
Zakochany chłopak umówił się z młodszą od siebie ukochaną pisemnie w piątek wieczorem przy pomniku wojennym na placu Zabaw (chodzi o pomnik poległych w wojnie francusko-pruskiej 1870-1871, stojący kiedyś przy obecnym placu Wolności). Chłopak pojawił się punktualnie o ustalonej godzinie. Zamiast ukochanej na miejscu zjawił się jej wściekły ojciec, który przechwycił zaproszenie na randkę i posłał zakochanego chłopaka, wpierw dając mu baty, do domu (AZ, niedziela, 19.11.1893 r.).
Dawno temu w Elblągu...
Firma Schichaua na wystawie w Chicago
W wykazie niemieckich firm, których wyroby zostaną wysłane na wystawę do Chicago, a które mają szansę zdobyć nagrody, znalazła się tutejsza firma F. Schichaua. Będzie ona ubiegać się o nagrody w trzech kategoriach, a mianowicie: budowy maszyn, wyrobów przemysłu stali i żelaza oraz produktów z dziedziny elektrotechniki (AZ, środa, 15.11.1893 r.).
Wypadek przy Studziennej
Wczoraj przed południem na ulicy Studziennej (niem. Lange Hinterstrasse) przejechano pewnego zamieszkałego przy ulicy Teatralnej (niem. Kl. Ziegelscheunstrasse) czeladnika ciesielskiego. Mężczyzna został ranny. Ponieważ przed sklepem panował duży ścisk, mężczyzna zszedł z chodnika i wpadł pod koła furmanki przewożącej węgiel. Rannego mężczyznę trzeba było zabrać do szpitala (AZ, środa, 15.11.1893 r.).
Ratusz wciąż w budowie
Skrzydło nowego ratusza, w którym będzie mieścił się posterunek policji, ma już nowy dach, łącznie z wieżyczką. W dalszej kolejności będzie wykańczana wieża [...]. Prace całego budynku powinny się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku. Należący do miasta, przylegający do Starego Rynku budynek, w którym obecnie mieści się komenda policji, zostanie wystawiony na sprzedaż. Ma go zamiar kupić tutejszy Związek Rzemieślniczy na cele stowarzyszenia (AZ, czwartek, 16.11.1893 r.).
Błąkała się po dworcu
Ubiegłej nocy po tutejszym dworcu błąkała się prawdopodobnie chora psychicznie dziewczyna. By uniknąć nieszczęścia, kobietą zaopiekował się funkcjonariusz policji i zawiózł ją do szpitala. Rodzice dziewczyny mieszkają na Górze Cudów [niem. Wunderberg – Grosse Wunderbergstrasse to dzisiejsza ulica Teatralna, wznosi się na skos w górę. Istniała niegdyś jeszcze Kleiner Wunderberg (Mała Góra Cudów), którą była dzisiejsza ul. Karowa. Sama nazwa Gór Cudów łączy się z tym, że dawniej było to miejsce, gdzie wieszano skazańców i otoczone było tajemniczością - https://www.portel.pl/dawny-elblag/historia-elblaskich-ulic-jeszcze-o-robotniczej-odcinek-51/81700] (AZ, sobota, 18.11.1893 r.).
Wieczór piosenek w kasynie
Zachęcamy Państwa do udziału w wieczorze piosenek pary artystów Anny i Eugena Hildacha, który odbędzie się w niedzielę wieczorem w sali kasyna. Bilety w przedsprzedaży w księgarni C. Meissnersa (AZ, niedziela, 19.11.1893 r.).
Koncert muzyki sakralnej
Chór kościelny organizuje w niedzielę, 26 listopada w kościele Najświętszej Marii Panny koncert muzyki sakralnej, w którym wystąpi także Otto Singer kapelmistrz naszej teatralnej orkiestry. Przedsprzedaż biletów już ruszyła (AZ, niedziela, 19.11.1893 r.).
Krzyki na Bożego Ciała
Wczoraj wieczorem przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) aresztowano robotnika Gustawa J., ponieważ ten przeraźliwie wydzierał się na ulicy, a gdy stróż nocny zabronił mu tego, ten go obraził (AZ, niedziela, 19.11.1893 r.).
Pijany mężczyzna zabrany z dworca
Wczoraj wieczorem na tutejszy dworzec przybył pewien zamiejscowy właściciel ziemski mieszkający w okolicy Elbląga, który kompletnie pijany położył się na terenie dworca. Musiał zostać przewieziony samochodem policyjnym do wytrzeźwienia do Czerwnej Wieży (AZ, niedziela, 19.11.1893 r.).