UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Człowiek może żyć do 200 lat

Sobota, 28 kwietnia 1951 r. Głos Wybrzeża nr 115

Badania uczonych radzieckich.
     W Instytucie Biologii Uniwersytetu Charkowskiego od 20 lat prowadzi się kartotekę długowieczności. Zawiera ona kilka tysięcy kartek ze szczegółowymi danymi o ludziach, którzy przeżyli 90 lat i więcej. Kartoteka zawiera też około 2 tys. Zdjęć.
     Zawarte w kartotece dane świadczą, że w Związku Radzieckim stworzono warunki, sprzyjające przedłużaniu życia człowieka.
     Najstarszym człowiekiem w Związku Radzieckim jest kołchoźnik rosyjski, Wasyl Tiszkin, urodzony w roku 1806. Jest on członkiem kołchozu im. Andrejewa, położonego w rejonie aleksandrowskim (kraj Stawropolski). Najstarszą kobietą w Związku Radzieckim jest 127-letnia mieszkanka miasta Mary (Republika Turkmeńska), Kazamian Chanum. Jej najmłodszy syn ukończył niedawno 80 lat.
     142-letni kołchoźnik ze spółdzielni „Komsomoł” (Azerbajdżańska Srr), Mahmud Ajwazow, ma 118 synów, córek, wnuków, prawnuków i praprawnuków. Żona Mahmuda ma 120 lat, córka Dala – 100 lat. Dniówki obrachunkowe przypadające na rodzinę Ajwazowa stanowią prawie połowę dniówek obrachunkowych wszystkich członków kołchozu.
     Jak wynika z danych kartoteki Instytutu Biologicznego, w Związku Radzieckim jest około 30 tys. Mężczyzn i kobiet w wieku ponad 100 lat, z tego na Ukrainie – przeszło 2.700 osób.
     W Moskwie, w sali Domu Nauki odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu przedłużania życia człowieka.
     Obrady zagaiła wybitna uczona radziecka, laureatka Nagrody Stalinowskiej prof. Olga Lepieszyńska, wygłaszając następnie referat na temat: „Życie, starość i walka ze starością”. Lepieszyńska podkreśliła, że zagadnienia ochrony zdrowia ludzi i walka z przedwczesną starością organizmu zajmują poważne miejsce w badaniach uczonych radzieckich.
     Wybitny uczony radziecki, członek Akademii Nauk ZSRR – Aleksander Bogomolec napisał szereg dzieł naukowych poświęconych podstawom fizjologicznym długowieczności człowieka.
     Prof. Bogomolec ustalił, że życie człowieka powinno być 5 – 7 razy dłuższe od okresu dojrzewania. Jeżeli przyjąć, że człowiek rośnie mniej więcej do 25 lat, to przy sprzyjających warunkach może on żyć do 200 lat.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama