UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… kominiarz wszczął bijatykę

 
Elbląg, Przystań nad rzeką Elbląg przed wojną
Przystań nad rzeką Elbląg przed wojną

Wczoraj w południe pewien tutejszy czeladnik kominiarski sprowokował w barze przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstrasse) bijatykę, podczas której podciął młodemu mężczyźnie nogę tak, że ten runął jak długi na ziemię i złamał sobie nogę. Później rzucił się z kijem od miotły na woźnicę pewnego właściciela ziemskiego z Pilony (niem. Plohnen), który zatrzymał się furmanką przy ulicy Altst. Gruenstrasse. Mężczyzna doznał tak poważnych obrażeń, że musiał udać się do lekarza. Wszczęto już proces przeciwko furiatowi (EZ, niedziela, 03.04.1887 r.).

Raport Wyższej Szkoły dla Dziewcząt
       W myśl tegorocznego sprawozdania Wyższej Szkoły dla Dziewcząt stan zdrowia uczennic był w tym roku szkolnym bardziej zadowalający niż w roku ubiegłym. Z kolei kilku nauczycieli musiało z powodu chorób w rodzinie odwołać na dłuższy czas swoje zajęcia. 29 grudnia ubiegłego roku kolegium straciło swojego kolegę Doeringa, który nauczał w placówce od roku 1859. W trakcie roku szkołę opuściło 68 uczennic a przybyły 62 uczennice. Z 345 obecnie uczących się uczennic 283 to ewangeliczki, 19 katoliczki. 17 dziewcząt jest wyznania mojżeszowego, a 26 to mennonitki. W tym roku cały kurs ukończyło 30 uczennic.
       Latem zajęcia zostały przesunięte na środę i sobotę i będą odbywać się w godzinach 7-11. Jest to nowość, która się sprawdziła. Egzaminy świąteczne nie odbyły się. Rysunki i prace ręczne uczennic zostaną zaprezentowane w piątek, 1 kwietnia od godziny 15 w auli szkolnej. Opłata za szkołę w sześciu klasach wyższych wynosi 7 marek, a w trzech niższych 6,50. W szkole uczy się obecnie dziesięć klas, a naucza 16 nauczycieli. W roku 1885/1886 liczba seminarzystek wyniosła 13, a siedem z nich dnia 30 i 31 sierpnia ubiegłego roku zdało egzamin na studia wyższe dla dziewcząt (EZ, piątek, 01.04.1887 r.).
      
       Nowy organista w kościele ewangelicko-reformowanym
      
Wybrano organistę tutejszego kościoła ewangelicko-reformowanego. Został nim nauczyciel Grabe. O to stanowisko ubiegało się czterech nauczycieli (EZ, sobota, 02.04.1887 r.).
      
       Co nowego w Staromiejskiej Szkole dla Chłopców
      
Z przedstawionego nam tegorocznego programu Staromiejskiej Szkoły dla Chłopców wynika, że w mijającym roku szkolnym czwarta klasa została podzielona, więc szkoła liczy obecnie osiem oddziałów. Dyrektor szkoły, będący nim od roku 1854, pan Hildebrandt, w czerwcu ubiegłego roku udał się na swój wniosek na urlop, a od 1 października przebywa na emeryturze. Na jego stanowisko powołano nauczyciela Spiegelberga. […].
       Z 505 uczniów, którzy obecnie uczą się w szkole, 403 to ewangelicy, 64 katolicy, 26 jest innego wyznania chrześcijańskiego, dwunastu wyznania mojżeszowego. 29 uczniów ukończyło czternasty rok życia. Do szkoły uczęszcza 28 zamiejscowych uczniów. […] (EZ, sobota, 02.04.1887 r.).
      
       Koncert z okazji Wielkiego Piątku
      
Także i w tym roku chór kościelny przy parafii Najświętszej Marii Panny pod przewodnictwem dyrygenta, kantora Carstenna organizuje w Wielki Piątek o godz. 19 koncert. Zgodnie z powagą dnia stworzono odpowiedni program, w którym nie zabraknie dzieł Bacha, Carissimiego, Eccarda i Liszta. Koncert odbędzie się w oświetlonym gazem kościele Trzech Króli. Ceny biletów są różne, w zależności czy goście zasiądą w nawie głównej czy w chórze (EZ, środa, 06.04.1887 r.).
      
       Pogoda o tej porze roku bywa zdradliwa
      
Apelujemy do rodziców, by zwracali uwagę na to, czy ich pociechy nie siadają na kamieniach, w progach domów lub na gołej ziemi. Ostatnio coraz częściej zdarza się bowiem, że poprzez siadanie na gołej ziemi dochodzi do długotrwałych a czasami i nieuleczalnych chorób u dzieci (EZ, niedziela, 10.04.1887 r.).
      
       O mały włos od tragedii
      
Podczas dzisiejszego rejsu statku „Kolibri” ze Starego Dolna (niem. Alt Dollstaedt) do Elbląga zdarzył się wypadek. Fala zalała i zniszczyła statek. Wszyscy pasażerowie uszkodzonego statku zostali natychmiast przetransportowani parowcem „Marie” do Elbląga (EZ, niedziela, 10.04.1887 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama