UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląski handel w czasach PRL na zdjęciach Czesława Misiuka

 
Elbląg, Buty rzucili! - obrazek ze sklepu obuwniczego przy ul. 1 Maja
Buty rzucili! - obrazek ze sklepu obuwniczego przy ul. 1 Maja (fot. Czesław Misiuk)

Feniks, Gallux, Delikatesy Elbląskie, RDT, Eldom, Moda Polska - pamiętacie te nazwy? To między innymi w takich miejscach przez dziesięciolecia elblążanie robili zakupy. Dzisiaj prezentujemy je na zdjęciach wykonanych przez Czesława Misiuka, jednego z najbardziej znanych elbląskich fotoreporterów prasowych. Bogate archiwum pana Czesława za pośrednictwem portEl.pl udostępnia jego syn Tomasz, również fotograf. Kto rozpoznaje na zdjęciach siebie lub znajomych? Zobacz zdjęcia.

Czesław Misiuk żył w latach 1937-2001, od połowy lat 60. dokumentował życie miasta i jego mieszkańców, współpracując z gdańską i elbląską prasą. Zostawił po sobie bogate archiwum, które od lat porządkuje jego syn Tomasz. Za pośrednictwem portEl.pl Tomasz Misiuk udostępnia je Czytelnikom, a wszystkich - którzy by chcieli uzyskać odbitki lub większe formaty publikowanych tu zdjęć - zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem  fotografista18@gmail.com

Co niedzielę będziemy publikować kolejny zestaw zdjęć, podzielonych tematycznie. Zaczynamy od handlu w czasach PRL. Zdjęcia przedstawiają najbardziej popularne miejsca, w których elblążanie przez dziesięciolecia robili zakupy. Dom Handlowy Feniks przy ówczesnej al. Świerczewskiego (dzisiaj Armii Krajowej), sklepy z odzieżą: Gallux (pl. Słowiański) czy Moda Polska (ul. Czerwonego Krzyża), najpopularniejszy wówczas sklep obuwniczy przy ul. 1 Maja, sklep ze sprzętem AGD Eldom przy ul. Nowowiejskiej, księgarnie Dom Książki, Delikatesy Elbląskie przy ul. Hetmańskiej, kiermasze szkolne, organizowane m.in. na placu Kazimierza Jagiellończyka czy też uliczny handel. Zdjęcia pochodzą głównie z lat 70., przedstawiają nie tylko klientów, ale również pracowników poszczególnych sklepów, którzy pozowali też panu Czesławowi do zbiorowych zdjęć. 

Wszystkich wymienionych sklepów już nie ma, ale pozostały budynki, w których się mieściły. Mamy nadzieję, że ta publikacja będzie okazją do wspomnień, opowieści szczególnie skierowanych do młodszych elblążan, "jak kto kiedyś było". Być może ktoś rozpozna siebie lub znajomych, uwiecznionych w kadrze? 

W kolejnym odcinku, w następną niedzielę, zaprezentujemy zdjęcia poświęcone edukacji w latach 70. 

 

 

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama