UWAGA!

„Pracownice z Elbląga uczczą ten dzień większą wydajnością pracy” (Głos z przeszłości, odc. 28)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 45, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 45, 1950 r.

- W Miejskim Komitecie PZPR w Elblągu odbyło się zebranie działaczek kobiecych, poświęcone sprawie obchodu Międzynarodowego Dnia Kobiet – pisała prasa w 1950 r. Plan na świętowanie okazał się prosty i konkretny.

W dzisiejszym odcinku Głosu z przeszłości będzie trochę o problemach miejskiej komunikacji, przodownictwie pracy czy świętowaniu Dnia Kobiet. Nie zabraknie też wycieczki poza Elbląg. Zapraszamy, jak co tydzień, na podróż w czasie.

 

Przystanki tramwajowe należy zaopatrzyć w tablice informacyjne

„Szybki rozwój Elbląga powoduje coraz częstsze przyjazdy ludzi z innych miast Polski, celem załatwienia najrozmaitszych spraw osobistych. Uwagę każdego przyjezdnego zwraca już na wstępie brak jakiejkolwiek tabliczki informacyjnej na przystanku tramwajowym przy dworcu.

Nie znając miasa podróżny głowi się i musi rozpytywać współpasażerów w jaki sposób może dojechać do potrzebnego mu urzędu czy poszukiwanej ulicy. Sprawa na pozór błaha, lecz sprawia ona dużo kłopotu.

Na najważniejszych przystankach tramwajowych należałoby umieścić tablice z podaniem trasy oraz czasu kursowania”.

 

Uroczysta akademia spółdzielców

„Pracownicy Elbląskiej Spóldzielni Spożywców uczcili 5 rocznicę wyzwolenia miasta uroczystą akademią, zorganizowaną w dniu 12 bm. w sali Powiatowej Rady Związków Zawodowych. Po referatach odbyła się część artystyczna, w której wystąpiły: zespół taneczny „Społem”, orkiestra mandolinistów Elbląskiej Spółdzielni Spożywców oraz recytatorzy i pieśniarze”.

 

Kowal – przodownik pracy

„Jednym z przodowników pracy w Wytwórni Nr 2 Zakładów Mechanicznych im. K. Świerczewskiego w Elblągu jest kowal tow. Jan Puszczałkowski. Biorąc udział w indywidualnym współzawodnictwie pracy tow. Puszczałkowski wykonuje przeciętnie 167,5 proc. normy. Ostatnio tow. Puszczałkowski wezwał swych towarzyszy z wytwórni do podniesieni dyscypliny pracy i dalszego rozwinięcia współzawodnictwa”.

 

Przed Międzynarodowym Dniem Kobiet

„W Miejskim Komitecie PZPR w Elblągu odbyło się zebranie działaczek kobiecych, poświęcone sprawie obchodu Międzynarodowego Dnia Kobiet. Pracownice z Elbląga uczczą ten dzień większą wydajnością pracy”.

 

Kursy dokształcające w Dzierżgoniu

„W Dzierżgoniu, oprócz kursów dla analfabetów, które zorganizowano przy szkole, uruchomiono ostatnio ostatnio państwowy kurs dokształcający w zakresie 7 klas szkoły podstawowej. Cieszy się on wielką frekwencją”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 45, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zawsze znajdzie się jakiś d*powłaz który pokaże że zrobi więcej, dodatkowo strzeli z uszka i zarabia też więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  pracownikbezspiny(2022-02-06)
 • Widać niezadowolenie z zkm to bardzo stara tradycja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Taka sytuacja(2022-02-06)
 • Wiecie że w Europie są normalne kraje gdzie zabrania się nekania ludzi przez radykalnych fanatyków religijnych ? Kiedy Polska pójdzie tą drogą?
 • RobertKoliński Pozdrawiamy bohaterskiego Tow. Puszczałkowskiego, który sam jeden potrafił budować Socjalizm za trzech, POdczas gdy jego współpracownicy-bumelanty (zapewne reakcja)tylko kombinowali a darmozjadzko wyglądali jak się od roboty dla szczęścia ludzkości wymigać, ci leniwi proto-kapitaliści. A propos leniwych kapitalistów i bumelantów, to należy zapytać po raz wtóry: - Gdzie jest odnowiony Pomnik Odrodzenia, pod którym odbędzie się akademia i pochód pierwszomajowy, kapitalistyczne nieroby, ratuszowe szkodniki i bumelanty sakramenckie?!1 #tePytania, #KontrolaNajwyższąFormąZaufania! [zdj. Dobry kapitaluch, to skontrolowany kapitaluch!:)] #SolidarnośćNasząBronią, #prawo, #praca, #PIP, #SocRev, #TaxTheRich! Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
 • @RobertKoliński - I pisze to człowiek który nigdy nie skalał się ciężką pracą he he przecież Ty nigdy nawet nie spociłeś się podczas pracy a wszystkich wyzywasz od nierobów szkodników a osobiście nie znam większego szkodnika od ciebie jesteś szczytem hipokryzji
 • @RobertKoliński - A towarzysz to przepracował kiedyś choć raz uczciwie 8 godz w jakieś fabryce że tak wszystkich z taką lubością łatwością wyzywa od nierobów czy towarzysz kiedykolwiek kupil sobie coś za swoją wypłatę oprócz piwa marki tatra? Czy towarzysz choć przez rok płacił uczciwie składki do ZUS oraz podatki? Tak jak każdy ciężko pracujący Polak
 • RobertKoliński Jankescy zbrodniarze i waszyngtońscy podżegacze wojenni oraz ich nadwiślańskie kundelki za kartony z dolarami aż przebierają dziś łapkami do wojny w Ukrainie, ci bandyci i jurgieltnicze łajdusy na pasku obcych stolic. Bowiem dla tych łajdaków za jurgielt wojna to czysty biznes, tak jak dla polskojęzycznych podnóżków waszyngtońskiego nadzorcy to nie tragedia i ludzki dramat, ale możliwość wykrzyczenia niewdzięcznemu światu swoich rusofobicznych uprzedzeń i nadwiślańskich wobec Moskwy kompleksów. Daremni ludzie. [Anonimowe łajdusy kapitału i patoprawackie ujadaczki bez mózgu i godności człowieka - duda cicho!] #styropiany, #jurgielt, #propaganda, #jelity, #wojna, #hajs, #rak #yanksGoHome! Hashtagi: #NasiOkupanci, #yanksGoHome, #styropiany, #cyrk
 • @RobertKoliński - Rosjanie przyjdą jak w 45 tym by znowu nas wyzwolić spod okupacji. Tym razem katopissowskiej
 • @RobertKoliński - A co ten komentarz ma wspólnego z tematem artykułu? Potrafisz zrozumieć co się komentuje? Czy piszesz aby pisać z nudów bo jesteś starym bezdzietnym samotnym kawalerem i każdą wolną chwilę poświęcasz na sianie zamętu na portalu aby odsunąć od siebie pytania i nie odpowiadać czy poznałeś w życiu ciężką pracę tak jak większość Polaków wyzywana przez ciebie od szkodników i nieudaczników.
 • RobertKoliński Japa brunatniacki anon-patusie przed spowiedzią, bo kotami poszczuję. Hashtagi: #JacekPlacekdoMuzeum, #niechNalejaMuOleum!;
 • @RobertKoliński - Idź lepiej na spacer i przewietrz ten ciasny umysł, zamiast głupoty pisać.
 • @Ciekawy - A w UK jest godzina dla Allacha, kierowca autobusu się zatrzymuje, wyjmuje swój dywanik i nikogo nie obchodzi, że spóźnisz się do pracy.
Reklama