UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Byli analfabetami - dziś są pełnowartościowymi członkami społeczeństwa

Środa, 4 kwietnia 1951 r. Głos Wybrzeża nr 91

W dniu 30 ub. miesiąca rozpoczęły się w Elblągu egzaminy na kursach dla analfabetów. W szkole nr 7 odbywa się właśnie egzamin końcowy dla uczestników kursów dla analfabetów. W trzech rzędach ławek siedzi 16 osób, w tym przeważająca większość kobiet. 13 znajdujących się na sali b. analfabetów ma poniżej 30 lat. Kierowniczka kursu ob. P. Karpińska wypisała na tablicy tematy prac piśmiennych. Zaszeleścił papier pod piórami. Członkowie komisji obserwują w skupieniu postępy w pracy uczniów. Ci, którzy jeszcze przed kilku miesiącami nie znali liter, piszą szybko, bezbłędnie i czysto. W pierwszym rzędzie najmłodsza kursantka Marysia Kejzik pisze czytelnie list do cioci, autochtonka Otylia Dziwalska pisze jakieś podanie. Wcześniej niż przewidywano zakończyła się praca piśmienna z języka polskiego i z matematyki. Krótka przerwa i - rozpoczyna się egzamin ustny. Wyróżniająca się na kursie Asia Korkutowska, która przed kilku miesiącami powróciła z Chin i nie znała zupełnie jęz. polskiego, czyta wzorowo i deklamuje polskie wiersze. Ryszard Waszkiewicz ze spółdzielni pracy szewców i cholewkarzy bardzo dobrze zna zagadnienia Planu 6-letniego i spółdzielczości. M. Kejzik i Anna Waszkiewicz mówią o pokoju, o konieczności wzmożenia wysiłków zmierzających do jego utrwalenia. Egzamin skończony. Komisja podsumowała wyniki i następuje moment pożegnania kursantów z wykładowcami. Wykładowcy i instruktorka szkolenia sprawiedliwie ocenili duży wkład pracy b. analfabetów w czasie ich kilkumiesięcznego szkolenia. 16 b. analfabetów opuszcza szkołę w przedświadczeniu, że stali się pełnowartościowymi obywatelami Ludowej Ojczyzny.
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ale jaja! Czy redakcja portElu.pl robi to specjalnie przed Wielkanocą? Informacja z waszaj strony. "Młodzieżowy Klub Pracy zaprasza absolwentów i bezrobotną młodzież na zajęcia przygotowujące do wejścia na rynek pracy. W programie szkolenia przewidziano m.in. okraślenie umiejętności i predyspozycji zawodowych, autoprezentację, przygotowanie do odbywania rozmów kwalifikacyjnych, pisanie życiorysów i listów motywacyjnych." - Przecież to to samo, co obok, tylko 50 lat puźniej i napisane językiem współczesnym! Jest AŻ tak tragicznie? Cofnęliśmy się???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej(2001-04-04)
 • Jesteś analfabetą (42% Polaków) - dziś jesteś niepełnowartościowym członkiem społeczeństwa!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drzazga(2001-04-04)
 • Dzisiaj w szkole nr 7 w 18 oddziałach w klasach po trzy rzędy ławek siedzi po 30 osób. 540 znajdujących się na sali b. analfabetów ma poniżej 12 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  woźna(2001-04-04)
 • przez 10 lat cofnelismy sie o 50 lat
Reklama