UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... sprzedawano wydry

 
Elbląg, Dawny targ nad rzeką
Dawny targ nad rzeką

Pewien zamieszkały w pobliżu jeziora Drużno mężczyzna w przeciągu czterech ostatnich dni targowych sprzedał na targu trzy sztuki wydr, które ustrzelił w jeziorze Drużno. Jeden z egzemplarzy miał znaczną długość 48 cali, drugi był trochę mniejszy, a trzeci to prawdopodobnie młode. Cena za ustrzeloną zwierzynę to 12, 10 i 6,5 marki. […] (AZ, czwartek, 24.07.1890 r.).

Zaczepiał ludzi na Świętego Ducha
       Piesi znajdujący się wczoraj przed południem na ulicy Świętego Ducha (niem. Heiligengeiststrasse) byli zaczepiani przez mężczyznę, mieszkańca ulicy Kl. Zahlerstrasse, wcześniej wielokrotnie karanego. Rzezimieszek nie tylko zrzucał kobiety i mężczyzn z chodnika, ale zaczepiał także dzieci, chwytał je za głowę i podrzucał do góry. Funkcjonariusz policji szybko zakończył te zaczepki i aresztował mężczyznę (AZ, środa, 23.07.1890 r.).
      
       Festyn dziecięcy

       W Winnicy (niem. Weingrundforst - dawny majątek mieszczański znany z tarasowej uprawy winorośli) odbędzie się jutro (czwartek) festyn dziecięcy, tak bardzo uwielbiany przez dzieci. Będzie on miał podobną oprawę jak w latach ubiegłych. W przypadku, gdy pogoda nie dopisze, impreza zostanie przesunięta na piątek (AZ, czwartek, 24.07.1890 r.).
      
       Wyrzucał przez okno garnki, bo pokłócił się z żoną

       Wczoraj wieczorem przed mieszkaniem pewnego elbląskiego ślusarza zamieszkałego przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) zebrał się tłum gapiów. Wszystko za sprawą tego, że mężczyzna w wielkiej złości wyrzucał z okna swojego mieszkania na ulicę garnki, talerze itp. Powodem była kłótnia z żoną (AZ, czwartek, 24.07.1890 r.).
      
       Oryginalne ogłoszenie
       Pod numerem 170 dzisiejszej gazety zamieszczono bardzo oryginalne ogłoszenie: „Kupię fraki w dobrym stanie, poszukuję takie w wieku 16 lat, ulica Kumieli 5 (niem. Gr. Hommelstrasse 5)” (AZ, sobota, 26.07.1890 r.).
      
       Ukradziono pieniądze z restauracji

       Dziś przed południem z elbląskiej restauracji przy ulicy Drzewnej (niem. Holzstrasse), która przez chwilę była zostawiona bez nadzoru, ukradziono z kasy 10 do 12 marek. Podejrzenie padło na młodego człowieka, który w tamtym czasie zakradł się do lokalu (AZ, sobota, 26.07. 1890 r.).
      
       Chciał strzelić w kierunku psa
       Wczoraj wieczorem pewien nieobliczalny mężczyzna oddał strzał na podwórzu budynku Altegrabenstrasse 6. Przypuszcza się, że strzał został wymierzony w kierunku psa, który strzegł podwórza. Pies należy do zamieszkałego tam handlarza R. Pies uszedł bez szwanku (AZ, sobota, 26.07.1890 r.).
      
       Koncert koła śpiewaczego Liedertafel
       Program koncertu wokalnego, który […] odbędzie się w następną niedzielę w Winnicy (niem. Weingrundfrost) składa się z wielu kompozycji, które nie były dotąd prezentowane naszej publiczności. […]. Mamy nadzieję, że będzie ładna pogoda, by koncert po tak wielu przeszkodach mógł w końcu dojść do skutku i zbierze się liczna publika. Zwracamy więc Państwa uwagę na koncert koła śpiewaczego Liedertafel: przybądźcie w licznych grupach w niedzielę do Winnicy, zapłaćcie niewielką kwotę za wstęp i cieszcie się z wieczoru wypełnionego męskim śpiewem (AZ, sobota, 26.07.1890 r.).
      
       Dom przy Królewieckiej 41 a zmienił właściciela

       Wczoraj został sprzedany za 22 tys. marek dom wraz z ogrodem przy ulicy Królewieckiej 41a (niem. Koenigsberger Strasse) należący do rentiera Kerkiena. Jak udało nam się ustalić, przeszedł on w posiadanie właściciela apteki Lincka. Nieruchomość była kiedyś własnością rodziny Sonnenstuhl (AZ, niedziela, 27.07.1890 r.).
      
       Zaginęła Anna Rudolph
       Od środy nie pojawiła się w domu 18-letnia Anna Rudolph, która nadal zamieszkuje u swoich rodziców przy ulicy Niskiej (niem. Erste Niederstrasse). Dziewczyna oddaliła się z domu bardzo poddenerwowana i od tamtej pory zniknęła bez śladu. Istnieje obawa, że mogła zrobić sobie coś złego albo przytrafiło się jej jakieś nieszczęście (AZ, niedziela, 17.07.1890 r.).
tłum. Dominika Kiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama