UWAGA!

„W Elblągu powtarzają się obecnie nieszczęśliwe wypadki spowodowane gołoledzią” (Głos z przeszłości, odc. 16)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 28, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 28, 1950 r.

- Celem przeprowadzenia należytej propagandy, związki zawodowe powinny nawiązać kontakt z Ubezpieczalnią Społeczną i rozpocząć akcję informacyjną” - pisała prasa o leczeniu sanatoryjnym dla elblążan w 1950 r.

Tym razem w „Głosie z przeszłości” dużo więcej uwagi poświęcamy kwestiom ochrony zdrowia 70 lat temu. Przeczytamy też o przeciwdziałaniu gołoledzi czy ponownym otwarciu świetlicy Związku Bojowników. Zapraszamy do lektury.

 

Leczenie sanatoryjne dla robotników i pracowników Elbląga

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pragnąc usprawnić akcję leczenia sanatoryjnego pracujących, ustalił nowe zasady kwalifikowania i kierowania ubezpieczonych na leczenie w uzdrowiskach. 80 proc. ogólnej liczby miejsc w sanatoriach przeznacza się obecnie dla pracowników fizycznych i ich rodzin, a pozostałe 20 % - dla pracowników umysłowych z rodzinami. Skierowania na wyjazd będą wydawane na podstawie karty badania przez komisję lekarską, w skład której wchodzi rówież każdorazowo przedstawiciel związków zawodowych. Celem usprawnienia przyjmowania ubezpieczonych w sanatoriach i ich leczenia ustalone zostały terminy turnusów. Turnus dla Elbląga ustalony został na okres o 2 każdego miesiąca do 23. Skierowania dla pracowników fizycznych wydawać będą Ubezpieczalnie Społeczne, a dla pracowników umysłowych – Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pierwszeństwo przy korzystaniu z leczenia sanatoryjnego przysługiwać będzie przede wszystkim przodownikom pracy, racjonalizatorom oraz działaczom społecznym. Członkowie rodzin tak robotniczych jak i pracowniczych mogą korzystać z leczenia sanatoryjnego w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia każdego roku. Z leczenia sanatoryjnego korzystać mogą również inwalidzi wojenni oraz emeryci i renciści ZUS. Wszelkie zabiegi dokonywane w sanatoriach są bezpłatne.

Również uległa zmianom wysokość zasiłków, wypłacanych rodzinom osób skierowanych na leczenie. Zasiłek chorobowy za okres pobytu w sanatorium dla ubezpieczonego posiadającego na utrzymaniu żonę wynosić będzie 70 % jego zarobku plus 5 % na każde dziecko. Samotni otrzymywać będą tytułem zasiłku 35 % uposażenia.

W rb. Ubezpieczalnia Społeczna w Elblągu otrzymała znacznie większą ilość miejsc w sanatoriach, niż w latach ubiegłych. W związku z tym należy zapoznać robotników , zatrudnionych w poszczególnych zakładach pracy, z możliwościami korzystania z leczenia zdrojowiskowego. W ub. czasie przydzielane dla Elbląga miejsca nie były w pełni wykorzystane. Celem przeprowadzenia należytej propagandy, związki zawodowe powinny nawiązać kontakt z Ubezpieczalnią Społeczną i rozpocząć akcję informacyjną”.

 

Walne zebranie samorządowców

„W dniu 29 bm. o godz. 10 w lokalu przy ul. Ratuszowej 1. odbędzie się walne zebranie delegatów I Oddziału Związku Zawodowego Pracowników Samorządowych i Przedsiębiorstw Użyteczności Publicznej. Na zebraniu tym, po dyskusji na temat dotychczasowej działalności związku, odbędzie się wybór nowego zarządu”.

 

Samochód dla służby zdrowia

„Celem usprawnienia pracy ośrodków zdrowia oraz szpitala Zarząd Miejski zakupił dla potrzeb służby zdrowia nowy samochód osobowy. Samochód został zakupiony z funduszów zaoszczędzonych w roku ubiegłym”.

 

Tragiczne wypadki wskutek gołoledzi

„W Elblągu powtarzają się obecnie nieszczęśliwe wypadki, spowodowane gołoledzią. Dla zapobieżenia im, Zakład Oczyszczania Miasta wysypywać będzie chodniki piaskiem”.

 

Otwarcie świetlicy Związku Bojowników

„Z dniem 1. lutego ponownie rozpocznie pracę świetlica Związku Bojowników. Przy świetlicy uruchomiona zostanie czytelnia.

Członkowie Zw. Bojowników w Elblągu ofiarowali ostatnio 36 paczek ze słodyczami dla biednych dzieci, przebywających w szpitalu miejskim. Kierownictwo szpitala złożyło za ten dar serdeczne podziękowanie, wyrażając życzenie, aby za przykładem związku poszły inne instytucje”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 28, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jakie szczęście że towarzysz Kolinski nie wypisuję znowu tych swoich farmazonów o uchodźcach. Swoją drogą to nieuleczalny przypadek a czytelnicy muszą cierpieć i czytać te banialuki.
  • @TeofilSkorupa - Przyganiał kocioł garnkowi.
  • RobertKoliński Dziś Wam coś innego przypomnę, prawicowe ignoranty:)- Dziś jest Święto Niepodległości, prawdziwe Święto Niepodległości - dzień powołania pierwszego rządu niepodległej Polski - tymczasowego rządu ludowego, który nie czekał na łaskę od zaborców, nie czekał na zgodę od odległych stolic, tylko proklamował niepodległą, demokratyczną, sprawiedliwie społeczną Rzeczpospolitą - mówił Zandberg na niedzielnej konferencji prasowej. - Minęły 103 lata od czasu, kiedy socjaliści i ludowcy ogłosili manifest tymczasowego rządu ludowego - to bardzo ważny moment w polskiej historii, bo wtedy rozstrzygnęło się jednoznacznie, że wolna Polska będzie krajem demokratycznym - dodał. Wśród dorobku i postulatów rządu Daszyńskiego wymienił proklamację 8-godzinnego dnia pracy, ubezpieczeń społecznych, bezpieczeństwa od bezrobocia, dostępnej ochrony zdrowia oraz danie praw wyborczych zarówno mężczyznom, jak i kobietom. [7 listopada - prawdziwe Święto Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej!] #lewica, #razem, #PPS, #historia, #TakByło, #socjalizm, #RiGCz ✊🚩 Hashtagi: #SocjalizmWytyczaKierunekRozwojuLudzkosci
  • @RobertKoliński - To prawda dzisiaj jest wasze wielkie święto - 104 rocznica Rewolucji Październikowej.
  • RobertKoliński @TeofilSkorupa - To prawda, że dziś przypada również rocznica tego wiekopomnego wydarzenia, ważnego dla wszystkich ludzi rozumu i postępu, ale także dla Polaków - oprócz prawicuchów sprzedajnych, wysługujących się obcym stolicom - gdyż Wielka Rewolucja Październikowa 1917 roku umożliwiła ni mniej ni więcej, ale właśnie odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości dokładnie rok później, 7 listopada 1918 roku! Tak właśnie, niedouczone prawaki bez szkoły - to m. in. tow. Leninowi oraz bolszewikom i Rewolucji Październikowej zawdzięczacie niepodległość i powstanie potem reakcyjnej 2RP!:)🚩 #TakByło, #SocRev, #7listopada, #ŚwiętoNiepodległościRP Hashtagi: #historia, #TakBylo, #NiechajZyjeRewolucja!
  • @RobertKoliński - Tacy uświadomieni akolici rewolucji jak towarzysz zakładali w 20 roku Rewkomy.
  • RobertKoliński @TeofilSkorupa - I komu to przeszkadzało? [oprócz: reakcja:)] #7listopada Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
Reklama