniła się wodą. Sami musieli więc wołać o pomoc. Z pomocą przybył im szyper na swojej łodzi, który wziął na nią chłopców i uratowanego mężczyznę. Zaraz na miejsce przybyła policja i straż pożarna i rozpoczęła się akcja poszukiwania ciał. Ciało szewca zostało od razu wyłowione, podczas gdy pięć kolejnych ciał znaleziono dopiero o godz. 3 w nocy. Winę w wypadku ponosi, według naocznego świadka, ocalały w wypadku Otto Schulz i szewc, którzy chcieli zamienić się miejscami [...] (Elbinger Nachrichten, poniedziałek, 15.06.1914 r.).

 

Koncert dyrygencki w Bażantarni
       Pragniemy zwrócić uwagę naszych czytelników na koncert koła śpiewaczego Liederhain przy współudziale miejskiej kapeli. Podobnie jak pan König, kierownik muzyczny koła Liederhain zapowiedział interesujący program składający się z wokalnych utworów, tak i pan Pelz wyselekcjonował pieczołowicie utwory na orkiestrę z najbardziej lubianych przez publikę tak, że możemy się spodziewać prawdziwej muzycznej uczty. [...] (Elbinger Neueste Nachrichten, niedziela, 14.06.1914 r.).

 

6. Elbląski Dzień Sportu

Elbląscy sportowcy zapraszają dzisiaj na 6. Elbląski Dzień Sportu, [...] połączony z mistrzostwami i eliminacjami do olimpiady. Będzie to największe święto sportowe, jakie miało miejsce do tej pory w Elblągu. Swój udział w nim zgłosili najbardziej znani sportowcy z całej prowincji. Zawody rozpoczną się już dziś o godz. 8 rano od rozgrzewki, a po południu o godz. 15 przewidziano już główne rozgrywki w następującej kolejności: bieg na 100m, bieg na 1500 m, pchnięcie kulą, sztafeta na 400m, skok o tyczce, skok w dal, sztafeta na 3000m, rzut dyskiem, skok wzwyż, bieg na 400m, trójbój, sztafeta na 1000m, bieg przez płotki na 110m, rzut oszczepem, sztafeta na 1600m, przeciąganie liny i bieg z przeszkodami na dystansie 500 m.

W imprezie wezmą też udział uczniowie gimnazjum, reformowanego gimnazjum realnego, [...], miejskiej szkoły rzemieślniczej, szkoły św. Mikołaja i szkoły zamkowej, jak i wszyscy znani sprinterzy Prus Zachodnich [...]. Dla zwycięzców zawodów, nad którymi protektorat objął nadburmistrz dr Merten, przewidziano wiele cennych nagród. Wieczorem, tuż po zakończeniu zawodów, w domu stowarzyszenia odbędzie się uroczyste wręczenie nagród. [...] (ENN, niedziela, 14.06.1914 r.).
        

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten", 

tlum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Krótko i na temat. Widok na rzekę Elbląg od strony południowego krańca Wyspy Spichrzów – Speicherinsel. Po prawej stronie najstarsze znane kąpielisko dawnego Elbląga, które znajdowało się na rzece Elbląg przy obecnym Bulwarze Zygmunta II Augusta, pomiędzy ul. Świętego Ducha – Heilige Geiststrasse i ul. Wapienną – Kalkscheunstrasse. Zostało założone w 1825 roku przez kupca, armatora Wilhelma Haertela i funkcjonowało do 1895 roku, a za nim widoczny fragment budynku ówczesnego Gimnazjum Elbląskiego – Elbinger Gymnasiums, obecnie siedziba Muzeum Archeologiczno–Historycznego. W głębi wysoki dach z wieżyczką głównego ewangelickiego kościoła dawnego Elbląga pw. NM Panny – Evangelische Hauptkirche zu St. Marien, obecnie Galeria EL. Po lewej stronie jeszcze stary drewniany Most Wysoki, który 8.07.1917 roku w wyniku pożaru spłonął, a nowy most o żelbetonowej konstrukcji został oddany do eksploatacji dopiero 20.08.1926 roku.
 • wina Tuska
 • A gdzie Teofil? Skończyła się kasa na trolowanie? PiS zadłuży kraj jeszcze bardziej i Skorupa znowu będzie miał na swoje wypociny.
 • Czemu nie ma Tuska mówiącego po niemiecku? W Wiadomościach zawsze jest.
 • Czemu zdjęcie nie podpisane ? Ono należy do kanonu kilu zaledwie fotografii ukazujących Elbląg krótko po połowie XIX w. (ca 1855). No i czemu zdjęcie ilustruje teksty blisko pół wieku późniejsze ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Fotoservis(2021-06-26)
 • Ileż można prosić, aby przy tego typu artykułach, naprawdę interesujących, wyeliminować te przygłupie komentarze o polityce współczesnej i niezbyt lotne odniesienia tak do osób jak i bieżących wydarzeń. Jeśli ktoś nie może powstrzymać się od tego formatu opinii i musi wyjawić swoje przekonania niech czyni to w innym miejscu, a nie pod tymi artykułami. To co tak piszącym wydaje się śmieszne jest po prostu ŻENUJĄCE i zwyczajnie nie na miejscu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  3
  L.B. XVI.(2021-06-26)
 • @CL - Takze ilustracja do art. Z 1914r zupełnie z sufitu.
 • Ferdek Schichau - nie ja wstawiałem ilustrację do artykułu z 1914 roku - ja ją tylko opisałem.
 • .. .a zamieszczną fotografię zrobił zapewne pradziadek autora tekst? Proszę podać źródło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Do_Redakcji(2021-06-26)
 • RobertKoliński I komu to przeszkadzało, że teraz różne szkodniki i deweloperscy bumelanci jakieś architektoniczne stodoło-potworki chcą w tym miejscu za kasę podatnika dziś budować? Spodziewają się, że Dar Młodzieży im pod oknami zacumuje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  RobertKoliński(2021-06-26)
 • Jeszcze nigdy Polakom nie żyło się tak dobrze jak pod rządu PiSu i nawet ślepy to widzi.
 • .. .- po rzece Elbląg do Schillingsbruecke -. .. , czyli do mostu w przebiegu dzisiejszej ulicy Warszawskiej (za rondem). .. .- Neustaedtische Faehre -. .. Przeprawa (prom)Nowomiejska, a więc gdzieś w okolicy salonu Skody. .. .- Marine Jugendwehr -. .. Młodzieżowa Obrona Marynarki. .. .- pan Pelz -. .. To Alfred Pelz, kierownik Miejskiej i Teatralnej Orkiestry, zwanej popularnie "Pelzer". Jego ojciec Otto, był do 1914 r. kapelmistrzem miejskim.
Reklama