UWAGA!

1454-1954

Jubileuszowy Rok naszego miasta traktujemy, jako okazję do manifestacji uczuć patriotycznych na tle pełnych chwały, postępowych tradycji przeszłości, informował Dziennik Bałtycki z 9 czerwca 1954 r.

Jan Długosz – świadek wspaniałego wjazdu Kazimierza Jagiellończyka do Elbląga – napisał:
     „Szczęśliwym mienię siebię i swoich współczesnych, że oczy nasze oglądają połączenie się krajów ojczystych w jedną całość. A szczęśliwszym byłbym jeszcze, gdybym doczekał odzyskania i zjednoczenia z Polską Śląska, Ziemi Lubuskiej i Słupskiej.”
     Oto jest pomost dziejowy, rzucony nad otchłanią wieków. Znak równania, postawiony przez historię pomiędzy marzeniami naszych ojców, a rzeczywistością spełnioną w naszej wielkiej, rewolucyjnej epoce.
     My – doczekaliśmy się... Nie tylko Elbląg, Gdańsk, Malbork, Olsztyn, nie tylko Śląsk, Ziemia Lubuska, Słupska, ale także – Szczecin, Wrocław – stanowią składową część wolnej socjalistycznej Polski. I dlatego też – pięćsetlecie rozerwania krzyżackiej obręczy - Jubileuszowy Rok naszego miasta traktujemy, jako okazję do manifestacji uczuć patriotycznych na tle pełnych chwały, postępowych tradycji przeszłości. Jako szczególnie cenny i wartościowy akcent serca, mobilizujący całe społeczeństwa do jej najbardziej głębokiego i świadomego, w sensie politycznym i dziejowym, uczczenia przypadającego wkrótce dziesięciolecia Ludowego Państwa.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama