UWAGA!

"Wszyscy pracowali z godnym uznania zapałem" (Głos z przeszłości, odc. 42)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 67, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 67, 1950 r.

- Zadania planu sześcioletniego wysuwają konieczność szkolenia kadr pracowników budowlanych – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

W dzisiejszym odcinku Głosu z przeszłości tematy szkoleniowe – konkretnie kursy dla robotników budowlanych albo dla salowych w szpitalu. Wybierzemy się też na nieco dalszą niż zwykle wycieczkę – do Tczewa.

 

Elbląg szkoli fachowców budowlanych

"Na naszym terenie brakuje wykwalifikowanych rzemieślników budowlanych. Odbija się to ujemnie na zdolności przetwórczej przedsiębiorstw i na tempie wszystkich wykonywanych robót budowlanych. Zadania planu sześcioletniego wysuwają konieczność szkolenia kadr pracowników budowlanych. W połowie stycznia br. przystąpiono do organizacji tego typu kursów. Powołany przy PPB Nr. 8 referat szkolenia zawodowego zorganizował wspólnie Związkiem Zawodowym Pracowników Budowlanych już w połowie lutego sześć kursów dla 200 słuchaczy. Czynne są kursy: murarskie, II i III stopnia, stolarskie II i III stopnia, ciesielski III stopnia i wodno-kanalizacyjny II stopnia. Słuchaczami są robotnicy PPB Nr. 8, MPB i spółdzielni budowlanej".

 

Kurs dla salowych w Szpitalu Miejskim

"W Szpitalu Miejskim rozpoczął się dwumiesięczny kurs dla salowych. Program szkolenia obejmuje wykłady z dziedziny pielęgniarstwa, higieny, i ogólnych wiadomości z zakresu służby zdrowia".

 

Treningi bokserskie

"W ZS Gwardia Elbląg powołano do życia sekcję bokserską. Treningi odbywają się w czwartek od godz. 20 i soboty od godz. 20.15 w sali gimnastycznej Państw. Liceum Handlowego przy ul. Stalina".

 

Uwaga członkowie związku bojowników

"W dniu dzisiejszym tj. 8 bm. o godz. 17 odbędzie się przy świetlicy przy ul. Gdyńskich Kosynierów 26, ogólne zebranie członków Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Z uwagi na ważność spraw, zarząd związku wzywa do obowiązkowego udziału w zebraniu wszystkich członków, zarówno b. uczestników walki zbrojnej, jak i b. więźniów politycznych".

 

ZMP-owcy tczewscy usprawnili komunikację

"Dla usprawnienia komunikacji w mieście i na arterii przelotowej Bydgoszcz – Wybrzeże, 400 ZMP-owców tczewskich wzięło udział w odśnieżaniu ulic miasta. Wszyscy pracowali z godnym uznania zapałem".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 67, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • No I kto wtedy wiedział, ze ci co nas " wyzwalali", będą nam dzisiaj grozili palcem, że złego Pana, - czyli wuja Sama wybraliśmy, czy wpadliśmy z deszczu pod rynnę, czy rynna wpadła do nas I mówi nam gdzie I w którym miejscu musimy stać. Historia nam wciąż pokazuje, ale czy nas uczy?, że obojętnie po której stronie jesteśmy, to Targowickie układy przeniesione do unii nie pozwalają nam sie zjednoczyć w siłę, być monoliths ukochanej oczyzny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  5
  Baz kagańca(2022-05-15)
 • @Baz kagańca- sęk w tym że większość nie zna historii swojej ojczyzny, więc jak można wyciągać wnioski, ci co wyciągnęli takowe już nie żyją a ten monoliths zaś się uczy i nim wyciągnie wnioski też umrze. Reszta twojego tekstu to bełkot ""czy wpadliśmy z deszczu pod rynnę, czy rynna wpadła do nas I mówi nam gdzie I w którym miejscu musimy stać"-masło maślane. Kto jest tą targowicą w Unii. Widzę że bliżej ci do wujaszka Wani. To nie rynna nam mówi gdzie mamy stać, to mówi rozsądek i wnioski wyciągnięte z nauki historii tych co przeżyli bratnią pomoc niesioną przez wujaszka Wanię, dzięki której dreptaliśmy w miejscu przez 50 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  bezkagańcanasmyczy(2022-05-15)
Reklama