UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... elblążanie wypoczywali w Krynicy Morskiej

Elbląg, Dawna Krynica Morska (niem. Kahlberg)
Dawna Krynica Morska (niem. Kahlberg)

W Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) skończyła się właśnie pierwsza część sezonu. Można powiedzieć, że nie zanotowano większych problemów. W porównaniu z ubiegłymi latami zażywano znaczenie więcej kąpieli. Do 30 lipca zanotowano ich 12 700. Krynica jako kąpielisko i klimatyczny kurort cieszy się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem turystów. Świadczy o tym ogromny ruch, jaki zanotowano w tym roku (AZ, niedziela, 03.08.1890 r.).

Pogrzeb tajnego radcy handlowego
       Pogrzeb tajnego radcy handlowego Grunaua odbył się dzisiaj rano o godz. 8.30. Wzięła w nim udział spora liczba osób, wśród których nie zabrakło przedstawicieli miejskich urzędów, zrzeszenia kupieckiego, przyjaciół i byłych podwładnych nagle zmarłego radcy. W pobliżu korowodu pogrzebowego pieśni pogrzebowe śpiewało koło śpiewacze Liedertafel, po śpiewach trumna z ciałem została przekazana ziemi (AZ, piątek, 01.08.1890 r.).
      
       Za niszczenie dróg grozi kara
       Informujemy, że w myśl paragrafu 321 kodeksu karnego każdemu, kto niszczy lub uszkadza drogi, dopuszcza się narażenia życia lub zdrowia innych, za co grozi kara nie mniejsza niż trzy lata pozbawienia wolności. W myśl zarządzenia Sądu Najwyższego tyczy się to wszystkich dróg, nie tylko publicznych lecz także prywatnych (AZ, piątek, 01.08.1890 r.).
      
       Dwaj elbląscy nauczyciele zostaną inspektorami lazaretu
       Nauczyciele Wilms ze Szkoły Staromiejskiej i Otto z trzeciej Szkoły dla Chłopców od 1 września zostali powołani do odbycia sześciotygodniowego przeszkolenia na inspektorów lazaretu. Szkolenie odbędzie się w lazarecie garnizonowym w Grudziądzu (niem. Graudenz) (AZ, sobota, 02.08.1890 r.).
      
       Ilu stulatków żyje w Prusach?
       Jak wynika z najnowszej publikacji królewskiego biura statystycznego, podczas ostatniego liczenia ludności w państwie pruskim zarejestrowano 91 stulatków: 24 mężczyzn i 67 kobiet. Najwyższą liczbę weteranów wykazuje prowincja poznańska (niem. Posen), bo 28. W Prusach Zachodnich mieszka łącznie 26 stulatków, na Śląsku 14, a w Prusach Wschodnich 13. W Szlezwiku-Holsztynie, na Pomorzu, w Westfalii i w Hessen-Nassau żyje po dwóch stulatków. W Rheinland i Brandenburgii po jednym. W Berlinie nie ma żadnego stulatka. Spośród 24 stuletnich mężczyzn trzech jest żonatych, 20 jest wdowcami, a jeden kawalerem, spośród 67 stuletnich kobiet pięć jest zamężnych, 56 jest wdowami, a 6 to panny (AZ, sobota, 02.08.1890 r.).
      
       Na Królewieckiej powstanie nowy sklep z lekami
       W znajdującym się przy ulicy Królewieckiej nr 49/50 (niem. Koenigsbergerstrasse) nowym budynku powstanie, jak udało nam się dowiedzieć, nowy sklep z lekami. Aptekarzowi i przedsiębiorcy nazwiskiem Pulewka komisja miejska już udzieliła zgodę na handel medykamentami (AZ, sobota, 02.08.1890 r.).
      
       Wieczór spirytualistyczny

       Po raz kolejny zwracamy Państwa uwagę na przedstawienie królewskiego nadwornego artysty Agnostona, które odbędzie się w niedzielę i w poniedziałek (3 i 4 sierpnia) w ogrodzie Domu Rzemiosła (przy niesprzyjającej pogodzie w sali). „Rostocker Anzeiger” tak napisał 18 marca o czekającym nas wydarzeniu: „Mieliśmy okazję zobaczyć występ cieszącego się sławą iluzjonisty i spirytualisty Agnostona, który odbył się w niedzielę w sali Apolla w hotelu „Zur Sonne”. Pan Agnoston, który został mianowany przez króla Wittenbergi nadwornym artystą i cieszy się poważaniem wszystkich rządzących książąt nie tylko pokazał z wielką zręcznością i elegancją wszystkie numery programu, lecz także przewyższał kolegów w swoim fachu, za co gromkimi brawami nagrodziła go licznie przybyła publika. Przypomnimy sobie spektakularny eksperyment „spirytualistyczne liczenie” […] czy „śmiertelną rękę hrabiego Monte Christo” albo „magiczne żarty”- podczas tego ostatniego publika pękała ze śmiechu. Przypomnijmy sobie najnowszy jeszcze do tej pory nie pokazywany numer iluzjonisty „Moment zniknięcia dziesięciu osób z widowni”. Większość z nas na pewno doszła do przekonania, że występ spełnił nasze oczekiwania, a nawet więcej – nikt nie spodziewał się aż takich emocji! Również przedstawienie, które odbyło się w niedzielę w „Tonhalle”, na które wyprzedano prawie wszystkie bilety, było znów dowodem na to, że iluzjonista w krótkim czasie zyskał sobie liczną widownię (AZ, niedziela, 03.08.1890 r.).
      
tłum. Dominika Kiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Jak oni w tym Kahlbergu "zanotowali" 12700 kąpieli (bilety sprzedawali wchodzącym do wody czy tylko urzędnik zapisywał na volkslista ?) i pięciokrotne wejście do Bałtyku w czasie np. 3 godzin zanotowano jako jedną czy pięć kąpieli ??? Pytam znawców zupełnie poważnie. Hero (Heronim Zabiełło)
 • Hero kiedys nie kapano sie jak dzisiaj:p uzywano wozow kapielowych
 • Ale dociekliwy jesteś. Dla mnie kąpiel - nawet całodniowa- to jedna kąpiel, a po ilości sprzedanych biletów można było stwierdzić ile osób przybyło do Krynicy. Wydaje się proste. Co z Tobą ?
 • Frau Kiejdo, zur Ihrer Information ist der GEHEIMRAT nicht Tajny Radca Handlowy. wie Wikipedia sagt Ein wenig mehr Schulbildung statt nur Internet ist gut, glauben Sie mir. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lehrerin(2016-08-07)
Reklama