
W kolejnym odcinku naszego cyklu przeglądamy wydania magazynu „Elbinger Nachrichten” zdigitalizowane przez Archiwum Diecezji Elbląskiej. Zawierają m.in. wspomnienia mieszkańców, którzy żyli tu do 1945 roku.
Elbinger Nachrichten gratulują z okazji urodzin
Gratulujemy Panu Benno Kleinertowi, znanemu mistrzowi hydraulicznemu z Elbląga, zamieszkałemu przy Giermków (niem. Junkerstraße), który 17 lipca kończy 89 lat. Jubilat mieszka w Barth (Pommern) ze swoją małżonką w bardzo złych warunkach. Jego emerytura nie pokrywa w pełni jego potrzeb. Mimo to jest on pełen optymizmu i humoru i dziękuje w ciepłych listach wszystkim przyjaciołom, którzy dostarczają artykuły spożywcze lub ubrania (EN, lipiec 1951 r.).
Echo ojczyzny – głosy czytelników
Z dala od ojczyzny. Byłem oficerem administracyjnym i gospodarczym w byłym prezydium policji w Elblągu i w roku 1945 dostałem się do rosyjskiej niewoli w Helu (niem. Hela). Po moim przesiedleniu zostałem przegnany z Szlezwiku i Holsztyna nad Dolny Ren. Mój zięć z zawodu weterynarz, dr Kuhn, wcześniej zamieszkały w Pomorskiej Wsi (niem. Pomherendorf) mieszka w moim pobliżu, w Louisendorf, okręg Kleve. Jeśli chodzi o mnie, to w międzyczasie przeszedłem w stan spoczynku i mieszkam w bezpośrednim pobliżu bezkresnych weselowskich lasów (od miejscowości Wesel, miasta w zachodniej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Wesfalia, w rejencji Düsseldorf), kilka minut od naszego starego Renu. Z pozdrowieniami. Kurt Angermann, Brünnen koło Wesel, Dom 125 (EN, lipiec 1951 r.).
Elbląski akcent w naszym banku. W naszym banku pracuje młoda elblążanka, która mieszkała w majątku ziemskim Spittelhof i spędziła 22 miesiące w Rosji. Również czytała „Elbinger Nachrichten” i znalazła tutaj adresy zaprzyjaźnionych z nią osób. Serdeczne pozdrowienia. Ilse Mahnden z Lotte nad Osnabrück (EN, lipiec 1951 r.).
Elbląska niespodzianka dla elblążanki. Zamawiam odtąd „Elbinger Nachrichten”. Ponieważ jestem rodowitą elblążanką, zrobiliście mi wielką radość swoją przesyłką majowego numeru. Szkoda, że nie mogę już dostać pierwszego numeru (EN, lipiec 1951 r.).
Odnaleziony krewny. Wielkie dzięki za opublikowanie mojego ogłoszenia w „Elbinger Nachrichten”, w którym poszukiwałam bliskiego. Przyniosło ono pozytywne owoce. Jednocześnie przesyłam Państwu inne adresy elblążan (EN, lipiec 1951 r.).
Spotkanie elblążan w Hamburgu. Okręg ojczyźniany Elbing w jednostce krajowej Prus Zachodnich w Hamburgu organizuje w sobotę, 25 sierpnia 1951 roku w Winterhuder Fährhaus, w Hamburgu, Hudtwalckerstraße 5/7 wielkie spotkanie elblążan, które będzie jednocześnie uroczystością z okazji pierwszej rocznicy założenia instytucji. Spotkanie rozpocznie się od krótkiego programu artystycznego. Następnie odbędą się tańce do 4 nad ranem. Spotkanie będzie połączone z młodzieżowym spotkaniem elblążan z Hamburga i okolic. Więcej informacji w sierpniowym wydaniu „Elbinger Nachrichten”. Drodzy Rodacy, okażcie swój związek z naszym przedsięwzięciem poprzez liczne w nim uczestnictwo. Młodzi i starzy muszą spotkać się ramię w ramię w naszych progach. Zapraszają wszystkich serdecznie przedstawiciele związku ojczyźnianego Helmut Busat i dr Hans Tschirner (EN, lipiec 1951 r.).
Poszukiwana, poszukiwany
Poszukujemy pani Herty Müller, rozwiedzionej, z domu Müller, po mężu Runkowski, nauczycielkę gry na pianinie, zamieszkałej w Elblągu przy ulicy 3 Maja (niem. Johannisstraße). Szuka Ursula Neumann z Bereg, okręg Celle, Kreuzweg 7 (EN, lipiec 1951 r.).
Poszukujemy pani Käthe Fingas z domu Schrödter z Elbląga, zamieszkałej przy ulicy Wyspiańskiego 16 (niem. Talstraße), zatrudnionej w zakładach Schichaua i pana Ericha Angerhövera z Elbląga zamieszkałego przy Grobli Malborskiej (niem. Marienburger Damm), zatrudnionego w zakładach Schichaua na stanowisku kierownika działu w biurze pocztowym. O informacje prosi pan E. Petermann z Adelheidsdorf niedaleko Celle (EN, lipiec 1951 r.).
Co tydzień publikujemy fragmenty artykułów ukazujących się w magazynie "Elbinger Nachrichten", które po wojnie wydawali dawni mieszkańcy Elbląga. Zdigitalizowane numery pochodzą z Archiwum Diecezji Elbląskiej.