UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zamknięto szkoły z powodu upału

 Elbląg, Jahn Schule (obecnie Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3) i stadion przed wojną
Jahn Schule (obecnie Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3) i stadion przed wojną

Z powodu panującego dziś ogromnego upału o godz. 11 zawieszono dziś zajęcia we wszystkich szkołach - o tym pisała elbląska prasa w sierpniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Kradzież przy Murarskiej

Przed ośmioma dniami malarzowi M. z ulicy Murarskiej (niem. Maurerstraße) ukradziono sporą sumę pieniędzy. Złodziej wszedł do mieszkania od strony kuchni przez okno od zaplecza. Jak się okazało, kradzieży dokonał młodociany robotnik z ulicy Mącznej (niem. Mühlenstraße) (AZ, środa, 15.08.1900 r.).

 

Szkolny spacer na Dębicę

Uczennice wszystkich klas Drugiej Szkoły dla Dziewcząt udały się wczoraj po południu w towarzystwie swoich nauczycieli i nauczycielek na spacer na Dębicę (niem. Dambitzen). [...]. Dzieci brały udział w różnych grach, dobrze się bawiąc. Wieczorem nauczyciel Horn zainicjował wspólne śpiewy. W wydarzeniu szkolnym wzięli udział licznie rodzice oraz najbliżsi uczennic (AZ, sobota, 18.08.1900 r.).

 

Koncert Związkowy w Bażantarni

W jutrzejszą niedzielę o godz. 16 w Bażantarni odbędzie się koncert związkowy (AZ, niedziela, 12.08.1900 r.).

 

Kurs rysunku

W tutejszej państwowej Szkole Dokształcająco-Zawodowej również i w tym roku odbędzie się sześciotygodniowy kurs rysunku pod kierunkiem dyrektora szkoły dokształcającej pana J. Witta. Kurs rozpoczyna się 20 sierpnia. Do udziału w kursie powołano 27 nauczycieli ze szkół dokształcających (AZ, sobota, 18.08.1900 r.).

 

Wyścig kolarski pod Elblągiem

Elbląski Klub Rowerowy założony w 1886 roku zorganizował wczoraj stukilometrowy wyścig. Start miał miejsce przy gospodzie Hirschkrug (Jelenia Gospoda na terenie Jeleniej Doliny, obecnie ul. Fromborska 89). Trasa przebiegała przez Milejewo (niem. Trunz), Tolkmicko (niem. Tolkemit) i Kadyny (niem. Cadinen) i kończyła się przy gospodzie Hirschkrug. Odcinek ten wynosi 50 km i trzeba było go objechać dwa razy. Pierwsze miejsce uhonorowano złotym medalem. W wyścigu wzięło udział sześciu mężczyzn, z których nagrody otrzymali panowie Borchert, Melchert i Müller. Panowie Borchert i Melchert przebyli ten odcinek w trzy godziny i 53 minuty. Pan Müller potrzebował na to cztery godziny i dwie minuty. Pan Borchert wygrał z panem Melchertem na szerokość ręki, dlatego to właśnie on zdobył pierwszą nagrodę czyli złoty medal, który ostatecznie wraz z wczorajszym zwycięstwem przeszedł w jego posiadanie, ponieważ obronił on swojego tytułu już po raz trzeci. Pan Melchert otrzymał drugą a pan Müller trzecią nagrodę (AZ, wtorek, 21.08.1900 r.).

 

W Elblągu znów grasują złodzieje rowerów

W ostatnim czasie w Elblągu znów grasują złodzieje rowerów. W sobotę ukradziono właścicielowi gospody Hermannowi Conradowi z Orlińca (niem. Neulanghorst, miejscowość położona 7 km od Nowego Dworu Gdańskiego) jego jednoślad, który zostawił na krótki czas przed domem przy ulicy Studziennej (niem. Lange Hinterstraße) (AZ, wtorek, 21.08.1900 r.).

 

Nadprezydent von Gossler i prezydent rejencji von Holwede przybędą z wizytą do Elbląga

Podczas mających się odbyć w naszym mieście w dniach 26-28 sierpnia Zachodniopruskich Dni Miasta swój udział zapowiedział nadprezydent von Gossler. Nadprezydent przybędzie do naszego miasta dopiero w niedzielę po południu. Również prezydent rejencji von Holwede przybędzie w niedzielę na Zachodniopruskie Dni Miasta. […] (AZ, czwartek, 23.08.1900 r.).

 

Zderzenie statków

Gdy statek „Kahlberg” zawoził wczoraj wieczorem gości do Elbląga, wypłynął mu naprzeciw na rzece Elbląg statek „Patriot”. Ten ostatni podczas mijania zachwiał się i doszło do zderzenia. Wskutek zderzenia „Kahlberg” doznał jedynie zadrapań. Oba statki mogły kontynuować swoją podróż. Wśród pasażerów „Kahlberga” zderzenie wywołało oczywiście zdenerwowanie, które dopiero wtedy opadło, gdy dowiedziano się, że „Kahlberg” nie doznał żadnych większych szkód (AZ, czwartek, 23.08.1900 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wtedy też ekolodzy bili na alarm?
 • efekt cieplarniany był już w 1900 roku, więcej nawet 200 milionów lat temu na skutek chyba nieistniejącego wówczas człowieka było na Ziemi tak ciepło, że na biegunach temperatura sięgała 8 stopni C, . nie było lodowców, poziom morza był o około 200 metrów wyzszy niż teraz, ... I nie było wtedy samochodów spalinowych przez które teraz mamy te straszne upały, nie było fabryk, ... cuda jakieś wtedy były, bo klimat się ocieplił niewiadomo dlaczego, nie to co dzisiaj, dzisiaj wiemy dlaczego i ile to kosztuje i będzie kosztowało aby go oziębić
 • Kradzież przy Murarskiej... - prawidłowa dawna nazwa tej ulicy (na załączonej mapce zielone kropki) to Mauerstrasse - ul. Murowa (Mauer - mur), a nie Maurerstrasse - ul. Murarska (Maurer - murarz). Obecnie to ul. Przymurze.
 • Szkoda że nie napisano ile to stopni Celsjusza te ogromne upały. W programie z 2003 roku mówili o rekordowych upałach w Europie. Wtedy to było ponad 30 stopni. Dziś wydaje się to jak żart.20 lat minęło i mamy rekord prawie 50 '
 • Czy to są wspomnienia autochtona ?
 • Ciekawą kwestią jest to, że w1919 roku kiedy tworzyła się nowa porozbiorowa Polska w organizacji szkolnictwa przyjęto tzw model pruski, czyli jednego z byłych zaborców. Uważano, że jest on właściwy w edukacji. Do dzisiaj w naszym szkolnictwie obowiązują pewne elementy jak 45 minutowe lekcje zaczynane i kończone dzwonkiem, obowiązkowy wykaz lektur, okresowe sprawdziany oraz popularne kartkówki czy opracowywanie obowiązkowych programów nauczania. W pewnym zakresie zaadaptowano z zaboru rosyjskiego jedynie wakacje jednak u nas skrócone do 2 miesięcy, gdyż w carskiej Rosji wynosiły one 3 miesiące (od czerwca), zresztą taki termin obowiązywał w ZSRR i został zachowany w Federacji Rosji. Natomiast w systemie pruskim wakacje trwały 6 tygodni i w Niemczech utrzymano je do obecnych czasów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Uczeń średniak(2023-08-19)
 • @Ijvcf - Jakiż mondry, jakiż mondry. Mondry elokfentny. Elokwentny mądralo. Proszę tylko, napisz jeszcze co było powodem ówczesnego stanu rzeczy, gdyż na pewno wiesz - no, czekam.
 • P. i.e. r.d. y dinozaurów podobno doprowadziły do tego że świąt stanął na krawędzi zagłady, na szczęście postępowe ufoludki kierowały kometę na Ziemie, która zabiła dinozaury o oziembila, niestety ludzie się pojawili i znowu "ogrzewajom" plantę samochodamin, straszna historia, ale jest ratunek, samochody do kasacji, opłaty za wytwarzanie ciepła i będzie git, planeta zostanie uratowana
 • @Takie buty - Wyjątkowo ekstremalnym latem w historii pomiarów meteorologicznych prowadzonych w Polsce było lato 1921 r. Pod koniec lipca do naszego kraju napłynęła fala upałów. Wtedy (i tylko wtedy) odnotowano w Polsce temperaturę przekraczającą 40 st. C.w cieniu. Najgoręcej było na Opolszczyźnie, gdzie odnotowano aż 40,2 st. C.— pisze portal historia. org. pl.
 • Widoczna na zdjęciu szkoła podstawowa z obecnej ulicy Agrykola, w tamtym czasie Jahn Schule, po II wojnie od nr 3 poprzez gimnazjum i teraz sportową posiada wyjątkową historię. Wybudowana w latach 1926 - 1929 służyła wielu pokoleniom uczniów, ale też była szkołą kształcącą podoficerów formacji SS, a potem realizowano tam kursy podoficerów na oficerów SS i Wehrmachtu, a pod koniec 1944 roku stała się szpitalem wojskowym. Po 1933 roku całkowicie dostosowano ją do potrzeb militarnych, stąd był tam cały system bunkrów. W założeniu miała pełnić funkcję Zapasowego Dowództwa Garnizonu i Administracji Wojennej. A w 1975 roku z chwilą utworzenia województwa elbląskiego wytypowano ją na siedzibę Komendy Wojewódzkiej MO. Na szczęście nie doszło do realizacji tego zamiaru. Ot taka to Szkoła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  AGR NE(2023-08-19)
 • @Globcio - na Opolszczyźnie było wtedy najwięcej samochodów i dlatego było tam najcieplej, logiczne i jasne jak lewackie słoneczko kolorowe
 • @Robaczek. - Wtedy były mroźne zimy
Reklama