UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… demonstrowali komuniści

 
Elbląg, Targ rybny
Targ rybny

Wczoraj wieczorem na Placu Fryderyka Wilhelma (obecny Plac Słowiański) miała miejsce demonstracja komunistów. Pochód złożony był z około 300 komunistów. Maszerując ulicą Rzeźnicką (niem. Fleischerstrasse), komuniści zaśpiewali podburzającą pieśń. […]. Na Placu Fryderyka Wilhelma przemówił komunista Eichler. Pochód przemieścił się następnie w kierunku ulicy Traugutta. Nie doszło do żadnych ekscesów. (ET, czwartek, 16.07.1931 r.)

Z pruskiego kalendarza
      
11 lipca 1657 roku w Królewcu (niem. Koenigsberg) urodził się król Fryderyk I Pruski. 11 lipca 1880 roku w Królewcu urodził się architekt prof. Fryderyk Lahrs. 12 lipca 1821 roku w Królewcu urodził się pisarz Robert Schweichel. (ET, sobota, 11.07.1931 r.)
      
       Zwiedzanie miejskiego muzeum przez przedstawicieli prasy
      
Dziś przed południem pod przewodnictwem prof. dra Ehrlicha miało miejsce zwiedzanie miejskiego muzeum przez przedstawicieli wschodnio- i zachodniopruskiej prasy. Po rozbudowie muzeum powiększyło się o nowe pomieszczenia, które pomieściły ważne historyczne znaleziska. Po zwiedzaniu muzeum przedstawiciele prasy zostali oprowadzeni po Starym Mieście. Potem udali się na zaproszenie władz miasta do Karczmy Bollwerkskrug (karczma w Nowakowie, odpowiednik polski „Dom Pod Siedmioma Szczytami”) i Zameczku nad Zatoką (niem. Haffschlosschen) w Suchaczu (niem. Succase). (ET, wtorek, 14.07.1931 r.)
      
       Szczęście w nieszczęściu
      
Szczęście w nieszczęściu miał wczoraj rowerzysta na Grobli św. Jerzego (niem. Georgendamm), który o mało nie został potrącony przez auto. Rowerzysta, nadjeżdżając od strony ulicy Bema (niem. Hindenburgstrasse), miał zamiar skręcić w ulicę Związku Jaszczurczego (niem. Gr. Zahlerstrasse), gdy wyprzedziło go auto, musnęło go i rzuciło na ziemię. Całe szczęście rowerzysta nie doznał większych obrażeń, rower pozostał również nietknięty. (ET, środa, 15.07.1931 r.)
      
       Pożar w aptece
      
Wczoraj koło południa wezwano straż pożarną do apteki przy ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestrasse). Pożar powstał w wyniku zapalenia się znajdującej się w kuble smoły. Gdy na miejsce przybyła straż pożarna, właściciele apteki zdążyli już ugasić pożar […]. (ET, czwartek, 16.07.1931 r.)
      
       Słaby interes na miejskim Viehofie
      
Na targu sprzedano dziś zaledwie 18 większych prosiąt i 74 mniejszych. Za większe prosięta trzeba było zapłacić 36-40 fenigów za funt. Małe prosięta kosztowały 6-8 marek za sztukę. Na targu było bardzo spokojnie, został spory zapas. (ET, czwartek, 16.07.1931 r.)
      
       Nocny napad na handlarza
      
Wczoraj o godz. 23.40 na ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) w pobliżu gospodarczej szkoły dla dziewcząt doszło do napadu na tutejszego handlarza. Sprawca jest nieznany. Mężczyzna został rzekomo uderzony kijem, w wyniku czego doznał urazu prawego oka, został doraźnie opatrzony w szpitalu. Sprawca zbiegł. (ET, piątek, 17.07.1931 r.)
      
       Liczba bezrobotnych rośnie
      
Liczba bezrobotnych ciągle rośnie. Opieka społeczna informuje, że według stanu na wczoraj wynosi ona 3219 osób. W porównaniu z zeszłym tygodniem zwiększyła się o osiem. 57 osób znalazło pracę, a 65 ją straciło. (ET, piątek, 17.07.1931 r.)
      
       Dzieło sztuki dwóch bezrobotnych
      
Wczoraj wieczorem na Placu Fryderyka Wilhelma dwóch wędrujących po świecie bezrobotnych zaprezentowało trzymetrowe dzieło sztuki przedstawiające katedrę z Ulm. Wykonana za pomocą wyrzynarki katedra jest bogata w niuanse i bogato zdobiona. O tym, jak powstało dzieło, opowiadają nam jego twórcy: model ten powstał w ciągu 1,5 roku, w 5800 godzin, w okresie bezrobocia artystów, w Duisburgu nad Renem. Do jego wykonania potrzebne było 36 metrów kwadratowych sklejki, 16 tuzinów pił, trzy kilogramy kleju, 30 arkuszy papieru ściernego. Piły zostały użyte 40 000 razy. (ET, piątek, 17.07.1931 r.)
      
       Ukradziono wózek ręczny
      
Sprzed domu na ulicy Rzeźnickiej 19 ukradziono przypięty tam czterokołowy wózek ręczny. (ET, sobota, 18.07.1931 r.)
      
       Gdy nie uważa się na swoje rzeczy…
      
Pewnemu robotnikowi, który balował wczoraj w lokalu przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstrasse, tłum. ulica Pańska), ukradziono paczkę z ubraniami rowerowymi i parę zelówek o łącznej wartości 10 marek. Ostrzegamy przed kupnem tych rzeczy. Policja prosi o informacje w sprawie ukradzionych rzeczy. (ET, sobota, 18.07.1931 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Komuniści paradują, bezrobocie rośnie - czas kaprala Adolfa nadchodzi.
 • Wybory we Fromborku. Tylko Wojtek Penkalski!!! Mieszka w powiecie a z Fromborka zrobi miasteczko marzeń. Wojtek zdecyduj się. Nie daj się prosić. W prawyborach wygrałeś wygrasz i teraz. Wierzymy w Ciebie. Elbląg nie dał Ci szansy, u nas ją masz. Mieszkańcy wzgórza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  10
  Kopernik2(2013-07-21)
 • Dlaczego w okresie wakacyjnym na starym mieście nie ma takich stoisk jak na zdjęciu wyżej. Przecież gdyby sprzedawano tam ryby, owoce i warzywa to starówka tętiłaby życiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  kumaty(2013-07-21)
 • Ukradziono wózek, ubrania i parę zelówek ? Ci Niemcy to jednak złodzieje; ) Polacy pojeździli trochę na saksy i też się od nich nauczyli; )
 • Brunatna epoka się zbliża.
 • jako komunista na pewno bym sie przylaczyl do tej demonstracji. a potem oczywiscie lanie w morde brunatnych swin. oj, szkoda ze nasi nie wygrali wyborow w 33-cim w Niemczech. sytuacja w Europie bylaby wymarzona do stworzenia jednego, wielkiego panstwa komunistycznego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  komunista(2013-07-24)
 • fajnie, że udostępniacie te artykuły, ,ma swój czas historia, ,, dziękuję
Reklama