UWAGA!

„W dni targowe sklepy powinny być otwarte bez przerwy” (Głos z przeszłości, odc. 36)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 58, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 58, 1950 r.

- Zdołał obsłużyć w ciągu 5 godzin 240 abonentów, podczas gdy normalnie załatwia się w tym okresie 180 – pisała prasa o pracowniku jednego z elbląskich zakładów w 1950 r.

Dziś w naszym niedzielnym cyklu znajdzie się kilka słów o przygotowaniach do sezonu turystycznego w 1950 roku, problematycznych zakupach i wysokiej wydajności w pracy jednego z elbląskich robotników. Niedawno był Dzień Teatru, sprawdzimy więc także, co wystawiał teatr ponad 70 lat temu. Zapraszamy.

 

Przygotowania do sezonu turystycznego

„Z inicjatywy P.B.P. „Orbis” w Powiatowej Radzie Związków Zawodowych w Elblągu odbyło się zebranie przedstawicieli większych zakładów pracy i instytucji, poświęcone sprawie popierania turystyki i krajoznawstwa. Na wzór innych miast powołano do życia komisję do popularyzacji turystyki wśród najszerszych mas pracujących. Na przewodn. komisji powołano sekretarza PRZZ tow. ST. Wierzbickiego. Stanowisko I wiceprzewodniczącego zarezerwowano dla przedstawiciela Zakładów Mechanicznych im. Gen. K. Świerczewskiego, jako największego zakładu pracy. II wiceprzewodniczącą wybrano ob. Filipiukową, członka Towarzystwa Krajoznawczego. Sekretarzem komisji został referent turystyki miejscowego „Orbisu”, ob. Konopacki.

Komisja zajmie się nie tylko organizowaniem wycieczek dla świata pracy w Elblągu, lecz sprawować będzie także opiekę nad wycieczkami przybywającymi do miasta”.

 

Ułatwić ludności wiejskiej zakup towarów w Elblągu

„Spółdzielcze sklepy branżowe w Elblągu zaopatrują w towary nie tylko ludność miejscową, ale również wiejską z pobliskich gromad. Szczególnie dużą frekwencję klienteli wiejskiej można zaobserwować w dni targowe. Jednakże w godzinach południowych sklepy są zamykane, co naraża kupujących na długie oczekiwanie. Wydaje się, że w dni targowe sklepy powinny być otwarte bez przerwy. Umożliwiłoby to zaopatrzenie ludności wiejskiej, tym bardziej, że gminne spółdzielnie nie zawsze posiadają w składzie wszystkie żądane artykuły”.

 

MRN nawiązuje ściślejszy kontakt z masami pracującymi

„Dla ułatwienia członkom Miejskiej Rady Narodowej lepszego poznania potrzeb ludności prezydium MRN oddało radnym pod opiekę poszczególne dzielnice miasta. Każdy rady będzie dwa razy w miesiącu przyjmować mieszkańców swego rejonu i odbierać ich wnioski i zażalenia. Obowiązkiem radnych będzie poza tym otaczanie szczególnie troskliwą opieką rodzin o dużej liczbie dzieci. Wszyscy radni będą zwracali baczną uwagę na stan urządzeń komunalnych w swoim rejonie. Spostrzeżenia i wnioski mieszkańców radni będą referować na posiedzeniu prezydium MRN”.

 

Pracownicy ZEON zwiększają wydajność pracy

„Pracownicy ZEON (Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Nadmorskiego - red.), pragnąc obsłużyć należycie abonentów, zwiększają wydajność pracy. Jednym z przodujących robotników jest ob. TABECKI, który zdołał obsłużyć w ciągu 5 godzin 240 abonentów, podczas gdy normalnie załatwia się w tym okresie 180”.

 

Teatr

„Państwowy Teatr im. Jaracza, w Domu Transportowca przy ul. Kościelnej – 3-aktowa sztuka Afinogenowa „Maszeńka”. Początek o godz. 19.30”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 58, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama