UWAGA!

Elbląski handel w czasach PRL na zdjęciach Czesława Misiuka

 Elbląg, Buty rzucili! - obrazek ze sklepu obuwniczego przy ul. 1 Maja
Buty rzucili! - obrazek ze sklepu obuwniczego przy ul. 1 Maja (fot. Czesław Misiuk)

Feniks, Gallux, Delikatesy Elbląskie, RDT, Eldom, Moda Polska - pamiętacie te nazwy? To między innymi w takich miejscach przez dziesięciolecia elblążanie robili zakupy. Dzisiaj prezentujemy je na zdjęciach wykonanych przez Czesława Misiuka, jednego z najbardziej znanych elbląskich fotoreporterów prasowych. Bogate archiwum pana Czesława za pośrednictwem portEl.pl udostępnia jego syn Tomasz, również fotograf. Kto rozpoznaje na zdjęciach siebie lub znajomych? Zobacz zdjęcia.

Czesław Misiuk żył w latach 1937-2001, od połowy lat 60. dokumentował życie miasta i jego mieszkańców, współpracując z gdańską i elbląską prasą. Zostawił po sobie bogate archiwum, które od lat porządkuje jego syn Tomasz. Za pośrednictwem portEl.pl Tomasz Misiuk udostępnia je Czytelnikom, a wszystkich - którzy by chcieli uzyskać odbitki lub większe formaty publikowanych tu zdjęć - zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem  fotografista18@gmail.com

Co niedzielę będziemy publikować kolejny zestaw zdjęć, podzielonych tematycznie. Zaczynamy od handlu w czasach PRL. Zdjęcia przedstawiają najbardziej popularne miejsca, w których elblążanie przez dziesięciolecia robili zakupy. Dom Handlowy Feniks przy ówczesnej al. Świerczewskiego (dzisiaj Armii Krajowej), sklepy z odzieżą: Gallux (pl. Słowiański) czy Moda Polska (ul. Czerwonego Krzyża), najpopularniejszy wówczas sklep obuwniczy przy ul. 1 Maja, sklep ze sprzętem AGD Eldom przy ul. Nowowiejskiej, księgarnie Dom Książki, Delikatesy Elbląskie przy ul. Hetmańskiej, kiermasze szkolne, organizowane m.in. na placu Kazimierza Jagiellończyka czy też uliczny handel. Zdjęcia pochodzą głównie z lat 70., przedstawiają nie tylko klientów, ale również pracowników poszczególnych sklepów, którzy pozowali też panu Czesławowi do zbiorowych zdjęć. 

Wszystkich wymienionych sklepów już nie ma, ale pozostały budynki, w których się mieściły. Mamy nadzieję, że ta publikacja będzie okazją do wspomnień, opowieści szczególnie skierowanych do młodszych elblążan, "jak kto kiedyś było". Być może ktoś rozpozna siebie lub znajomych, uwiecznionych w kadrze? 

W kolejnym odcinku, w następną niedzielę, zaprezentujemy zdjęcia poświęcone edukacji w latach 70. 

 

 

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama