UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… na rynku sprzedawano choinki

 
Elbląg, Stary Rynek około 1900 roku
Stary Rynek około 1900 roku

Dzisiaj przywieziono już na rynek dwie furmanki z drzewkami choinkowymi pochodzącymi z zamiejscowych lasów […]. Tym razem wprowadzono szczególnie surowe kontrolne wytyczne dotyczące atestów przywiezionych na rynek drzewek. Atesty te muszą zawierać dane, z której części lasu pochodzą drzewka, ich liczbę oraz nazwisko tego, który otrzymał pozwolenie na ich wycinkę. Naruszenie tego przepisu grozi karą w wysokości 30 marek a nawet więzieniem (AZ, niedziela, 15.12.1889 r.).

Nowy kościelny w parafii Najświętszej Marii Panny
       Na miejsce byłego kościelnego Sagieszewskiego z parafii Najświętszej Marii Panny wybrano szewca Augusta Bartscha z Elbląga. Nowy kościelny objął swoje stanowisko 1 grudnia (AZ, niedziela, 08.12.1889 r.).
      
       Koncert w resursie mieszczańskiej
       Koncert zorganizowany wczoraj w resursie mieszczańskiej przez pana Pelza cieszył się dużym zainteresowaniem. Poszczególne numery wyszukanego programu zostały wykonane bardzo dobrze i precyzyjnie (AZ, wtorek, 10.12.1889 r.).
      
       Napad na ulicy Kaznodziei
       W sobotę wieczorem zamieszkali przy ulicy Królewieckiej bracia A. zostali napadnięci przez dwóch ludzi na ulicy Kaznodziei (niem. Predigerstrasse, dzisiejsza ulica ks. Wacława Osińskiego) i ugodzeni nożem. Jeden z atakujących został tego samego dnia przed południem zwolniony z więzienia. Jeszcze tego samego dnia później bez żadnego powodu napadł na kilka osób i znęcał się nad nimi (AZ, wtorek, 10.12.1889 r.).
      
       Elblążanka nagrodzona przez „Deutsches Hausschatz”
       Niedawno redakcja gazety z Regensburga „Deutsches Hausschatz” nagrodziła humoreskę elbląskiej pisarki Margarety Tartakower. Pisarka otrzymała nagrodę w wysokości 150 marek (AZ, środa, 11.12.1889 r.).
      
       Przyczyna śmieci była naturalna
       Sekcja zwłok robotnika Sprengela wykazała, że przyczyną śmierci mężczyzny był obrzęk płuc i nieżyt jelita. Wykluczono, jakoby przyczyną śmierci był upadek podczas budowy w stoczni Schichaua. Zrzeszenie zawodowe oddaliło więc wniosek wdowy po S. o wsparcie finansowe (AZ, piątek, 13.12.1889 r.).
      
       Kradzież w sklepie obuwniczym na Rybackiej
       Wczoraj wieczorem ze sklepu obuwniczego przy ulicy Rybackiej (niem. Fischerstrasse) ukradziono parę butów z cholewami oraz parę ochraniaczy. Ochraniacze nie były jednakowe i pasowały tylko na lewy but. Złodziej był w wieku 18-20 lat (AZ, piątek, 13.12.1889 r.).
      
       Zniknął bez śladu
       Przedwczoraj wieczorem pewien tutejszy robotnik otrzymał zlecenie z jednej z jadłodajni dostarczenia pewnej zamieszkałej przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) damie obiadu, za co otrzymał menażkę z naczyniami i zapłatę za posiłek. Do dnia dzisiejszego nikt tego mężczyzny więcej nie widział (AZ, sobota, 14.12.1889 r.).
      
       Dziś na targu można było dostać…
       Na dzisiejszym targu było świątecznie. Na Placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz – dzisiejszy Plac Słowiański) sprzedawano dziś pierwsze choinki. Nie brakowało dzisiaj także towarów z masłem. Ceny za masło wahały się od 90 fenigów do 1,10 marki za funt w zależności od jakości. Nie było jednak zbyt dobrego wyboru jajek. Za 15 sztuk trzeba było zapłacić 1-1,10 marek. Nie brakowało także dziczyzny, szczególnie zajęcy, za które trzeba było dziś zapłacić w zależności od wielkości od 2 do 3,50 marek. Ciężko było zaś dostać gęsi […]. Nie było również rewelacji na dziale ze zbożem, odczuwano szczególnie mocno brak owsa i słomy do karmienia zwierząt. Owies kosztuje już 4 marki za 50 funtów. […] Również brakowało dzisiaj żyta, którego ceny także poszły znacznie w górę. Za 80 funtów trzeba teraz zapłacić 6,70 marek (AZ, niedziela, 15.12.1889 r.).
      
       Łuna ognia na naszym niebie
       Wczoraj wieczorem około godz. 18.30 w południowo-zachodniej części naszego miasta na niebie można było zobaczyć intensywną łunę ognia. Jak nam przekazano, w Nowym Dworze Elbląskim (niem. Neuhof) wybuchł pożar. Łuna była widoczna jeszcze do godziny 21 (AZ, wtorek, 17.12.1889 r.).
      
       Utonięcie na rzece Elbląg
       Wczoraj po południu dwunastoletni chłopiec, syn tutejszego cieśli, na wysokości czerwonej budy (niem. Rothebude) wpadł do dziury w lodzie na rzece Elbląg i utonął. Mimo niepewnego lodu na rzece jeździła tam jeszcze wczoraj spora liczba łyżwiarzy (AZ, wtorek, 17.12.1889 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1889, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama