UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... furmanka potrąciła dziewczynkę

Elbląg, Stary Rynek
Stary Rynek

Dzisiaj po południu około godziny 15 na rogu ulic Wodnej (niem. Wasserstraße) i Bednarskiej (niem. Spieringstraße) furmanka numer 8 [...] przewożąca mleko, kierowana przez młodego chłopaka, przejechała małą dziewczynkę. Chodzi o córkę mistrza piekarskiego Lange z ulicy Grochowskiej (niem. Grubenhagen). W wyniku wypadku dziewczynka nie mogła wstać o własnych siłach, w wypadku tym bowiem najbardziej ucierpiały nogi. Dziewczynka musiała więc zostać zaniesiona do domu przez nieznajomego mężczyznę. (ENN, czwartek, 19.12.1912 r.)

Wybory samorządowe
      
Dziś w trzecim okręgu wieczorem zakończyły się wybory samorządowe. Sprawdziło się to, co przewidywano jeszcze wczoraj: wygrali kandydaci partii robotniczej i tym samym zostali wybrani radnymi naszego miasta. Zwycięstwo w wyborach zawdzięczają wspaniałej organizacji swojej partii. Podczas gdy partia socjaldemokratyczna stosunkowo wcześnie podała wyborcom kandydatów na radnych, przedstawiciele partii robotniczej dopiero w niedzielę podali opinii publicznej listę swoich kandydatów. [...].
       Dokładny wynik wyborów według stanu z godziny 14.30 przedstawia się następująco:
       Wybierani na pięć lat: właściciel ziemski Kowalski (1356 głosów), złotnik Augustin Riebe (676 głosów), nauczyciel Wilhelm Mielke (216 głosów), rentier Augustin Krupke (3 głosy), właściciel ziemski Bartkewitz (11 głosów).
       Wybierani na trzy lata: właściciel ziemski Bartewitz (1340 głosów), nauczyciel Wilhelm Mielke (679), złotnik Augustin Riebe (211 głosów), właściciel ziemski Kowalski (15 głosów), rentier Augustin Krupke (7 głosów).
       Jeśli chodzi o wynik, to nie powinien on dzisiejszego popołudnia za wiele ulec zmianie. Głosowanie potrwa do godziny 19. Jutro rozpoczną się wybory w drugim okręgu. Wybierany będzie zastępca na stanowisko pana Arnolda Wiebe, handlowca wybranego we wcześniejszych wyborach do Rady Miasta. W czwartek i piątek w godzinach 10-13.30 odbędzie się głosowanie w Resursie Mieszczańskiej (Bürgerressource). Tutaj wybierzemy pomiędzy dwoma kandydatami, reprezentującymi dwie różne partie – między panem dr Kranzem i handlowcem Lesserem [...]. (ENN, środa, 18.12.1912 r.)
      
       Przedsmak świąt Bożego Narodzenia na targu miejskim
      
Na Placu Fryderyka Augusta rozpoczął się handel choinkami. Plac przed Resursą Mieszczańską (Bürgerressource) zamienił się w istny las iglasty. Można tu zakupić choinki różnej wielkości, w cenach od 30 fenigów do półtorej marki. Tu interes kręci się najlepiej. Sprzedaż choinek trwa do samego wieczora. Drugim „chodliwym” artykułem są jabłka bożonarodzeniowe, ulubiony smakołyk naszych dzieci (wygrywający w rankingach nawet ze słodyczami). [...]. Zabrakło natomiast artykułów nabiałowych, takich jak masło. Masło można było nabyć w cenie od 1,20 do 1,35 marki, migdały były w cenie 1,50 i 1,60 marki. [...]. (ENN, środa, 18.12.1912 r.)
      
       Pomysłowy wynalazek
      
Pan Jan Weiss wynalazł nowy rodzaj kultywatora, specjalnie przeznaczony dla roślin buraka. Urządzenie to służy do uwalniania roślin buraka od nieprzyjaznych chwastów i spulchniania gleby. Maszyna z pomocą specjalnego, pomysłowego mechanizmu stosowana jest również do nawożenia i siania. Urządzenie to posiada patent. (ENN, środa, 18.12. 1912 r.)
      
       Sport gołębi pocztowych w Elblągu
      
Z listu naszego czytelnika dowiadujemy się:
       „Również w naszym mieście sport gołębiarstwa pocztowego znalazł wielu sympatyków i zwolenników. Wczoraj bowiem zostało utworzone czwarte Wojskowe Stowarzyszenie Gołębi Pocztowych. Ze względu na dominującą w naszym mieście gałąź przemysłu i dużą prędkość, jaką osiągają te ptaki, stowarzyszeniu nadano nazwę „Wojskowe Stowarzyszenie Gołębi Pocztowych Torpedo”. Do stowarzyszenia zapisało się od razu sześciu aktywnych członków ze swoimi okazałymi gołębiami. Przewodniczącym został pan Neumann. Doświadczeni wojskowi zawsze wykazywali duże zainteresowanie naszymi gołębiami. Chcą oni bowiem w czasach bezprzewodowej telegrafii i samolotów, wykorzystać każdą istniejącą możliwość przekazywania informacji, co może przydać się szczególnie w momencie dużego zagrożenia. A to potrafią nasze gołębie bez wątpienia." (ENN, środa, 18.12.1912 r.)
      
       Trudny przypadek
      
29-letni robotnik Adolf Kamiński z Malborka (niem. Marienburg), przed kilkoma laty skazany przez tutejszy krajowy sąd drugiej instancji na trzy lata więzienia za współudział w morderstwie burmistrza Malborka, 9 listopada tego roku biesiadował w knajpie z robotnikiem Paulem Behnertem. W drodze powrotnej do domu Kamiński wszczął kłótnię z mijającym go przechodniem, którą Behnertowi udało się załagodzić. Jednak w progu swojego domu Kamiński wyciągnął nóż i zadał Behnertowi trzy ciosy w głowę. Ciosy te mogły kosztować Behnerta życie. Sąd wymierzył dzisiaj oskarżonemu rok i sześć miesięcy więzienia. (ENN, środa, 18.12.1912 r.)
      
       Flagi opuszczone do połowy masztu
      
Z okazji dzisiejszego pogrzebu bawarskiego księcia regenta Luitpolda* przed wszystkimi państwowymi budynkami opuszczono flagi do połowy masztu. Nawet przed naszym dworcem flagi wieją opuszczone do połowy. (ENN, czwartek, 1912 r.).
       * Luitpold Karol Józef Wilhelm Wittelsbach (1821-1912), książę Bawarii, regent Bawarii w latach 1886-1912, zmarł w wyniku zapalenia oskrzeli – Wikipedia.
      
      
       ***
      
       W styczniu rozpoczęliśmy publikację tekstów przypominających wydarzenia z 1912 roku dziejące się w naszym mieście. Oto kolejna porcja wiadomości z grudnia 1912. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • nie chce mi się już wam rozwijać tych tematów bo nic z tego nie mam, już nawet satysfakcji więc bujajcie się fraglesy w ząbek czesane :)
 • Pewnie chodzi o Friedrich-Wilhelm-Platz (obecnie Plac Słowiański), a nie o "Friedrich August Platz"? Rzeczywiście - jarmark przedświąteczny odbywał się przed resursą, ale także na Am Lustgarten (Große Lustgarten), po 1933 Hermann Göring-Platz, dzisiaj Plac Wolności. Choinki sprzedawano przy Burgerressource (obecnie okolice postoju Taxi przy Krótkiej). W budynku resursy kwaterowali w styczniu 1945 r. żołnierze Wehrmachtu, skoszarowani w obliczu nadchodzących wojsk sowieckich. Budynek przetrwał walki o Elbląg stosunkowo dobrze, ale mimo tego został dosyć późno rozebrany. Narożnik ul. ul. Wodnej (Wasser-Straße) i Bednarskiej (Spiering-Str. ) przedstawiał się niegdyś okazale - przeciwległy narożnik zajmował modernistyczny gmach redakcji "Elbinger Zeitung", a Bednarską wieńczył w tym miejscu Pasaż Hermanna Paulsa (Hermann-Pauls-Passage). Piękno dawnej ul. Bednarskiej porównywalne było wówczas do uroku Zaułku Mariackiego (Frauengasse) w Gdańsku. .. .
 • Erb. Jak ci się nie chce rozwijać wątków z tytułu tego, że nic nie masz w zamian (czyżby chodziło o szmal?), to sam się bujaj. A ten koleś co był w ząbek czesany, nie należał raczej do rodziny fraglesów.
 • masz racje. .. sam jestem frajerem :) Nie chciałem nikomu ubliżyć poprostu mam specyficzne poczucie humoru i tyle. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów historii. Nie ma jak statek.
 • Nie pisałem o tym, że jesteś frajerem, tylko o tym żebyś się pobujał. Być może, że podczas tej czynności nabierzesz dystansu do samego siebie. I nie tylko. Ale także do fraglesów i do gościa w ząbek czesanego. Darz bór!
 • a co wy tam popalacie fraglesy i w zabki czesaneeeee?
 • A może by się komuś chciało wyjaśnić ówczesną ordynację wyborczą bo nic nie chwytam, co za okręgi ?, jak "wspaniała organizacja" partii robotników (w tym wypadku powinna paść oryginalna nazwa partii) mogła dać im zwycięstwo skoro ogłosili kandydatów na dzień przed głosowaniem ? Mniemam, że są to błędy przekładu, co potwierdza informacja o kandydatach socjaldemokracji znanych od kilku tygodni oraz liczba głosów przy ich nazwiskach zdobytych w wyborach. Złotnik Riebe i ziemianin Kowalski na pewno nie byli robotnikami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob B.(2010-12-11)
 • Elbing, to była potęga kulturalno-gospodarcza. Elbląg, tak jak widać i słychać, ale co można wymagać od ludności napływowej. .. ..
 • sprawa z okręgami jest prosta jak budowa cepa. Ale jak już pisałem wcześniej nie rozwijam już tematów. Pokieruję cię do lektury - tam napewno znajdziesz informacje. Zajrzyj do "Pióro kontra flamaster" aut. Szarlota Pawel.
 • Po kierunku cienia z latarni sądzę, że to zdjęcie było robione latem około godziny 11
 • Johan!!!! Jeśli napływowi tak zmienili wszystko, to skąd ty jesteś Rdzenniaku!? Z pewnością nie z ELBLĄGA! Z szacunkiem :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elbing1(2010-12-12)
 • A dawno temu w Elblągu to tu nie było nawet Elbing'a tylko tu był lodowiec.
Reklama