UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... ruch na rzece był ogromny

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... ruch na rzece był ogromny

Wczoraj po południu tym mieszkańcom naszego miasta, którzy interesują się życiem przemysłowym i handlowym naszego miasta, posłużył spacer wzdłuż rzeki Elbląg. Chociaż żegluga została oficjalnie otwarta dopiero wczoraj, już ładowano z zapałem drewno do parowca „Pinus” należącego do firmy D. Wielera. Przypłynęły już także do Elbląga statki rzeczne, by załadować kamień brukowy do Nowego Dworu Gdańskiego (niem. Tiegenhof). […]

Po południu na rzece panowało wielkie ożywienie dzięki kutrom rybackim, które przypłynęły na dzisiejszy targ. Połów rybakom dziś z pewnością się udał, a w zanurzonych rybackich siatkach znalazły się spore ilości ryby białej. Browar Angielski Zdrój (niem. Englisch Brunnen) pracował na wysokich obrotach. […] (AZ, czwartek, 27.03.1890 r.).
      
       Dzięki niemu wizyta u dentysty przestanie być straszna!

       Wizyta u dentysty kojarzy się wielu z nas ze strachem i bólem: „Tylko nie wyrywanie!” – krzyczymy. Jednak jest to często nieuniknione. Ostatnio ku naszej radości stworzono wynalazek, który zaradzi temu problemowi. Pewien Francuz nazwiskiem Bernette podaje, że udało mu się uśmierzyć ból podczas wyrywania zębów spowodowany naruszeniem nerwów w zębie dzięki użyciu przewodu biegunowego baterii galwanicznej. Dzięki temu nerw w zębie powinien zostać znieczulony. Jeśli wynalazek zostanie zatwierdzony, zastosowanie elektryczności przy wyrywaniu zębów znajdzie wkrótce z pewnością wielu zwolenników (AZ, wtorek, 25.03.1890 r.).
      
       Pracownicy Adolfa Neufeldta napadli na młodego mężczyznę
       W nocy z soboty na niedzielę pewien młody mężczyzna zamieszkały przy ulicy Studziennej (niem. Lange Hinterstrasse), zatrudniony w fabryce Adolfa H. Neufeldta w Elblągu, został tak dotkliwie pobity przez sześć osób na ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse), że musiano go przetransportować do szpitala. Wśród sprawców zdarzenia znaleźli się hydraulicy i inni robotnicy z wyżej wymienionej fabryki (AZ, wtorek, 25.03.1890 r.).
      
       Wzrost zachorowań na odrę wśród dzieci
       Wśród dzieci grasuje w naszym mieście odra, dlatego więc wiele dzieci nie uczęszcza obecnie do szkół. Rodzice przypisują szerzenie się tej choroby zmiennej aurze, która w ciągu dnia przynosi nawet upały a wieczorami chłód (AZ, środa, 26.03.1890 r.).
      
       Pijany natręt
       Zamieszkały na ulicy Kl. Scheunenstrasse ślusarz udał się wczoraj wieczorem w godz. 22-23 pijany do mieszkania swoich teściów zamieszkałych na Polu Nowomiejskim (niem. Neustädterfeld) i awanturował się pod ich drzwiami, żądając, by go wpuszczono. Gdy teściowie nie wpuścili go do środka, ślusarz wybił okiennice i drzwi i gwałtownie wdarł się do mieszkania. Słysząc krzyki przestraszonych teściów, na miejsce przybyło kilku sąsiadów, którzy powstrzymali awanturnika (AZ, środa, 26.03.1890 r.).
      
       Nowe budynki na Słonecznej i Zewnętrznej Grobli Młyńskiej

       Z początkiem wiosny ruszają zawsze w naszym mieście budowy. W tym roku ruch na budowach nie jest zbytnio ożywiony. Poza kilkoma budynkami, które zostały niedawno postawione i poza odnowieniem kilku budynków, mamy tylko dwa nowe budynki na ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstrasse) i na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza Traugutta) (AZ, czwartek, 27.03.1890 r.).
      
       Najechała na latarnię
       Furmanka mistrza garncarskiego N. z Tolkmicka (niem. Tolkemit) najechała wczoraj w południe na Grobli Św. Jerzego (niem. Innerer Georgendamm) na latarnię tak, że ta musiała dzisiaj zostać wymieniona (AZ, czwartek, 27.03.1890 r.).
      
       Powstanie przedszkole dla córek z tzw. dobrych rodzin

       Z początkiem nowego roku szkolnego w domu przy ulicy Dworu Miejskiego 7a (niem. Stadthofstrasse) powstanie nowe przedszkole. Informowaliśmy już o tym we wcześniejszych numerach. Jak się dowiedzieliśmy, zwierzchniczka przedszkola panna Pahlke wykształciła się w Królewcu (niem. Koenigsberg) i ma zamiar powołać w Elblągu swój instytut dla córek z wyższych warstw społecznych. […] (AZ, piątek, 28.03.1890 r.).
      
       Ukradziono damski zegarek

       Wczoraj przed południem pewnej zamieszkałej przy ulicy Wodnej (niem. Wassestrasse) krawcowej ukradziono z salonu złoty damski zegarek. Kobieta jednak szybko odzyskała zgubę, ponieważ podczas gdy składała zeznanie na policji, złodziej zostawił zegarek na kredensie w jej kuchni, gdzie kobieta wkrótce go znalazła (AZ, sobota, 29.03.1890 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1890, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama