UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... u kowala wybuchł pożar

 
Elbląg, Most zwodzony (Legebrücke)
Most zwodzony (Legebrücke)

W sobotę przed południem na posesji należącej do mistrza kowalskiego Hermanna Hofmeistera przy ulicy Mostowej 27 (niem. Brückstraße) (obok „Złotego Lwa”) wybuchł pożar. Jego powody nie są znane. Spalił się wiązar [w budownictwie jest to podstawowy element nośny konstrukcji dachu (więźby dachowej) przenoszący obciążenia na podpory główne (ściany lub słupy) – Wikipedia]. Elbląska straż pożarna ugasiła pożar, który zniszczył wspomniany wiązar (ENN, poniedziałek, 12.10.1914 r.).

Pożegnanie zasłużonego duchownego
       Pastor H. Graudenz z Łęcza (niem. Lenzen), który przez ponad 20 lat pracował w parafiach w Łęczu (niem. Lenzen), Próchniku (niem. Dorbeck) i Tolkmicku (niem. Tolkemit), w dzisiejszą niedzielę miał swoje pożegnalne kazanie w kościele w Łęczu. Pastor obejmie wkrótce pracę w Westeregeln w prowincji saksońskiej (niem. Sachsen). Ten bardzo lubiany w swoich parafiach duchowny był także przewodniczącym Łęckiego Stowarzyszenia Rolniczego. W czasach kiedy Kadyny (niem. Cadinen) nie miały jeszcze swojego duchownego, pastor G. odprawiał zawsze w kadyńskiej kaplicy nabożeństwa w obecności samego cesarza (niem. ENN, niedziela, 04.10.1914 r.).
      
       Odznaczenie
       Z końcem letniego półrocza w stan spoczynku przeszła zatrudniona w tutejszej szkole Cesarzowej Augusty Wiktorii nauczycielka zajęć technicznych panna Möhrke. Nauczycielka przepracowała w placówce 32 lata. Uznając wieloletnie, pełne sukcesów zasługi panny Möhrke na rzecz szkoły minister przyznał jej obraz jej Wysokości Cesarzowej (ENN, poniedziałek, 05.10.1914 r.).
      
       Koncert na cele wojenne
       W niedzielę, 11 października o godz. 20 Stowarzyszenie Dziewcząt z parafii Bożego Ciała pod kierownictwem organisty G. Schonsee oraz przy współudziale solistów organizuje koncert z muzyką sakralną. Dochód z koncertu ma zostać przeznaczony na cele wojenne (ENN, poniedziałek, 05.10.1914 r.).
      
       Uwaga!
       Fotografowanie na obszarze działań wojennych i na obszarach zajmowanych przez niemieckie oddziały jest dozwolone tylko i wyłącznie za zgodą szefa sztabu generalnego w przypadku szczególnych przez niego wydanych zarządzeń. Podania o zgodę na robienie zdjęć można składać u szefa generalnego III b. Kopiowane, rozpowszechniane czy publikowane mogą być tylko takie zdjęcia, które zostaną przedstawione do wglądu zastępcy szefa sztabu generalnego i zostaną przez niego dopuszczone. Podobne zasady tyczą się nagrań kinematograficznych (ENN, czwartek, 08.10.1914 r.).
      
       Odbudowa budynków w Prusach Wschodnich
       Jak udało nam się ustalić, wkrótce mają zostać powzięte działania w celu jak najszybszej odbudowy zniszczonych przez rosyjską zgraję budynków w Prusach Wschodnich. Po otrzymaniu informacji z Saksonii o wysłaniu 2 000 robotników, głównie pracowników budowlanych, do Prus Wschodnich, otrzymaliśmy inny meldunek odnośnie przetransportowania pociągiem do prac budowlanych na wschodzie tysiąca bezrobotnych z całej Turyngii (ENN, niedziela, 11.10.1914 r.).
      
       Mały artysta
       Na wystawie księgarni przy ulicy 1-Maja (niem. Innerer Mühlendamm) wystawiono dwa obrazki autorstwa młodego artysty. Obrazki ukazują wielki talent chłopca i oddają jego poczucie patriotyzmu. Obrazki te odznaczają się bogactwem barw i przedstawiają naszego cesarza i zwycięzcę na wschodniej granicy Niemiec oraz generała von Beneckendorf i von Hindenburg. Autorem jest dwunastoletni uczeń pierwszej klasy szkoły hanzeatyckiej (ENN, wtorek, 13.10.1914 r.).
      
       Jubileusz pracy
       Robotnik Josef Hohmann zamieszkały przy ulicy Obrońców Pokoju 7 (niem. Paulikirchstraße) miał dziś okazję świętować dwudziestopięciolecie pracy w elbląskim browarze Englisch Brunnen. Z tej okazji dyrekcja przekazała mu książeczkę oszczędnościową i wygłosiła na jego cześć pełną uznania przemowę (ENN, środa, 14.10.1914 r.).
      
       Zachowanie historycznych dokumentów
       Wskazanym jest w obecnych czasach wojny uchronienie przed zniszczeniem, ogniem czy wypadkiem wszelkiego rodzaju dokumentów, które posiadają historyczną wartość, a którego strata byłaby nieodżałowana dla zachowania historii naszego kraju oraz historii naszej społeczności. Pragniemy zwrócić uwagę wszystkich osób, które znajdują się w posiadaniu świadectw dotyczących krajoznawczo-historycznej przeszłości: dyplomów, akt, protokołów, pamiętników, kronik, ważnych listów, starych książek rachunkowych, planów itd., że Królewskie Państwowe Archiwum w Gdańsku przejmie wszystkie pisma, by przechować je dla potomnych przy jednoczesnym zachowaniu praw własności ich właścicielom. […] (ENN, środa, 14.10.1914 r.).
      
       Z parafii św. Mikołaja
       Kapłan Temma z tutejszej parafii św. Mikołaja, od wybuchu wojny pracujący w rezerwowym lazarecie w Elblągu (szpital miejski) oraz w Malborku (szpital Najświętszej Marii Panny), został teraz powołany do armii w charakterze kapelana wojskowego. Liczba katolickich kapelanów wojskowych zwiększyła się od wybuchu wojny o około 70 osób (ENN, środa, 14.10.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z października 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Kiedy rozpocznie się zabudowa kamieniczek nad brzegiem rzeki, bo bez tego Starówka wygląda od strony wody jak babcia bezzębna. Denerwuje mnie już pokazywanie Elbląga od strony kanału w mediach a nawet w logo PortElu Elbląga przedwojennego. Jest to oszustwo, bo turysta przyjeżdża i zamiast to co widzi na zdjęciach dostaje co innego. .. Może ktoś z ratusza powie kiedy wbita zostanie pierwsza łopata w szkaradny Bulwar Augusta ?
  • Kiedy? Jak miejscowe mądrale nauczą się co to jest kanał a co rzeka, bo na ogarnięcie zasad rynkowych z ich strony nie liczę.
  • sama zapytała sama odpowiedziała. brawo saba.
  • [1] - Pastor H. Graudenz z Łęcza. To Paul Ferdynand Hermann Graudenz, który był pastorem w Łęczu w latach 1894-1920.Tak podaje Christoph E. Rhode, czyli trochę dłużej niż zapowiada tłumaczona z ENN notatka. [2] - Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii to dzisiejsze I LO. [3] – Obrazki przedstawiają naszego cesarza i zwycięzcę na wschodniej granicy Niemiec oraz generała von Beneckendorf i von Hindenburg… Chodzi tu o jedną osobę - o feldmarszałka Paula von Hindenburga (właściwie: Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg) – zwycięzcy spod Olsztynka (Tannenbergu) i nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi w 1914 roku.
Reklama