UWAGA!

"Obserwując sukcesy kobiet radzieckich..." (Głos z przeszłości, odc. 81)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 110, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 110, 1950 r.

- ... koło Ligi Kobiet w elektrowni zwróciło się do rady zakładowej i dyrekcji z prośbą o zatrudnienie kobiet przy warsztatach – pisała prasa o elbląskiej elektrowni w 1950 r.

Kobiety stają do warsztatów produkcyjnych

Pierwsza spawaczka w elektrowni elbląskiej

Kobiety zatrudnione w elbląskiej elektrowni kierowane były dotychczas przede wszystkim do prac podrzędnych, nie wymagających kwalifikacji. Obserwując sukcesy kobiet radzieckich, które pracują we wszystkich dziedzinach i osiągają dobre rezultaty w pracy produkcyjnej, koło Ligi Kobiet w elektrowni zwróciło się do rady zakładowej i dyrekcji z prośbą o zatrudnienie kobiet przy warsztatach.

Jako pierwsza zgłosiła się do pracy w produkcji tow. Jadwiga Czacharowska. Po krótkim przeszkoleniu rozpoczęła ona samodzielną pracę jako spawaczka, wykonując pełną normę.

 

Budynki szkolne powinny być właściwie wykorzystane

Stały wzrost liczby młodzieży w wieku szkolnym w Elblągu wymaga dalszej rozbudowy sieci szkół wszelkich typów. Z nowym rokiem szkolnym, według obliczeń inspektoratu, rozpocznie naukę ok. 1500 dzieci, które zgłoszą się do szkół podstawowych. W związku z tym należy pomyśleć o właściwym, celowym wykorzystaniu istniejących w Elblągu budynków szkolnych. Powinny one być przeznaczone wyłącznie dla szkół.

M. in. należy poczynić starania, ażeby budynek szkoklny, znajdujący się przy ul. Gwiezdnej, który przeznaczony został pierwotnie na halę targową, służył jednak właściwemu celowi.

 

2,5 miliona sztuk cegieł miesięcznie uzyska MPB z rozbiórki ruin

W Zarządzie Miejskim w Elblągu odbyła się konferencja w sprawie przebiegu akcji rozbiórkowej. Na naradzie stwierdzono, że marcowy plan oczyszczenia cegły rozbiórkowej nie został wykonany. Przyczyną tego był brak dostatecznej ilości siły roboczej oraz uchybienia w dyscyplinie pracy.

Celem usunięcia tych niedomagań postanowiono zreorganizować plan pracy przy robotach rozbiórkowych. W miesiącach kwietniu i maju planuje się ogółem wydobycie przeszło 4 milionów sztuk cegieł. MPB, prowadząca akcję rozbiórkową, otoczy opieką zapoczątkowane już współzawodnictwo pomiędzy poszczególnymi grupami robotników. W chwili obecnej współzawodniczą dwie grupy, liczące po 40 osób.

Przedstawiciel Komitetu Miejskiego PZPR tow. Pietrzak oświadczył na naradzie, że załogi robotnicze różnych zakładów pracy zgłaszają także chęć wzięcia udziału w akcji rozbiórkowej. W związku z tym, akcji należy nadać szerszy charakter społeczny.

 

Wystawa dorobku szkół zawodowych

W najbliższym czasie otwarta zostanie w Elblągu wystawa dorobku szkół zawodowych. W wystawie tej wezmą udział m. in. oddział uczniów ze Szkoły Przemysłowej, którzy wykonali skomplikowane maszyny oraz uczniowie liceów: Technicznego, Przemysłu Odzieżowego i Liceum Handlowego.

 

Transportowcy przygotowują się do obchodu 1 Maja

Sekcja Kulturalno-Oświatowa Związku Zawodowego Transportowców prowadzi intensywne przygotowania do obchodu święta robotniczego. Na dzień 1 maja przygotowywana jest interesująca impreza artystyczna.

Źródło: Głos Wybrzeża nr 110, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Pięć rosyjskich regionów chce odłączyć się od Federacji Rosyjskiej - wynika z internetowego plebiscytu. Organizatorzy nieoficjalnego głosowania zapowiadają, że będą starać się o jego legitymizację. Łącznie w głosowaniu miało wziąć udział 5,6 mln osób - najwięcej w obwodzie kaliningradzkim, gdzie aż 72 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością.
 • Wszystkie te badania internetowe pochodzą z 2004 roku. Ostatnio w polskich mediach opublikowano informację, że w Obwodzie Kaliningradzkim właśnie w takim plebiscycie jego mieszkańcy opowiedzieli się za uzyskaniem niepodległości. To właśnie taka prawie prawdziwa informacja, ale nie do końca. Ankietę przeprowadzono w 2003 roku, a ponad 57 % opowiedziało się za uzyskaniem AUTONOMII !, a 38% za utrzymaniem dotychczasowego stanu. Natomiast 1,1% za przyłączeniem Obwodu do Polski. Niestety w informacjach medialnych z obecnej wojny niestety pojawiają się "sterowane fakty". W zasadzie brakuje rzetelnych informacji, najczęściej opierają się na danych strony ukraińskiej, która często lubi je "podkoloryzować".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  4
  Rozdają czy kradną(2023-03-05)
 • @Rozdają czy kradną - Nie to jest z ostatnich dni.
 • @Rozdają czy kradną - Głosowanie odbywało się od 16 do 28 lutego 2023 i jak informują organizatorzy łącznie wzięło w nim udział 5,6 mln osób.  
Reklama