UWAGA!

15 lat temu w Elblągu... teatr miał zostać zamknięty

Elbląg, Kto dziś jeszcze pamięta, że tak wyglądała widownia Dużej Sceny elbląskiego teatru...
Kto dziś jeszcze pamięta, że tak wyglądała widownia Dużej Sceny elbląskiego teatru... (fot. arch. portEl)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 8 października 2001 r. Wówczas informowaliśmy o dramatycznej sytuacji ... Teatru Dramatycznego w Elblągu. Duża Scena czekała na remont, a strażacy grozili zamknięciem obiektu, który nie spełniał norm przeciwpożarowych.

31 sierpnia minął trzeci termin, jaki Straż Pożarna dała dyrekcji Teatru Dramatycznego na wymianę łatwopalnych foteli, okładzin ściennych i remont liczącej 600 miejsc widowni Dużej Sceny. Remont, podobnie jak w latach ubiegłych, wciąż jednak nie został rozpoczęty.
       Na przełomie września i października strażacy po raz kolejny sprawdzili stan bezpieczeństwa Teatru Dramatycznego.
       - Modernizacja powinna zostać zakończona już cztery lata temu. Tyle czasu - od roku 1992 - teatrom dawały nowe przepisy przeciwpożarowe - mówi zastępca komendanta miejskiego straży pożarnej w Elblągu, Tomasz Świniarski. - Przepisy te zaostrzono po doświadczeniach pożarów podczas imprez masowych. Wyposażenie widowni Dużej Sceny jest palne i w razie pożaru będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia, a teatr zgodnie z przepisami powinien być dziś teoretycznie zamknięty.
       Strażacy postanowili jednak jeszcze poczekać na remont. Pomogły dokumenty, które przedstawiła dyrekcja teatru - m.in. projekty przebudowy widowni Dużej Sceny (wykonane w ub.r.) i deklaracja przekazania 100 tysięcy zł na remont od władz Elbląga (sprzed 2 lat) oraz zakupione przez teatr fotele (zakład meblarski z Ostródy wciąż czeka na zapłatę należności za 200 krzeseł - około 150 tys. zł).
       - Dyrektor Dariusz Barton pokazał, że jest otwarty na współpracę z nami - mówi Tomasz Świniarski - a my wiemy, że przyczyną odwlekania modernizacji jest po prostu brak pieniędzy. Dyrektor obiecał nam, że w ciągu najbliższego roku problem zostanie - przynajmniej w dużej części - rozwiązany.
       Remont widowni Dużej Sceny kosztować ma około miliona złotych. Dyr. Barton mówi, że pieniędzy spróbuje poszukać u nowo wybranych parlamentarzystów:
       - Dla budżetu centralnego milion złotych to niewiele. Jeśli otrzymam od naszych posłów i senatorów deklarację pomocy - remont się odbędzie.
       Mimo zapowiedzi Urzędu Marszałkowskiego, na razie nie ma co liczyć, by w elbląskim teatrze szybko pojawił się nowy dyrektor artystyczny (poprzedni zrezygnował w maju br.). Dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie Bogdan Pierechod mówi, że dużo pilniejsze są teraz prace nad przyszłorocznym budżetem województwa. Sprawy elbląskiego teatru - w tym dyskusja o współpracy w sprawach kultury sejmiku warmińsko-mazurskiego z władzami Elbląga - będą więc musiały poczekać co najmniej do listopada.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nie ma to jak Dariusz Barton jako dyrektor -atmosfera w praxc o wiele lepsza niż obecnie -bez żadnych szykan i mobbingu. Siedler jest dyrektorem tylko dzieki układom w byłym zarządzie województwa -m. in. Anna Wasilewska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  poinformowany(2016-10-08)
 • Piędze na remont były by szybciej gdybyście zlikwidowali połowę pokoi administracjii pijącej kawki z nudy bo w budzetowie nadal jak za komunę czy się stoi czy lerzy i tak się kawa należ
 • teatr w Elblągu i wszystko jasne,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dsl;lds(2016-10-08)
Reklama