UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... przebudowano gmach sądu

 
Elbląg, Budynek sądu.
Budynek sądu.

Wybudowany w latach 1856-58 sąd, którego rozbudowę rozpoczęto w zeszłym roku, po zakończeniu prac poszerzenia budynku, zostanie prawdopodobnie oddany do użytku w maju tego roku. W pomieszczeniach pracują obecnie malarze. Na razie zatrudnionych jest czerech pomocników malarza. W przyszłym roku ma przybyć kolejnych dwudziestu – wtedy to będą pracować w pośpiechu. (ENN, niedziela, 28.02.1915 r.).

Po oddaniu gotowego budynku przez zarząd budowy skarbowi wymiaru sprawiedliwości zostaną oddane następujące pomieszczenia: na pierwsze piętro przeniesiono sąd opiekuńczy i kasę sądową (jest już ona teraz czynna w starym budynku sądu) […], na drugie piętro przeniesiono sąd rejonowy z wyjątkiem sądu ławniczego, urzędu ksiąg wieczystych oraz urzędnika pełniącego funkcję prokuratora przy sądzie powszechnym najniższego szczebla […], które pozostaną w nowym budynku. Na całym trzecim piętrze będzie mieściła się prokuratura. – Bardzo ładnie rozbudowana będzie stara sala sądu przysięgłych, w którym ma znajdować się kapliczka dla więźniów. […]. Pomieszczenia biurowe przebudowanego budynku będą wyposażone w ogrzewanie parą, światło elektryczne, korytarze i toalety będą wyposażone w oświetlenie gazowe. Kierownictwo budowy leży obecnie w rękach nadzorcy budowlanego pana Garbe, ponieważ pan Scheibner przebywa obecnie na polu walki. Do roku 1858 pomieszczenia elbląskiego sądu znajdowały się częściowo w ratuszu, częściowo w teraźniejszym kinie na ulicy Rzeźnej (niem. Fleischerstrasse) (ENN, niedziela, 28.02.1915 r.).
      
       Dziesięć przykazań dla tych, którzy zostali w ojczyźnie
       Gospodarz domu powinien dać dziesięć takich oto przykazań: 1) Precz z obcym słownictwem i nieniemieckim sposobem ubierania się! 2) W górę serca! Nie miej nic wspólnego z ludźmi uprawiającymi czarnowidztwo! 3) Wykonuj swoją pracę z wdzięcznością, że ją w ogóle masz! 4) Nie dopuść do tego, by Twoi domownicy stali się brutalni! 5) Płać za swoje długi! 6) Nie chomikuj niczego, dopóki nie nadejdzie czas wygórowanych cen! 7) Zbieraj patriotyczne i kościelne pamiątki i przyczyniaj się do wzbogacenia tychże zbiorów! 8) Pisz skrupulatnie do swoich znajomych przebywających na polu walki i wysyłaj im listy o pokrzepiającej, dającej chęć do życia, treści! 9) Zachowaj milczenie w kwestii tego, co dzieje się w naszych oddziałach! 10) Módl się! Kto się modli, ten ma wpływ na losy świata! (ENN, wtorek, 23.02.1915 r.).
      
       Francuscy więźniowie w Elblągu
       Także w Elblągu zatrudniono zagranicznych więźniów. Od kilku dni w jednej z tutejszych fabryk pracuje bowiem pięćdziesięciu francuskich więźniów (ENN, środa, 24.02.1915 r.).
      
       Utonął chłopiec
       Z doniesionych informacji wynika, że w rzece Elbląg w pobliżu ulicy Szopy Wapiennej (niem. Kalkscheunstrasse, dzisiejsza ulica Wapienna) utonął chłopiec. Dziecko skacząc na znajdujące się na rzece góry śniegu wpadło pod wodę. Gdy je wyłowiono, nie dawało znaków życia (ENN, środa, 24.02.1915 r.).
      
       Nauczyciele i uczniowie wyższych placówek oświatowych przebywający na wojnie
       Minister oświaty doniósł komisji budżetowej parlamentu, że z 11 600 dyrektorów, profesorów i nauczycieli wyższych placówek oświatowych 4 000 jest w armii. Z 4 300 kandydatów będących w służbie przygotowawczej, jedna trzecia przebywa teraz w armii. W dniu wybuchu wojny było 22 600 uczniów ostatniego roku przed maturą (niem. Promaner) oraz 15 600 uczniów 11 klasy (niem. Obersekundaner), którzy są powyżej 17 roku życia. 20 000 z nich zgłosiło się na wojnę na ochotnika. Można przyjąć, że wszyscy zdolni do walki uczniowie biorą udział w starciach wojennych (ENN, sobota, 27.02.1915 r.).
      
       Teatr miejski w Elblągu
      
Koneserzy sztuki z pewnością ucieszą się bardzo, że znany i znakomity tenor liryczny, pan Walter Elschner znów będzie pracował w Elblągu i to prawdopodobnie do końca sezonu. Artysta rozpocznie swoją pracę w naszym mieście od roli Karela w operetce „Rozwódka” [Rozwódka (niem. „Die geschiedene Frau”) – operetka Leo Falla w trzech aktach z 1908 roku. Premiera miała miejsce 23 grudnia 1908 roku w Wiedniu. Utwór opowiadał o kobiecie pragnącej rozwodu z powodu jakiegoś młokosa, uzdrowioną z tego szaleństwa przez mądrego małżonka. Muzyka napisana została w kameralnym, żartobliwym tonie, od czasu do czasu przerywanym brawurowymi marszami lub pełnymi temperamentu walcami – Wikipedia] Leo Falla [(ur. 2 lutego 1873 w Ołomuńcu, zm. 16 września 1925 w Wiedniu) – kompozytor operetek, jeden z twórców postklasycznego okresu operetki wiedeńskiej – Wikipedia]. Występ będzie miał miejsce w przyszłą niedzielę. Godnym podkreślenia jest to, że pan Elschner od 1 września na okres dwóch lat zakończył swój angaż w Teatrze Miejskim w Lipsku (niem. Leipzig).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1915 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z lutego 1915. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • [1] - Przebudowano gmach sądu… O ile wiadomo, ta budowa odbyła się pod kierownictwem des Regierungsbaumeisters Schreiber (rejencyjnego mistrza budowlanego) Schreibera. Chyba jakaś literówka w tłumaczeniu ? [2] – Teatr Miejski w Elblągu… Walter Elschner został w Elblągu, a w tym czasie towarzyszyli mu na stałe i okazjonalnie aktorzy z różnego "zaciągu” – jak Willi Sonnen z Gdańska, Luise Perrot z Berlina, Adolf Schulz z Hamburga, czy Hugo Leman z Bazylei.
 • Szanowny Panie/i erg. , przyznam że z dużą przyjemnością czytam wiadomości o starym Elblągu. ., ale z jeszcze większą czytam Pańskie komentarze, poprawki i uzupełnienia artykułów. Jeżeli kiedykolwiek zechce Pan/i odkryć swoją tożsamość i np poprowadzić wykład, opowieść lub tylko przekazać część swojej wiedzy na spotkaniu ogólnodostępnym - obiecuję że przyjadę z daleka i przyprowadzę całą rodzinę:) Myślę, że będą zachwyceni tak jak ja. Życzę wszystkiego dobrego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fan nr1(2013-02-23)
 • A teraz kolej by odbudować ten budynek obok sądu. Bo to co tam postawiono za komuny to tylko szpeci otoczenie i najlepiej go rozebrać i postawić coś porządnego No ale takich mieliśmy poprzednio architektów, a może oświeceni działacze z komitetu partyjnego, jedynej słusznej partii, nie pozwolili i nie dali kasy na odbudowanie budynku w jego historycznym kształcie. Bo przecież przez dłuższy czas stały tam mury. Nawet mówiono, że należał ten budynek przed wojną do Szwecji.
 • 100 lat temu, budynek sądu powstał w dwa lata. Teraz trwałoby to dwadzieścia dwa. MD
 • A mnie ciekawi, kto był twórcą projektu tego gmachu, archtekt z Elbinga, Królewca, Gdańska? Czy może jeszcze skąd indziej (Berlina?). Oraz czy stworzył jakieś inne projekty, a jeśli tak, to czy zachowały się ich realizacje. Erg, jako niezawodny znawca, może coś mógłbyś w tej sprawie napisać?
Reklama