UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… świętowano karnawał

Elbląg, Ul. Mostowa, dawniej Brückstraße, przy której znajdowała się gospoda "Złoty Lew"
Ul. Mostowa, dawniej Brückstraße, przy której znajdowała się gospoda "Złoty Lew"

Nastał czas zabaw tanecznych. W sobotę w Domu Rzemiosła odbył się bal maskowy. Wzięła w nim udział liczna publika. Impreza trwała bardzo długo. Z kolei wczoraj w Złotym Lwie swój wieczór z tańcami miał Związek Atletów. Tańce poprzedziły przeróżne ćwiczenia siłowe takie jak podnoszenie ciężarów, budowanie piramid z ludzi i pokaz innych równie wspaniałych umiejętności. We wtorek, 3 lutego odbędzie się kolejny bal maskowy, w ślad za nim w sobotę miejscowy Związek Stolarzy organizuje kolejny. 14 lutego w Złotym Lwie podobny bal planuje miejscowy Związek Budowniczych Maszyn, w międzyczasie nie przewiduje się innych podobnego typu imprez (AZ, wtorek, 03.02.1891 r.). 

Zwały śniegu
       Duże masy śniegu, jakie spadły w ostatnim miesiącu, były sprawcą wielu wypadków. Stało się tak między innymi w Krasnym Lesie (niem. Schönwalde), gdzie pod zwałami śniegu zawalił się dach stajni (AZ, wtorek, 03.02.1891 r.).
      
       Pogrzeb hydraulika
       Wczoraj po południu ze szpitala ruszył kondukt pogrzebowy złożony z licznej grupy żałobników. Przeszedł on wzdłuż ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) do cmentarza przy kościele Bożego Ciała. Było to ostatnie pożegnanie czeladnika hydraulicznego Haffke, który spadł z dachu Czwartej Szkoły dla Chłopców. Był to pierwszy dzień pracy mężczyzny u mistrza hydraulicznego nazwiskiem Palm. Fakt, że w pogrzebie wzięła udział tak liczna grupa żałobników świadczy o wielkiej sympatii, jaką wzajemnie darzą się nasi robotnicy (AZ, wtorek, 03.02.1891 r.).
      
       Udusiła się pod zwałami śniegu
       W drodze z Żuław do miejscowości Jankowo (niem. Jankendorf) dwie krowy właściciela ziemskiego Wicherta wpadły w znajdujący się obok ulicy głęboki dół, który był tak mocno zasypany śniegiem, że zwierzęta ugrzęzły w nim aż po same rogi. Jedną z nich ledwo udało się wyciągnąć. Druga miała mniej szczęścia i niestety udusiła się (AZ, czwartek, 05.02.1891 r.).
      
       Coraz więcej ofiar śliskich ulic
       Wczoraj wieczorem na ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) pewna tutejsza dama poślizgnęła się na chodniku i tak nieszczęśliwie upadła schodząc z krawężnika, że pobrudziła sobie strasznie ubranie. Oprócz tego złamała sobie staw łokciowy. Na tej samej ulicy podobny upadek zaliczył pewien szewc a na ulicy 3-Maja (niem. Johannisstraße) starszy mężczyzna (AZ, czwartek, 05.02.1891 r.).
      
       Niebezpieczny cios nożem
       Po tym jak wczoraj wieczorem czterech ludzi zachowywało się nieprzyzwoicie w lokalu przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße), zostali wyrzuceni na bruk. Jeden z nich wpadł wtedy w taką złość, że wyciągnął nóż i zadał niebezpieczny cios w klatkę piersiową właścicielowi lokalu tak, że ten leży teraz ciężko chory w łóżku (AZ, czwartek, 05.02.1891 r.).
      
       Zapisz się do Stowarzyszenia do Obrony przed Antysemityzmem

       Zachęcamy naszych mieszkańców do poparcia i wstąpienia do powstałego w Berlinie niemieckiego „Stowarzyszenia do Obrony przed Antysemityzmem”. Wstąpiło już do niego 500 chrześcijan, mężczyzn także znanych w naszym kraju, reprezentujących partie, a także z różnych grup zawodowych. Jak nam przekazano, w ostatnich dniach do związku zapisali się także ludzie z wielu miejscowości poza Berlinem […] (AZ, sobota, 07.02.1891 r.).
      
       Znana artystka wystąpi w Elblągu

       Teresa Careño [Maria Teresa Carreño – ur. 22. grudnia 1853 roku w Caracas w Wenezueli, zm. 12. czerwca 1917 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych) – była wenezuelską pianistką, śpiewaczką i kompozytorką – Wikipedia], która w zeszłym roku we wszystkich miejscowościach znalazła wielu fanów i jednogłośnie została uznana we wszystkich kręgach artystycznych (co już jest rzadkością) nie tylko za najbardziej znaczącą pianistkę lecz przede wszystkim za pierwszą pianistę naszych czasów, 27 stycznia wystąpi w naszym mieście. Program, który nam już przesłała, zadowoli z pewnością zarówno zwolenników muzyki poważnej jak i fanów muzyki nowoczesnej (AZ, sobota, 07.02.1891 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed ponad 120 lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Altpreussische Zeitung".
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Coraz gorzej. Dawno temu w Elblągu, a zdjęcie z Próchnika.
 • Dobre o tym antysemityzmie, nigdy bym o to nie podejrzewal niemcow.
 • Marzy wam się Szwaby powrócić na Prusy Wschodnie! Niemcy to naród morderców, podczas II- wojny Światowej wymordowali 6,5 miliona Polaków. To cała prawda o tym podłym narodzie!
 • Do lat 70tych ZDF przedstawiajac prognoze pogody pokazywal mape Niemiec przed 1945. Teraz pisza o polskich obozach smierci.
 • widac ze te wszystkie media nie sa nasze a dotacje ida za odry. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  bronekjacus(2017-02-04)
 • a moim skromnym zdaniem jedne z lepszych artykułów na portelu a po zatym fajnie przenieść się choć na chwilkę w tamte czasy naszego miasta
 • @kkkkjkkkljj - UWAGA SADA. .. .kto chce zeby polacy byli na tych ziemiach prosze wcisnac 0 kto chce zeby niemcy wrucili na tereny dawnych prus prosze wpisac 3 a kto chce zeby rosja zajela dawne prusy prosze wcisnac 5 a kto chce zeby te tereny przejeli ukraincy prosze wpisac 7
 • ukraińcy ...to mają problem z przejęciem Doniecka, a za niedługo będą mieli problem z zajęciem...Kijowa,tak Kijowa bo za chwil parę go stracą!!!Zresztą wszystko po Dniepr to historycznie etniczne Polskie ziemie, a ukraińcy byli tam tylko gośćmi,a teraz są mimowolnymi okupantami tych ziem niesłusznie podarowanych im!!!Co zaś się tyczy niemców ziemie o których piszesz przejęli oni w wyniku podbojów,rozbiorów,kradzieży i oszustw,a historycznie etniczne Polskie ziemie kończą się na rzece Elbie na północy dzisiejszych niemiec i na rzece Lech w dzisiejszej tzw.Bawarii, a więc tzw.Hamburg czy Monachium to historycznie Polskie miasta o Berlinie nawet nie wspominając gdzie w miejscu dzisiejszego parlamentu stał pałac Krasickich!!!...natomiast tzw.rosja to Moskale czyli Moskwa i okolice!!!Elbląg jest Polskim miastem,jak i te ziemie i tak pozostanie na wieki wieków AMEN!!!
 • Ameryka Północna to też polsza.
 • ...liźnij trochę historii,ale tej prawdziwej,a nie propagandy i kłamstw !!!Prawda jest jaka jest,Ja bez względu na to gdzie się urodziłem staram się dojść prawdy historycznej jaka ona by nie była...warto zapoznać się z historią odnośnie naszych krajów w krajach nie zainteresowanych np.we Francji czy Wielkiej Brytanii, a jak poszukasz to cię olśni i nie będziesz głupot wypisywać typu ,,Ameryka to też Polsza"!!!
Reklama