UWAGA!

15 lat temu w Elblągu... zakłady mięsne musiały ustąpić hipermarketowi

 Elbląg, 15 lat temu Zakłady Mięsne musiały przenieść się z ul. Żeromskiego na Mazurską
15 lat temu Zakłady Mięsne musiały przenieść się z ul. Żeromskiego na Mazurską (fot. arch. portEl)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 18 marca 2001 r. Wówczas informowaliśmy o tym, że Zakłady Mięsne Elmeat przenosiły się z ul. Żeromskiego na ul. Mazurską, by przetrwać. Na pozostawionym terenie już niebawem powstał hipermarket. Czas pokazał, że był to początek końca Zakładów Mięsnych.

Do 2002 r. elbląskie Zakłady Mięsne Elmeat muszą dostosować się do wymogów Unii Europejskiej. Jeśli tego nie zrobią zakład zostanie zamknięty. Jedyną szansą jest więc wybudowanie i uruchomienie nowoczesnego obiektu.
       Aby ratować sytuację zakładu zarząd postanowił sprzedać teren, na którym teraz znajduje się zakład i wybudować nowy obiekt przy ul. Mazurskiej vis a vis jednostki wojskowej. W ramach przetargu na kupno terenu przy ul. Żeromskiego wyłoniono jednego potencjalnego klienta - francuską firmę, właściciela sieci centrów handlowych. Francuzi zaoferowali bardzo korzystną cenę, w związku z czym 15 stycznia podpisano z nimi akt notarialny na sprzedaż. Kupiec wpłacił zaliczkę, która zostanie uwolniona pod warunkiem, że nowy inwestor otrzyma decyzję o zmianie planów zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Żeromskiego. W dotychczasowym planie zapisana była tylko modernizacja istniejących tam zakładów. Nowy plan powinien odnosić się do budowy centrum handlowego. W lutym został złożony w wydziale architektury wniosek o zmianę planu zagospodarowania.
       - Niestety, 13 marca dowiedzieliśmy się, że zmieniła się ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym - mówi Dyrektor Generalny Elmeatu Andrzej Kłyk. - Do tej pory wystarczyło wykonać tylko operat środowiskowy [ocena oddziaływania na środowisko - przyp. Red.]. Zgodnie z nową ustawą należy opracować kompleksowy raport. Niestety ustawa jest, ale nie ma do niej aktów wykonawczych. Nawet przy maksymalnej woli miasta opracowanie takiego raportu potrwałoby do końca sierpnia.
       I tu pojawia się problem. Francuski inwestor postawił warunek, że uwolni zaliczkę pod warunkiem, że zostanie zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Żeromskiego. Bez tej zaliczki Zakłady Mięsne nie będą mogły rozpocząć budowy nowego zakładu przy ul. Mazurskiej.
       - Do 30 września powinniśmy opuścić już stary zakład - dodaje dyrektor Kłyk. - Teraz, więc wszystko leży w rękach miasta.
       Rzecznik prasowy prezydenta miasta Artur Zieliński zastanawia się, czy aby na pewno konieczna jest zmiana planu.
       - Może wystarczyłaby tylko uchwała intencyjna, że radni aprobują w tym miejscu budowę centrum handlowego - zastanawia się dyrektor Kłyk. - Inwestorowi to powinno wystarczyć, zwolni zaliczkę, a my będziemy mogli rozpocząć budowę. Dla zakładów mięsnych, nowy zakład to być, albo nie być. To nie tylko budowa centrum handlowego, ale i powstanie nowoczesnego zakładu, który może zwiększyć zatrudnienie.
       Obecnie Elmeat zatrudnia 250 osób. W centrum handlowym zatrudnienie znajdzie około 350 osób.
       - Mówi się o przeróżnych hipermarketach, które mają stanąć w Elblągu, ale jakoś nic się jeszcze nie dzieje - mówi Andrzej Kłyk. - Centrum przy ul. Żeromskiego powstanie na 100 procent w ciągu 6 miesięcy, od czasu kiedy opuścimy ten teren.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W sumie to trochę straszne, miasto 100 000 nic się nie dzieje i nie ma o cym pisać. Trzeba wracać do historii. Ale taka prawda 10 lat temu Elbląg to było tętniące życiem miasto, a teraz newsy, policja kupiła psa, Pani Zosia zgubiła klucze, niedługo auto ochlapało przechodnia.
 • zakłady niemiały szczęścia do inwestorów i kadry zarządzajacej jak większość państwowych firm.
 • Komentarz "w sumie to trochę straszne. .. " jest wyssany z palca. Jest o czym pisac, a te teksty sa fajnym przypomnieniem tak niedawnej historii
 • Raczej brak tematów, pierwsza strona to spoty, wycinki z historii, kronika policyjna i elblążanka jakaś. Kiedyś e 24 tak wygladał, to juz teraz wiecej o elblau na elblag necie poczytac mozna
 • Jak nie był co czytać tak nie ma. Tylko kasa się liczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  biuroogłoszeń(2016-03-20)
 • Za likwidacją a nie restrukturyzacją stoją ludzie, którzy za złodziejską prywatyzację w tamtym czasie dziś powinni siedzieć w pudle; Henryk Słonina, Witold Dziewiałtowski Gintowt, Gburzyński. Takja jest prawda. O tym media w Elblążkowie milczą bo im tak wygodniej siedzieć cicho.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  0
  DrugieDno(2016-03-20)
 • Żmija przez pewien czas udawał, że poddaje się uwięzieniu przez czarodzieja, starając się nauczyć jak najwięcej czarnej magii uprawianej przez maga
 • Prawda jest taka likwidowano :zakłady mięsne, mleczarnię w Elblągu bo tuż obok - na mazurach budowali molochy.
 • Zapytajcie jak się. .. .. ZM Elmeat patrz Elmeat Handel i Finanse KRS 0000230450,REGON 280009024,Zakłady Mięsne Elmeat S. A. KRS 0000090677,REGON 170286303,imsig(kropka)pl
 • Smak wyrobów z zakładów mięsnych w elblagu..pozostał do dziś...szkoda, tyle firm padło w naszym mieście,firm z prawdziwa historia...żal...pozostał żal..i bezrobocie....a młodzi uciekają w awiat..bo co to robić..?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Kotlecik(2016-03-20)
 • Pozdrowienia dla Ewy. Pani ze zdjęcia ????
 • Salcesonik się robi. Ale nie taki jak teraz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  rzeźnik(2016-03-20)
Reklama