UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... organizowano zawody pływackie

 
Elbląg, Widok na Most Wysoki (Hohe Brücke)
Widok na Most Wysoki (Hohe Brücke)

W ramach comiesięcznego spotkania Elbląskiego Związku Pływackiego, które odbyło się wczoraj w Domu Społecznym (niem. Gesellschaftshaus), podjęto decyzję, że 24 sierpnia w godzinach 10-12 odbędą się zawody pływackie „Wzdłuż rzeki Elbląg”.

Jedynym warunkiem na zorganizowanie przedsięwzięcia jest uzyskanie zgody odpowiedniej instytucji. Miejsce startu dla sekcji męskiej będzie znajdować się przy gospodzie „Legan”. Start dla sekcji kobiecej będzie miał miejsce między dwoma mostami. Pływacy będą płynąć z prądem rzeki w kierunku gospody „Kahlweis”, gdzie będzie znajdować się meta. Odcinek do przepłynięcia dla panów wynosi 1000 m, dla pań 500 m. Każdy, kto przepłynie linię mety otrzyma dyplom uznania. Zwycięzcy otrzymają nagrody (ENN, czwartek, 07.08.1913 r.).
      
       „Wolny strzelec” po raz ostatni na scenie
       Wczoraj po raz trzeci a zarazem i ostatni w Bażantarni (niem. Vogelsang) wystawiono „Wolnego strzelca” (niem. Freischütz”). Przedstawienie przyciągnęło sporą rzeszę widzów, wśród których dominowała młodzież. O ile poprzednie przedstawienie wypadło lepiej niż pierwsze, o tyle ostatnie biło pozostałe dwa na głowę. Wszyscy aktorzy pod względem wokalnym byli w szczytowej formie i zaprezentowali się wyśmienicie. Poprzez oklaski publiczność wyraziła swoje uznanie dla ich gry aktorskiej (ENN, czwartek, 07.08.1913 r.).
      
       Zgubiona portmonetka
       Pewien nietutejszy właściciel ziemski, który wczoraj po południu chciał udać się koleją do domu, krótko przed odjazdem pociągu stwierdził brak portmonetki, w której miał 120 marek. Ponieważ wiedział, że miał ją jeszcze przy sobie w poczekalni, wyskoczył szybko z pociągu i udał się na poszukiwania. Jak wielkie było jego szczęście, gdy zobaczył swoją zgubę leżącą na ławce w poczekalni, na której wcześniej siedział (ENN, czwartek, 07.08.1913 r.).
      
       Zamykanie szkół celem zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych?
       Nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie zamknięcia szkół celem uniknięcia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Zdaniem lekarza powiatowego placówki powinny zostać zamknięte. W zaleceniu dotyczącym zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wydanym przez szkolnictwo 9 lipca 1907 roku w kwestii zamykania i ponownego otwierania szkół można przeczytać, że burmistrz czy urząd miasta przed podjęciem decyzji ma kierować się zdaniem lekarza powiatowego. Minister oświaty i minister spraw wewnętrznych zarządzili, by urząd miasta czy burmistrz przekazywali w takiej sytuacji decyzję w kwestii zamykania szkół kuratorium, nie chcąc tym samym zbagatelizować orzeczenia lekarskiego w tej sprawie. […]. (ENN, czwartek. 07.08.1913 r.).
      
       Nadchodzi kolejny przypływ

       Rzadko który rok na przełomie dziesięcioleci był tak obfity w powodzie jak rok 1913. W krótkich odstępach czasu na Wiśle (niem. Weichsel) miały miejsce trzy fale powodziowe niewiarygodnych rozmiarów, które pozostawiły za sobą wielkie szkody. Jeszcze nie opadły wody po ostatniej fali, jeszcze wody Wisły i Nogatu nie zdołały powrócić do swojego normalnego stanu, a już zbliża się kolejna fala, która ma w swych rozmiarach przewyższyć poprzednie i wyrządzić największe szkody mieszkańcom Żuław (niem. Niederung) [...]. (ENN, czwartek, 07.08.1913 r.).
      
       Chór kościelny przy parafii Bożego Ciała

       Wczoraj na plebani kościoła Bożego Ciała odbyło się zebranie podsumowujące rok działalności tamtejszego chóru parafialnego. Zebraniu przewodzi pastor Selke. W myśl rocznego sprawozdania chór liczy 77 członków. Chór występował przed publicznością podczas różnych uroczystości organizowanych we własnym zakresie lub współdziałając z różnymi organizacjami. Fundusze, jakimi dysponuje chór opiewają na kwotę 48, 50 marek. W skład zarządu zostali powołani: pastor Selke (przewodniczący) i nauczyciel Kreßler (dyrygent i zastępca przewodniczącego), asystent zatrudniony w biurze urzędu miejskiego A. Pultke, pani Pultke, pastorowa Selke, pani M. Markuse, pani Margatethe Unruh (skarbnik), nauczyciel seminaryjny Parlitz, nauczyciel Reichert (protokolant). Na miejsce zmarłego pana Schwarzenbergera został wybrany dyrektor muzyki Schönsee. Na spotkaniu podjęto decyzję w sprawie wycieczki do Rehbergen, która ma być zorganizowana 7 września (ENN, czwartek, 14.08.1913 r.).
      
       Nadburmistrz na urlopie
       Dziś na urlop udaje się nadburmistrz dr Merten. Dr Merten będzie nieobecny do 10 września. Jego obowiązki przejmie burmistrz dr Schaller (ENN, piątek, 15.08.1913 r.).
      
       Złodzieje warkoczy
       Wczorajszej nocy w fabryce warkoczy na ulicy Stoczniowej (niem. Schichaustraße) należącej do pana Hoffmanna miało miejsce włamanie. Złodzieje ukradli warkocze o wartości kilkuset marek. Policja jest już na tropie złodziei (ENN, sobota, 16.08.1913 r.).
      
       Odnawianie dworcowego budynku

       Pomalowane zostały już dwie ściany szczytowe budynku naszego dworca oraz ściana od strony miasta. Obecnie czyszczony jest front budynku od strony torów. Ściany czyszczone są mydłem (ENN, sobota, 16.08.1913 r.).
      
       ***
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z sierpnia 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama