UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... na targu rządziły węgorze

 
Elbląg, Targ rybny w Elblągu
Targ rybny w Elblągu

Ostatnio udał się połów węgorzy, dało się to odczuć przedwczoraj, wczoraj i dziś na targu rybnym. Dostawy pochodziły z samego Stobca (niem. Stobbendorf) [wieś w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na obszarze Żuław Wiślanych – Wikipedia] (AZ, czwartek, 07.07.1892 r.).

Dzieje się w naszym mieście
       Wczoraj aresztowano w Elblągu stolarza, który ukradł przedwczoraj w Pomorskiej Wsi (niem. Pomehrendorf) pewnemu właścicielowi ziemskiemu srebrny zegarek kieszonkowy i trochę złota. Zegarek mężczyzna od razu zastawił. Z kolei wczoraj wieczorem przy ulicy Huzarskiej (niem. Ritterstrasse) aresztowano pewnego tutejszego czeladnika rzeźnickiego, ponieważ wymierzył z załadowanego rewolweru w kierunku mieszkającej tam krawcowej i oddał w jej kierunku dwa strzały. Powodem ataku był fakt, że żona aresztowana została skazana na rok więzienia za krzywoprzysięstwo w wyniku zeznań zaatakowanej kobiety (AZ, sobota, 02.07.1892 r.).
      
       Kradzieże
       Pewnemu tutejszemu czeladnikowi rzeźnickiemu ukradziono wczoraj po południu w stajni, podczas gdy ten spał, z kieszeni 21 marek. Złodziejem okazał się 15-letni wielokrotnie wcześniej karany chłopak, którego aresztowano dziś po południu. Za ukradzione pieniądze chłopak kupił sobie zegarek kieszonkowy, za pozostałe pieniądze zabalował. Również wczoraj po południu pewnemu przedsiębiorcy trudniącemu się uprawą rzepy z Schoenwiese ukradziono 85 marek. O złodzieju słuch zaginął. [...] (AZ, niedziela, 03.07.1892 r.).
      
       Na rowerach z Królewca do Elbląga
       W sobotę wieczorem przyjechała do Elbląga grupa rowerzystów z Królewca (niem. Koenigsberg), po tym jak całą noc spędzili na dwóch kółkach. Dopiero wczoraj po południu rowerzyści wrócili rowerami do Królewca, po tym jak zwiedzili Bażantarnię (niem. Vogelsang) (AZ, wtorek, 05.07.1892 r.).
      
       Odrażająca scena
       Taka scena miała miejsce około południa w leżącym obok ratusza Ogrodzie Zabaw (niem. Lustgarten). Pewien należący prawdopodobnie do stanu rzemieślniczego mężczyzna znęcał się tam nad swoją dorosłą córką mimo interwencji matki dziewczyny i krzyku siostry maltretowanej. Dopiero interwencja starszego mężczyzny, zakończył tę okropną scenę, która przyciągnęła wielu gapiów (AZ, wtorek, 05.07.1892 r.).
      
       Niegroźny pożar w kancelarii prawniczej
       Straż pożarna została wezwana dzisiaj do biura prawnika B., gdzie zapaliła się zasłona, która została ugaszona przez mieszkańców budynku. Praktykant protokolant podszedł podczas zapalenia zapałki za blisko zasłony, która szybko się zajęła (AZ, wtorek, 05.07.1892 r.).
      
       Bójki w naszym mieście
       Wczoraj doszło w naszym mieście do kilku bójek. I tak pewien robotnik z Zawady (niem. Pangritz Colonie) został w lokalu przy Płk. Dąbka (niem. Angerstrasse) powalony na ziemię przez pewnego głuchoniemego i jego towarzysza, którzy walili go po głowie obcasami kozaków. Pewien budowlaniec z ulicy Holenderskiej (niem. Holländerstrasse – tak przed pierwszą wojną światową nazywany był odcinek ulicy Czerniakowskiej od ul. Malborskiej do Hetmańskiej) otrzymał od swojego byłego pracownika cios cegłą w tył głowy tak, że budowlaniec nieprzytomny upadł na ziemię. [...] (AZ, środa, 06.07.1892 r.).
      
       Znaleziono ciało Jendricka
       Niedaleko Świętej Siekierki [niem. Heiligenbeil, dziś Mamonowo) miasto w okręgu miejskim Mamonowo obwodu kaliningradzkiego w Rosji – Wikipedia] podczas burzy zatonęła załadowana kamieniami łódź należąca do szypra Jendricka, a wraz z nią całego jego rodzina. Ciało Jendrocka wypłynęło niedawno niedaleko Tollendorf. Obecnie trwają prace nad wyciągnięciem z wody łodzi. Do tego celu przybyli z Królewca (niem. Koenigsberg) dwaj nurkowie [...] (AZ, czwartek, 07.07.1892 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • .. ./trudniącemu się uprawą rzepy z Schoenwiese ukradziono 85 marek/. .. - Schönwiese - to dzisiejszy Zielony Grąd pod Pasłękiem.
 • wspaniałe te Wasze kroniki, ,dzięki temu dowiadujemy si o wielu rzeczach jakże istotnych dla mojego miasteczka, który miał swój klimat, ,, dziękuję
 • Odbudujmy Starówkę jak na zdjęciu. .. bo teraz wygląda jak bezzębna staruszka. .. Wszystkie miasta Hanzy maja taką zabudowę i przez to są piękne i nawiedzane przez turystów. Ale lobby restauratorów elblaskich robi wszystko aby nie powstały knajpki nad brzegiem, jak np. w Nyhawn w Kopenhadze - sprawdżcie w internecie. Amen
 • W tym Elbingu to tylko złodziejstwo, oszustwo i wszelkie plugastwo (córeczka pewnie nie chciała już z tatkiem Fritzlem po ziemniaki chodzić i się zdenerwował był biedak w praku); dopiero Adolf Niemcy Zabaw H. zrobił porządek, dziś jest podobnie, tylko okoliczności przyrody trochę mniej ładne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  7
  Pisosław(2018-07-07)
 • Pisosław, pewnie byś już dawno nie żył. Przy rozwoju służby zdrowia w tamtych czasach. Głupie przeziębienie zabijało, gruźlica i inne choroby zakaźne były powszechne ( penicylina wynaleziona dopiero od 1928 r. ) a bieda to była bieda, a nie jak sobie to teraz wyobrażamy albo widzimy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  POprańcy.(2018-07-08)
Reklama