UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... koń wpadł do wody

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... koń wpadł do wody

Wczoraj na Wysoki Most (niem. Hohe Bruecke) wezwano straż pożarną. Podczas cofania furmanki należącej do firmy Wiesbaum koń stoczył się tam do wody. Okazało się, że odważna chabeta całe szczęście pływa całkiem nieźle. Odholowano ją do brzegu. Nie od razu udało się ją jednak wyciągnąć z wody. Dopiero z pomocą wielokrążka koń wydostał się na powierzchnię (ET, wtorek, 06.03.1928 r.).

Coraz więcej zwiastunów wiosny
       Niedawno przybyły do nas szpaki, dziś można było zaobserwować na naszym niebie dzikie gęsi. Jeśli chodzi o pogodę w Prusach Wschodnich, to niestety na razie nie zapowiada się ona wiosennie, choć zwiastuny wiosny zapowiadają już koniec zimy (ET, wtorek, 06.03.1928 r.).
      
       Trochę rozrywki dla zmęczonych kobiet
       Elbląski Związek Gospodyń Domowych ma zamiar umożliwić swoim uboższym członkom pobyt w Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). Z tej okazji organizuje jutro w resursie mieszczańskiej wiosenną uroczystość połączoną z występami teatralnymi, śpiewogrą i innymi rozrywkami. Dla młodzieży przewidziano potem tańce. Mamy nadzieję, że odwiedzi nas jutro wiele pań, tym bardziej, że udręczonym i zmęczonym kobietom w tych trudnych czasach przyda się z pewnością odpoczynek od codziennych trosk (ET, wtorek, 06.03.1928 r.).
      
       Co nowego w teatrze

       Dziś wieczorem o godz. 20 po raz pierwszy wystawiona zostanie komedia Rodericha Benedixa „Czuli krewni”. W środę wieczorem z powodu choroby panny Kissling nie zobaczymy „Rzemiosła pani Warrens”. Zamiast tego teatr proponuje sztukę „12000”. Bilety w bardzo przystępnych cenach od 1,20 do 10 marek. Czwartek jest dniem wolnym od występów, z kolei w piątek odbędzie się powtórka sztuki „Ciocia Jutta z Kalkuty” (niem. „Tante Jutta aus Kalkutta”) (ET, wtorek, 06.03.1928 r.).
      
       Matura w liceum
       Maturę w naszym liceum zdało 18 absolwentek, a są nimi: Charlotte Becker, Claere Fuerst, Irene Helmchen, Herta Herrmann, Friedel Hohmann z Elbląga, Annelise und Christel Kerber z miejscowości Sople (niem. Zöpel) obok Małdyt (niem. Maldeuten), Ewa Moeller, Hilde Orłowski z Elbląga, Hedwig Papendick z Zalewa (niem. Saalfeld), Ewa Patzig z Elbląga, Ewa Rogalski z Ellerwald (Ellerwald obejmował miejscowości Władysławowo, Adamowo, Kazimierzowo, Janowo), Liselotte Rummler z Elbląga, Gertrud Schamp z Elbląga, Erika Schlappkohl z Elbląga, Ursula Schwerke z Dąbrówna [(niem. Gilgenburg) - wieś w powiecie ostródzkim, w gminie Dąbrówno – Wikipedia], Liselotte Ullrich z Elbląga i Else Winter z Elbląga (ET, wtorek, 06.03.1928 r.).
      
       130 tysięcy niemieckich piosenkarzy w Wiedniu, w tym blisko 100 z okręgu elbląskiego

       Na dziesiąte niemieckie federalne święto związku piosenkarzy w Wiedniu z okazji setnej rocznicy śmierci Schuberta do Wiednia udało się 550 tysięcy aktywnych członków związku piosenkarzy oraz 130 tysięcy piosenkarzy. Z elbląskiego okręgu na uroczystości udało się sto osób. Z całych Prus Wschodnich i Zachodnich włączając Gdańsk do Wiednia przybyło 2 300 muzyków (ET, środa, 07.03.1928 r.).
      
       Czyszczenie ulic

       Śnieg znikł, słońce uśmiecha się do nas radośnie i rozpuszcza leżące jeszcze na ulicach resztki śniegu. Ulice, które do tej pory pokryte były białym czyściutkim śniegiem i prawie każdego dnia przykrywane były świeżym puchem, nie wyglądają teraz tak ładnie jak wtedy. Wszystko, co przykrył przyjazny śnieg, a co nazbierało się pod jego powierzchnią przez cztery miesiące, czego dotąd nie można było zobaczyć, leży teraz w całej okolicy i wywołuje gniew mieszkańców. Nieuniknione jest więc czyszczenie ulic, do czego zobowiązani są teraz właściciele domów lub osoby do tego oddelegowane (ET, środa, 07.03.1928 r.).
      
       Z Elbląga na Syberię

       Protokolant sądowy Edward Schumann z elbląskiego sądu rejonowego przeszedł półtora roku temu do zagranicznego sądu w Berlinie, po odbyciu wcześniejszej długiej praktyki w języku rosyjskim w urzędzie królewieckim (Prusy). Po zdaniu egzaminu w języku rosyjskim i francuskim w Berlinie Schumann został zatrudniony w sądownictwie konsularnym i mianowany sekretarzem konsularnym. Schumann był też zatrudniony w Charkowie (niem. Charkow) na Ukrainie w tamtejszym niemieckim konsulacie. Obecnie znajduje się we Władywostoku (niem. Wladiwostok) na Syberii, gdzie pracuje w niemieckim sądzie konsularnym (ET, środa, 07.03.1928 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      

      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama