UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Dawno temu w Elblągu... był amerykański pułkownik

Dawno temu w Elblągu... był amerykański pułkownik

2021-02-27 08:00

Amerykański pułkownik Simons, znany pisarz, twórca książki "Jak Europa bez Ameryki doszła do pokoju", przebywał wczoraj ze swoją córką gościnnie w hotelu Stadt Elbing. Pułkownik Simnos odwiedził najpierw Gdańsk (niem. Danzig), a potem tereny wokół Wisły […].  - pisała gazeta „Elbinger Tageblatt” w lutym 1928 roku.

Zamechowska Izba Tradycji i Pamięci: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

Zamechowska Izba Tradycji i Pamięci: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

2021-02-22 07:00

W maju 2020 roku minęło 30 lat od przekształceń własnościowych Zamechu, na majątku materialnym i intelektualnym, gdy powołane zostały do życia ABB Zamech Ltd. oraz Elbląskie Zakłady Mechaniczne ELZAM sp. z o.o. Po latach możemy śmiało stwierdzić, że prywatyzacja Zamechu, bo tak powszechnie nazywano proces przekształceń własnościowych tego przedsiębiorstwa, okazała się niezwykle udanym przedsięwzięciem. Ta swoista „inkarnacja” wielkiego państwowego kombinatu przemysłowego zapewniła Zamechowi trwającą do dziś wdzięczną pamięć mieszkańców naszego miasta. Szkoda tylko, że w trakcie mających miejsce trzy dekady temu zmian organizacyjno-prawnych przepadły gdzieś zbiory Zakładowej Izby Tradycji i Pamięci Zamechu. Niniejszy felieton przybliża jej historię i wznawia poszukiwania tego, co być może po niej ocalało.

Dawno temu w Elblągu… odbył się bal maskowy Związku Nadreńskiego

Dawno temu w Elblągu… odbył się bal maskowy Związku Nadreńskiego

2021-02-20 07:00

Sobotni bal maskowy Nadreńczyków, oczekiwany z tak wielką niecierpliwością, przebiegł bardzo uroczyście i w miłym nastroju. […] Zamaskowane postacie, w kolorowych i świecących ubraniach, zmierzały w sobotę w godzinach wieczornych do Resursy Mieszczańskiej. Tuż przed wejściem uczestnicy balu, wiązali sobie z tyłu głowy maski, dopiero wtedy mogli wejść do środka książęcej rezydencji, podziwiani przez stojących na zewnątrz gapiów. […] - pisała gazeta „Elbinger Tageblatt” w lutym 1928 roku.

Jak zdobywano Elbing  (76. rocznica zdobycia miasta przez Armię Czerwoną)

Jak zdobywano Elbing (76. rocznica zdobycia miasta przez Armię Czerwoną)

2021-02-10 07:00

23 stycznia 1945 r. grupa sowieckich czołgów przejechała przez niemiecki Elbing. To był swoisty prolog walk o miasto. Zacięta bitwa zakończyła się 10 lutego upadkiem miasta. Kilka dni po tej dacie likwidowano jeszcze pojedyncze gniazda obrony...

Dawno temu w Elblągu… gubiono rzeczy w tramwajach

Dawno temu w Elblągu… gubiono rzeczy w tramwajach

2021-02-06 07:00

W Elblągu mamy wiele zapominalskich pasażerów. Szczególnie dotyczy to kobiet. Kto kiedyś odwiedził biuro rzeczy znalezionych w siedzibie elbląskich tramwajów, zdziwił się na pewno, ile i jakie można znaleźć tam rzeczy, które zostały znalezione w naszych tramwajach - pisała elbląska prasa w 1928 r.

Dawno temu w Elblągu… świętowano 110-lecie winiarskiej firmy

Dawno temu w Elblągu… świętowano 110-lecie winiarskiej firmy

2021-01-30 07:00

Tutejsza firma winiarska P.H. Müller będzie obchodzić w tym roku 110-lecie swojego istnienia. Firma cieszy się nie tylko w Elblągu lecz także w całej naszej prowincji dobrą sławą. Nieruchomość, w której się znajduje, dom ze ścianą szczytową przy ulicy Stary Rynek 14 (niem. Alter Markt), jest jednym z najpiękniejszych najstarszych budynków na Starym Mieście – czytamy w elbląskiej prasie z 1928 roku.

Dawno temu w Elblągu… Uruchomiono tramwaj linii nr 3

Dawno temu w Elblągu… Uruchomiono tramwaj linii nr 3

2021-01-23 07:00

W tym roku powiększona zostanie sieć elbląskich linii tramwajowych poprzez wprowadzenie nowej linii nr 3. Nowa linia będzie jeździć przez Zewnętrzną Groblę Młyńską (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza Traugutta) do ulicy Górskiej (dzisiejsza Górnośląska, niem. Bergstraße) i gdy będzie to możliwe do ulicy Kościuszki (niem. Wittenfelderstraße) – pisała elbląska prasa w 1928 roku.

Dawno temu w Elblągu... świętowano 130-lecie Resursy Humanitas

Dawno temu w Elblągu... świętowano 130-lecie Resursy Humanitas

2021-01-16 07:00

W tym miesiącu najstarsza kulturalna instytucja w naszym mieście Resursa Humanitas obchodzi uroczystość 130-lecia istnienia. Godło resursy czyli uniesione do złożenia przysięgi dłonie oznacza, że instytucja ta upatruje swój cel w pielęgnowaniu wiernej przyjaźni i spotkań towarzyskich, a jej interesująca […] historia jest dowodem na to, że cel ten służący wyżej wymienionym ideałom zawsze obowiązywał - czytamy w elbląskiej prasie z 1928 roku. Resursa Humanitas (zwana popularnie Kasynem) mieściła się przy dzisiejszym parku Planty.

Dawno temu w Elblągu… obchodzono jubileusz 60-lecia fabryki pieców

Dawno temu w Elblągu… obchodzono jubileusz 60-lecia fabryki pieców

2021-01-09 07:00

Fabryka pieców H. Monath została założona w 1868 roku przez ojca i brata obecnego właściciela Hermanna Monath. Z małej fabryki rozwinęła się w znaczącą firmę przemysłową. Ze swoją powierzchnią wielkości 500 mkw jest to największa fabryka pieców w południowo-wschodnich Prusach – pisała elbląska prasa w 1928 roku.

Dawno temu w Elblągu... Sypali chodniki popiołem

Dawno temu w Elblągu... Sypali chodniki popiołem

2021-01-02 07:00

Wskutek utrzymującego się mrozu ulice stały się tak śliskie, że znów istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia się. Przypominamy więc właścicielom nieruchomości o obowiązku sypania chodników przed posesjami popiołem lub piaskiem, żeby uniknąć wypadków. Sprzeniewierzenie się tym nakazom może mieć nieprzyjemne skutki. Jeśli dojdzie bowiem do nieszczęśliwego wypadku na chodniku wskutek poślizgnięcia się, odpowiada za to właściciel danej posesji – przypominała gazeta „Elbinger Tageblatt” 4 stycznia 1928 roku.

Jak powstawał Kanał Elbląski

Jak powstawał Kanał Elbląski

2020-12-27 11:02

- Już w 1845 r. zwodowano pierwszą barkę przystosowaną do rejsów po kanale. Jeszcze nie było kanału, a już w prywatnych stoczniach szkutnicy budowali jednostki dla przewoźników. Pięć lat później ruszył pierwszy odcinek kanału z Ostródy do wsi Karczemka. Stamtąd, kamiennym traktem, towary transportowano wozami do Elbląga - mówi Sławomir Dylewski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego "Navicula". Z pasjonatem naszego kanału rozmawiamy o jego początkach.

Dawno temu w Elblągu… W Szkole Cesarzowej Wiktorii obchodzono święta

Dawno temu w Elblągu… W Szkole Cesarzowej Wiktorii obchodzono święta

2020-12-26 07:00

Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii (dzisiaj mieści się tu I LO – red.) zaprosiła wczoraj wieczorem mieszkańców na przedstawienie bożonarodzeniowe. Jest to tradycja, która stała się w niektórych placówkach oświatowych zwyczajem, a mianowicie, że uczniowie i uczennice zbierają się razem w przedświątecznym nastroju, by w kręgu rodziców i przyjaciół poczuć przedsmak tego wspaniałego święta. Także więc szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii sprawiła wiele radości swoim uczennicom. – informowała gazeta „Elbinger Tageblatt” z 1925 roku.

Dawno temu w Elblągu… otwarto cukiernię po przebudowie

Dawno temu w Elblągu… otwarto cukiernię po przebudowie

2020-12-19 07:00

Cukiernia Bendig przy ulicy Studziennej (niem. Wilhelmstraße) otworzyła wczoraj wieczorem swoje podwoje w zupełnie nowej wspaniałej odsłonie. Przebudowa trwała prawie pół roku. Wiele pracy i starań kosztowało stworzenie tak miłego dla odwiedzających gości miejsca. Pierwsze wrażenie jest zawsze najbardziej miarodajne. Można je podsumować słowami: nastrojowo i przytulnie – informowała gazeta „Elbinger Tageblatt” w wydaniu z 11 grudnia 1925 r.

Zamech w Grudniu 1970

Zamech w Grudniu 1970

2020-12-14 11:53

50 lat temu wiele miast Wybrzeża, w tym Elbląg, był sceną gwałtownych wystąpień robotniczych i zajść ulicznych, które przeszły do historii jako „Wydarzenia Grudniowe”. W felietonie tym – pomijającym, ze względu na ograniczoną objętość tekstu, szeroki kontekst polityczny tamtych dramatycznych wydarzeń oraz wiele szczegółów z zajść ulicznych na terenie naszego miasta – chcemy przypomnieć, co działo się wówczas w Zamechu, największym zakładzie przemysłowym Elbląga = pisze Daniel Lewandowski.

50 lat temu władza strzelała do robotników (rocznica Grudnia 70)

50 lat temu władza strzelała do robotników (rocznica Grudnia 70)

2020-12-14 07:10

Z kontrrewolucją się nie rozmawia, do kontrrewolucji się strzela – mówił Zenon Kliszko, członek Biura Politycznego KC PZPR w grudniu 1970 r. 50 lat temu władze PRL zdecydowały o użyciu broni palnej wobec demonstrujących robotników. Wśród ofiar było trzech elblążan.

Dawno temu w Elblągu… Pojawiły się nowe tramwaje

Dawno temu w Elblągu… Pojawiły się nowe tramwaje

2020-12-12 07:00

Nasze miasto otrzymało cztery nowe tramwaje. Jak udało nam się ustalić, wyjadą na nasze tory pod koniec tygodnia zaraz po odbiorze przez spółkę Reichsbahn, oddział Kleinbahnaufsicht we wtorek, 15 grudnia - czytamy w gazecie „Elbinger Tageblatt” z 14 grudnia 1925 roku. O czym jeszcze pisała ówczesna prasa?

Dawno temu w Elblągu… Narzekano na śliskie chodniki

Dawno temu w Elblągu… Narzekano na śliskie chodniki

2020-12-05 07:00

Ciągle należy przypominać naszym mieszkańcom o tym, by nie zapominali sypać chodników w celu uniknięcia wypadków w czasie panujących obecnie warunków pogodowych. Obecnie w wielu miejscach w Elblągu narażamy nasze zdrowie i życie. Wspomnieć należy m.in. o odcinku między pocztą a ulicą Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse), odcinku wokół ratusza czy wzdłuż ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse) – pisała gazeta Elbinger Tageblatt 10 grudnia 1925 roku.

Dawno temu w Elblągu… Wydawano karty rowerowe na pociąg

Dawno temu w Elblągu… Wydawano karty rowerowe na pociąg

2020-11-28 07:00

Karty rowerowe (dzisiaj byśmy powiedzieli bilety kolejowe za transport roweru – red.) do 100 km będą wydawane za kwotę 30 fenigów. Komisja Taryfowa Niemieckiej Kolei Żelaznej podjęła decyzję o rozszerzeniu karty do 150 km i o podwyższeniu opłat za odcinki do 25 km do 30 fenigów, do 100 km do 50 fenigów i do 150 km do 80 fenigów. Decyzja ta wymaga jeszcze zatwierdzenia właściwych organów, zanim wejdzie w życie – czytamy w „Elbinger Tageblatt” z 21 listopada 1925 r.

Dawno temu w Elblągu... Wystawiono "Jawajską lalkę"

Dawno temu w Elblągu... Wystawiono "Jawajską lalkę"

2020-11-21 07:00

Kierownictwo tutejszego miejskiego teatru przekazało nam najnowszy program. I tak w najbliższą niedzielę, 15 listopada, po południu o godz. 15 będzie można obejrzeć "Jawajską lalkę", sztukę z domieszką humoru i powagi w trzech aktach Rudolfa Lothara i Hansa Baschwitza za niewielką opłatą. Z kolei wieczorem o godz. 19.30 na scenie zobaczymy największy operetkowy szlagier pt. "Dziewczyna znad Renu" Fritza Hartmanna. Przedsprzedaż na misteria pasyjne w dniu pokutnym będzie możliwa od poniedziałku, 16 listopada w godzinach funkcjonowania kas – czytamy w gazecie „Elbinger Tageblatt" z 14 listopada 1925 r.

Dawno temu w Elblągu… trwał jarmark św. Marcina

Dawno temu w Elblągu… trwał jarmark św. Marcina

2020-11-14 07:00

Wczoraj rozpoczął się jarmark z okazji świętego Marcina. Już dziś na targu zbożowym można było dostrzec większe ożywienie. Wystawcy byli dziś zajęci rozstawianiem namiotów ze stoiskami. Na jarmarku przy Rosswiesen (dawny plac niedaleko dzisiejszej gazowni  przy ul. Zagonowej - red.) od jakiegoś czasu rozpoczęły już działalność różnego rodzaju budy i karuzele. Na placu kręci się wiele elblążan, o wiele więcej niż w latach ubiegłych. Najważniejsze, by Bóg był na tyle łaskawy i zesłał dobrą pogodę, która mogłaby przyciągnąć jeszcze więcej ciekawskich kupujących - pisała gazeta "Elbinger Tageblatt" z 10 listopada 1925 roku.

Reklama