UWAGA!

"Rodziny robotnicze mieszkają w pięknych domach"(Głos z przeszłości, odc. 15)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 27, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 27, 1950 r.

"Wczorajszy nakład wydania elbląskiego Głosu Wybrzeża z przyczyn od nas niezależnych nadszedł do Elbląga zamiast w godzinach porannych, dopiero w godzinach popołudniowych" – pisała prasa w 1950 r. Na szczęście kolejny odcinek "Głosu z przeszłości" możemy opublikować bez opóźnień, jak zawsze w niedzielny poranek.

Tym razem w naszej prasówce z 1950 r. zajrzymy do elbląskich Zakładów Mechanicznych, będzie też o uszkodzeniach sieci wodociągowej czy przerwach w dostawie prądu. W ramach wycieczki za miasto zajrzymy tym razem do Kadyn, a konkretnie do willi, "zaopatrzonych w wodociągi, światło i głośniki radiowe".

 

Wytwórnia Nr 2 przoduje

"Współzawodnictwo pracy w Zakładach Mechaniczych zainicjowane zostało w Wytwórni Nr 2. W roku ub. ruch ten objął wszystkie działy Zakładów. Prowadzone było współzawodnictwo między wytwórniami oraz indywidualne. O coraz pomyślniejszym skutku tego ruchu świadczy fakt, iż w chwili obecnej bierze w nim udział prawie cała załoga Zakładów.

Współzawodnictwo mogłoby jeszcze bardziej rozwinąć się i przynieść lepsze, niż osiągnięto, rezultaty, gdyby Komitet Współzawodnictwa przejawiał odpowiednią inicjatywę. Nie wszystkie sekcje Komitetu pracowały dotąd należycie. Np. w ciągu całego ub. roku nie odbyło się ani jedno zabraknie sekcji techniczno-ekonomicznej, na skutek czego nie przeprowadzono analizy osiągnięć akcji współzawodnictwa oraz nie przedyskutowano wyłaniających się trudności, które można było usunąć. Administracja techniczna Zakładów nie przejawia dla współzawodnictwa właściwego zainteresowania, co odbija się ujemnie na jego wynikach i dalszej popularyzacji.

W ramach współzawodnictwa między-wytwórnianego na pierwszym miejscu utrzymuje się Wytwórnia Nr 2, która wykonała plan pracy w 2 i 3 etapie współzawodnictwa w 120 %. We współzawodnictwie indywidualnym wyróżniło się 34 przodowników pracy, w tym wiele kobiet. Premie, wypłacone przodownikom w ostatnim kwartale ub. roku, wyniosły pół miliona złotych".

 

W willach Hohenzollernów mieszkają robotnicy rolni

"Majątek PGR Kadyny w powiecie elbląskim obejmuje dawną posiadłość Hohenzollernów. Zagospodarowanie majątku polepsza się z roku na rok. W chwili obecnej jest to wielki warsztat pracy, zatrudniający ok. 100 osób. Robotnicy tego majątku mają bardzo dobre warunki mieszkaniowe. Rodziny robotnicze mieszkają w pięknych domach – willach, zaopatrzonych w wodociągi, światło i głośniki radiowe. W końcu ub. roku została otwarta ładnie urządzona świetlica, w której odbył się obchód 70 rocznicy urodzin tow. Stalin.

Obecnie personel majątku w przyśpieszonym tempie przeprowadza młóckę zboża".

 

Przewody wodociągowe powinny być zabezpieczone

"Na skutek niedostatecznego zabezpieczenia przez użytkowników przewodów wodociągowych zanotowano ostatnio wiele uszkodzeń sieci wodociągowej, co utrudniło dostawę wody. W związku z tym Zarząd Nieruchomości Miejskich wydał polecenie zabezpieczeń rur wodociągowych. W wypadku niezabezpieczenia przewodów naprawa ich będzie przeprowadzana na koszt lokatorów".

 

Przerwa w dostawie prądu

"W dniu 29 bm. (...) będzie wstrzymany dopływ energii elektrycznej do mieszkań. Przerwa w dostawie prądu nastąpi na skutek czyszczenia urządzeń Elektrowni i całej sieci".

 

Wieczorek młodzieży szkolnej

"Staraniem kierownictwa szkoły Nr 7 odbył się w ubiegłą niedzielę wieczorek dla uczniów tej szkoły. Na program wieczoru złożyły się występy artystyczne i wspólna kolacja z nauczycielami i rodzicami".

 

Nie nadużywać pogotowia

"Pogotowie PCK w Elblągu było dotychczas często wzywane przez mieszkańców w błahych wypadkach. Utrudniało to udzielenie pomoc ludziom istotnie potrzebującym natychmiastowej interwencji lekarza. W związku z tym kierownictwo pogotowia postanowiło obciążać kosztami przejazdu wszystkich, którzy będą wzywali karetki bez uzasadnionej konieczności".

 

Od redakcji

"Wczorajszy nakład wydania elbląskiego Głosu Wybrzeża z przyczyn od nas niezależnych nadszedł do Elbląga zamiast w godzinach porannych, dopiero w godzinach popołudniowych".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 27, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zwyciężca we wspȯłzawodnictwie pracy musiał być bezwzględnie członkiem PZPR.
 • A dziś "Piotrowicz"są twarzą a właściwie m, o, r, dą nazioli z piSS
 • I komu to przeszkadzało, że w willach Hohenzollernów mieszkali robotnicy rolni (no, oprócz Hohenzollernów może; ), czyż tak nie było równiej i sprawiedliwiej? Dziś też kwaterowałbym młodych bez mieszkań, starszych bez zdolności kredytowej i własnego dachu nad głową, bezdomnych, samotne matki etc. w willach u różnych Hohenzollernów naszych czasów. A przynajmniej dopóty, dopóki nie przegłosowaliby w sejmie ustawy o wspieraniu mieszkalnictwa w Polsce, gwarantującej m. in. przekazywanie części puli budowanych na gruntach uzyskanych od podmiotów publicznych mieszkań do zasobu komunalnego. Tak po raz kolejny rozwiązałbym jeden z palących problemów Rzeczpospolitej, jakim jest niedobór tanich mieszkań, i po raz kolejny zbawił Urbi et Orbi:)#TakBędzie 🚩 Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
 • Kefir się "odpalił". Jak zawsze nudny i roszczeniowy.
 • @lubie.kefir - Wilhelm II Hohenzollern kazał zbudować te domki (wille)dla robotników. Stoją do dziś, więc można zobaczyć co to za wille.
 • Posłuchaj gościu co masz lepkie łapy do czyjejś własności. Ten kwiat z grobu dziadka Apolinarego lepiej żeby wrócił na miejsce bo znaczyłem go w nie znany dla ciebie sposób. Jeśli znajdę go to dotarcie do ciebie droga krótka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  6
  Strzeż się(2021-10-31)
 • odstycznia wchodzi Nowy Ład dzięki któremu we willach będą mieszkali wszyscy bez wyjątku Polacy prócz cwaniaków oczywiście, cwaniacy będą mieszkali w śmietnikach żywiąc się odpadkami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  prezes stary grzyb(2021-10-31)
 • @lubie.kefir - My man!* [ang. Mój nigga]
 • Dużo pałaców i willi zamieszkałych przez prac owników PGERÓW zostało rozkradzonych zdewastowanych i doprowadzonych do totalnej ruiny Żadnego sladu po nich nie zostało w wiekszości
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  korona(2021-11-01)
 • @lubie. kefir- twoje przemyślenie jest porażające, zaczynam się zastanawiać czy warto być dzisiejszym Hohenzollernem. Wizja dokwaterowanie do mojego domu nieroba lubiącego kefir zniechęca mnie do pracy. Zacznę wprowadzać cnoty niewieście w życie.
 • @figi - To ty pracujesz? Myślałem, że wyzyskiwacze i złodzieje w rodzaju Hohenzollernów, to tylko z pracy cudzej i wyzysku innych żyją? A cóż zatem takiego robisz, że żyjesz kapitaluchu z pracy własnych rąk?:)#TaxTheRich 🚩 Hashtagi: #oligarchia, #burzuazja, #roszczeniowcy, #tusk
Reklama