UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… gościł książę Drucki-Lubecki

 
Elbląg, Gospoda w Bażantarni (Vogelsang)
Gospoda w Bażantarni (Vogelsang)

Książę wraz z małżonką przybył wczoraj wieczorem do Elbląga i zatrzymał się w hotelu „Königlicher Hof”. Dziś szanowni małżonkowie pojechali na zaproszenie tajnego radcy von Etzdorffa do Kadyn, a stamtąd udali się dalej do Krynicy Morskiej. (ENN, poniedziałek, 15.06.1914 r.)

Elbląg atrakcyjnym celem turystycznym
      
Również i w tym roku Elbląg, wybrzeże nadzalewowe, kąpielisko w Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) i las Bażantarnia (niem. Vogelsang) są atrakcyjnymi celemi dla wielu zamiejscowych wycieczkowiczów oraz szkół. Niemal codziennie przybywają tu uczniowie, uczennice, strudzeni wędrowcy i wycieczkowicze.
       Po tym, jak w środę do Elbląga przybyło 35 uczennic z wyższej szkoły dla dziewcząt z Królewca (niem. Königsberg) i 56 uczennic z Tczewa (niem. Dirschau), by zwiedzić nasze okolice łącznie z nadbrzeżem i Krynicą, dziś rano przybyli uczniowie z malborskiego gimnazjum oraz uczennice z tamtejszej wyższej szkoły dla dziewcząt, by również ruszyć na nadbrzeże i do Krynicy. Wyższe klasy gimnazjum i szkoły dla dziewcząt wyruszyły pociągiem o 8.40 na dwudniową wycieczkę do Krynicy i na nadbrzeże, skąd powrócą dopiero jutrzejszego wieczora. Niższe klasy powrócą do Malborka już dzisiaj wieczorem pociągiem o godz. 23. (ENN, piątek, 12.06.1914 r.)
      
       Psy i miejskie zieleńce
      
W pobliżu miejskich zieleńców psy powinny być prowadzone na smyczy. Przekonał się o tym pewien tutejszy kupiec, którego pies wiele razy biegał po zieleńcu przy Placu Wolności (niem. Am Großen Lustgarten), przez co zniszczył trawniki i grządki z kwiatami. Kupiec dostał mandat. Mężczyzna złożył wniosek o orzeczenie sądowe w tej sprawie, ponieważ, jak twierdził, nie jest właścicielem psa. Ponieważ podczas dzisiejszej rozprawy przed sądem ławniczym stwierdzono, że pies jednak należy do kupca, trybunał wymierzył mu karę pieniężną w wysokości 2 marek. Do tego dojdą jeszcze koszta sądowe w wysokości 15 marek. (ENN, piątek, 12.06.1914 r.)
      
       Zaginęło dziecko
      
Bez śladu zaginęła trzyletnia córeczka państwa Handtke zamieszkałych przy ulicy Bednarskiej (niem. Spieringstraße). Dziecko ma włosy koloru blond, ubrane było w niebieską sukieneczkę i niebieski fartuszek. (ENN, sobota, 13.06.1914 r.)
      
       Nagła śmierć
      
Wczoraj wieczorem zmarł nagle 23-letni pomocnik fryzjera Fritz Hintzke z ulicy Stawidłowej (niem. Schleusendamm). Wracając ze spaceru, młody mężczyzna znajdował się w drodze do domu w okolicy sklepu z towarami kolonialnymi przy Leege Brücke.
       Przechodnie słyszeli wprawdzie, jak młody mężczyzna kilka razy krótko kaszlnął, nie wiedzieli jednak, że sytuacja okaże się aż tak poważna, więc przechodząc obok młodzieńca, nie zwrócili na niego uwagi. Ten z pozoru niegroźny kaszel był początkiem krwotoku, po którym młodzieniec zmarł po około 10 minutach. Jego ciało zostało zabrane do miejskiego szpitala. (ENN, sobota, 13.06.1914 r.)
      
       Zakaz wypuszczania psów na krynickie plaże
      
Ponieważ wpłynęło wiele skarg odnośnie plagi psów na krynickich (niem. Kahlberg) plażach, krynicka dyrekcja czuje się w obowiązku wprowadzenia zakazu przyprowadzania i wypuszczania pupili na tamtejsze plaże. Zakaz dotyczy odcinka od kąpielisk do drugich schodów (gdzie wcześniej znajdowało się kąpielisko dla kobiet). (ENN, sobota, 13.06.1914 r.).
      
       Ukradziono 11 000 marek
      
Z Królewca (niem. Königsberg) otrzymaliśmy taką oto informację: pewien młody inkasent tamtejszej firmy ślusarskiej zbiegł wczoraj, przywłaszczywszy sobie 11 000 marek. (ENN, niedziela, 14.06.1914 r.)
      
       Koncert w Bażantarni
      
Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na koncert zespołu Liederhain, który odbędzie się w Bażantarni (niem. Vogelsang). Zespół wystąpi wraz z miejską kapelą. Pan König, dyrektor muzyczny zespołu Liederhain, przygotował bogaty i ciekawy program występów wokalnych. Podobnie pan Pelz, wybrał najznakomitsze i najbardziej efektowne utwory orkiestrowe, które z pewnością spotkają się z lawiną oklasków. […]. Koncert odbędzie się również przy niesprzyjającej pogodzie (którą raczej wykluczamy). (ENN, niedziela, 14.06.1914 r.)
      
       Apelujemy o ostrożność na kąpieliskach
      
Dziś przed południem około godz. 10 pewna kobieta weszła do krynickiego kąpieliska. Wcześniej kobieta zażywała kąpieli słonecznych i rozgrzana, nie ochłodziwszy się wcześniej, weszła do wody. Kobieta doznała napadowej utraty przytomności. Dzięki staraniom doktora Richtera udało się przywrócić kobietę do przytomności.
       Apelujemy, by przed wejściem do wody wystarczająco się ochłodzić. (ENN, poniedziałek, 15.06.1914 r.)
      
      
       ***
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z czerwca 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jutro idę do Bażantarni z familią na kiełbaskę z ogniska, więc zajdę przy okazji do mysliwskiej. Pozdrawiam tych, którzy lubią nasz przepiekny park. A knajpa wygląda dziś prawie jak przed wojną. Ps. A teraz czekam z wielką niecierpliwością na Erg-a.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wielbiciel Elbinga(2012-06-16)
 • A jaka była wartość 1 marki w 1914 roku?
 • 20 marek w złocie - próba 900 - waga 7,96 - to sobie przelicz - obecnie 1 gram = 160 zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2012-06-16)
 • Do redakcji. Czy w tamtejszej prasie pojawiła się dalsza informacja n/t tej zaginionej dziewczynki? Odnalazła się?
 • w obozie
 • 3] Płot dzielący kąpielisko damskie i męskie w Krynicy Morskiej został usunięty w 1913 r. [4] Koncert zespołu Liederhain w Bażantarni i orkiestra Pelza … Męski zespół śpiewaczy „ Liederhain” został założony 22.10.1871 r. , wkrótce po zakończonej wojnie prusko-francuskiej. Kierownikiem muzycznym w chwili założenia był E. R. Korell, a w 1914 r. – Max Gubins. Barwy zespołu: zielono-biało-czerwone. Wspomniana w notatce orkiestra Pelza funkcjonowała nadal, mimo śmierci jej założyciela – Pelza w grudniu 1914 r. Znane i uwielbiane były koncerty tej orkiestry na podeście w Parku Zdrojowym w Krynicy Morskiej.
 • [1] Hotel „ Königlicher Hof” (Dwór Królewski) znajdował się przy Placu Fryderyka Wilhelma nr 19 i w 1914 r. jego właścicielem był E. Arndt. W 1920 r. obok tego hotelu - pod nr 18 znalazł podwoje na krótki czas Konsulat Szwajcarii. Miejsce tego hotelu zajmuje obecnie socrealistyczny koszmarek - budynek mieszkalny na rogu ul. Krótkiej i Placu Słowiańskiego. [2] Tajny radca Rüdiger von Etzdorf był w latach 1888-1907 landratem elbląskim, w 1898 r. mianowany przez Kajzera Wilhelma II generalnym pełnomocnikiem w dobrach kadyńskich a w 1899 r. wywyższony przez kajzera do stanu szlacheckiego. Niedaleko Pagórek, w stromym i głębokim wąwozie znajduje się do dzisiaj kamień poświęcony R. v. Etzdorf’ owi z napisem: Exellenz v. Etzdorf, Generallbevolmachtigter, Cadinen, 1898-1930.Tajny radca v. Etzdorf miał niezwykle piękną żonę a jego syn Hasso – urodzony w 1900 r. w Elblągu, był wybitnym dyplomatą niemieckim, m. in. w Japonii (zm. 1989).
 • Wybitny dyplomata, członek bojówki hitlerowskiej sa poprzedniczki ss.
 • Czy wybitność Hasso, była wybitnością na miarę Ribbentropa? Czy był on współkonstruktorem osi zła Berlin-Rzym-Tokio. Czy brak stryczka dla dego dyplomaty to efekt oddalania od spraw europejskich? czy raczej tego że był jakąś płoteczką nieświadomie "wykonującą tylko polecenia" (jak 98% jego kolegów).
 • Był nazistą, to wystarczy żeby nie nazywać tego człowieka osobą wybitną.
 • Cóż, każdy ma swoje zdanie i może podpierać je swoimi argumentami na zasadzie audiatur et altera pars. .. Zadziwiają jednak opinie tych, którzy zawsze wiedzą jak zachowaliby się w tamtych trudnych czasach, są bardzo szybcy w myśleniu i ocenach oraz zawsze wiedzą przeciwko komu stali by wówczas z bronią w ręku. Także będąc na miejscu Hasso v. Etzdorfa, Günthera Grassa czy Richarda von Weizsäckera. Przypomnieć więc trzeba, że ojciec Richarda v. Weizsäckera - Ernst był ministrem stanu u Joachima v. Ribbentropa i z pewnością znał Hasso v. Etzdorfa. Natomiast brat Richarda v. Weizsäckera - Heinrich zginął jako kapitan Wehrmachtu w Borach Tucholskich walcząc przeciwko Polsce we wrześniu 1939 r. Młody adwokat Richard v. Weizsäcker bronił swojego ojca na procesie norymberskim. A po 1989 r. Prezydent Richard v. Weizsäcker jako jedyny Niemiec otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Jego brat - Carl Friedrich był wybitnym fizykiem atomowym, a matka - Marianne wywodziła się z rodu von Graewenitz, którego jedna linia była w dobrach Dymnik k. Pasłęka. Prezydent Richard von Weizsäcker był z żoną Marianne w 1990 r. w Elblągu i Fromborku…
 • Pan Prezydent Niemiec R. v. Weizsacker w roku 1990 otworzył wodociąg wiejski w Raczkach Elbląskich. Nie wiem, czy powstał on z funduszy niemieckich, Wiem tylko, że fundację na rzecz wody na wsi wspierała w Warszawie śp. Stolzman, i przyszło stamtąd dofinansowanie, a mieszkańcy wsi razem z gminą Elbląg, dokladali sie i budowali w części w tzw. czynie społecznym. Dlaczego miał miejsce taki akcent niemiecki w tym czasie i miejscu nie mogę zrozumieć. Czy to przez jakieś resentymenty ?
Reklama