UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua doszło do wypadku

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua doszło do wypadku

Dzisiaj około południa z dużej wysokości spadł robotnik Myrakowski z tutejszej fabryki Schichaua. Mężczyzna jest poważnie ranny (AZ, sobota, 17.10.1891 r.).

Nagła śmierć
       Pewien tutejszy handlarz, właściciel restauracji na moście „Lege Brücke” robił wczoraj zakupy w jednym ze sklepów przy ulicy Świętego Ducha (niem. Heilige Geiststraße), dostał nagle udaru mózgu, wskutek czego po kilku godzinach zmarł (AZ, środa, 14.10.1891 r.).
      
       Straszne odkrycie

       W ubiegły piątek kilku właścicieli ziemskich z miejscowości Powalina (niem. Walldorf – miejscowość na trasie Marzęcino – Nowy Dwór Gdański) dokonało strasznego odkrycia. Znaleźli oni w rowie koło drogi nieżywego mężczyznę leżącego twarzą do ziemi. Mężczyźni wyciągnęli go z rowu, przyjrzeli mu się bliżej i dostrzegli na jego twarzy kilka ran. Przy zmarłym znaleziono także latarnię, co świadczy o tym, że szedł tutaj nocą. Ciało musiało leżeć kilka dni w rowie, ponieważ widać na nim było już ślady rozkładu, stąd trudno już było rozpoznać rysy twarzy. Przypuszcza się, że jest to rentier Classen z Keitlau. Nie wiadomo jeszcze, czy doszło do nieszczęśliwego wypadku, czy morderstwa (AZ, czwartek, 15.10.1891 r.).
      
       Ogromna dynia

       W „Niemieckim Domu” (niem. das Deutsche Haus) wystawiono wczoraj ogromną dynię […]. Dynia […] waży aż 131 funtów (AZ, piątek, 16.10.1891 r.).
      
       Odleciały sobie ptaszki

       Opuścili nas już nasi opierzeni śpiewacy. Rzadko można spotkać teraz późną jaskółkę, jedynie na Żuławach można znaleźć jeszcze od czasu do czasu gromadę szpaków. Na pustych polach dominują teraz wrony siwe i gawrony (AZ, piątek, 16.10.1891 r.).
      
       Coraz bliżej do wykończenia ratusza

       Zaczęto już prace szalunkowe dachu nowego budynku ratusza. Bardzo ładnie wyglądają piękne buczyny stojące po trzy sztuki po obu stronach głównej wieży (AZ, środa, 21.10.1891 r.).
      
       Pochowano kapitana Gabela
       Dzisiaj rano złożony do grobu został stary obywatel Elbląga. Chodzi tutaj o kapitana Gabela, który zmarł na udar mózgu. Kapitan pływał dawniej „Jamesem Wattem”, jednym z pierwszych statków wybudowanych w stoczni Schichaua, kolejnym parowcem po „jaskółce”, który łączył Elbląg z Krynicą Morską (niem. Kahlberg). Pogrzeb odbył się na katolickim cmentarzu (AZ, środa, 21.10.1891 r.).
      
       Browarna będzie jak nowa

       W najbliższych dniach zakończy się brukowanie ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstraße, kiedyś Dolna Długa). Nowym brukiem pokryty będzie odcinek od ulicy Dolnej (niem. Dritte Niederstrasse, kiedyś Trzecia Dolna) do leżącego po prawej stronie drogi zaraz za budynkiem należącym do kupca Riedelsdorfa, stawu. Droga zostanie pokryta pięknym szwedzkim kamieniem (AZ, środa, 21.01.1891 r.).
      
       Elblążanie świętują urodziny Cesarzowej

       Również u nas świętowano dziś urodziny Jej Cesarskiej Mości Cesarzowej [mowa o Auguście Wiktorii Fryderyce Ludwice Feodorze Jenny (ur. 22 października 1858 w Dłużku, zm. 11 kwietnia 1921 w Doorn w Holandii) – królowa Prus i cesarzowa niemiecka jako żona Wilhelma II, ostatniego władcy Prus i Niemiec, z którym miała sześciu synów i córkę. Augusta była nazywana przez rodzinę „Doną”. Nie była specjalnie urodziwa ani inteligentna. Nie wywierała też wpływu na politykę męża. Przed jej małżeństwem i kilka lat po nim Augusta nie cieszyła się sympatią niektórych członków rodziny Wilhelma. Augusta była jednak osobą o silnej osobowości i wysokim poczuciu własnej wartości. Jedyna córka Augusty, księżna Wiktoria Ludwika w swoich pamiętnikach wyznała, że matka uwielbiała pracę charytatywną – Wikipedia]. Z tej okazji oflagowano wiele budynków użytku publicznego. Niemiecki naród przesyła zewsząd niezliczone życzenia tej wielkiej Pani. Znajdują one też radosny oddźwięk w sercach elblążan. Cesarzowa, która ma w sobie wszystkie zalety niemieckiej kobiety, wspiera swojego wielkiego małżonka poprzez organizację licznych akcji dobroczynnych, podobnie świeci przykładem w kwestii wypełniania matczynych obowiązków, o czym od czasu czasu mamy okazję usłyszeć. Życzymy tej wielkiej Pani wielu lat w zdrowiu, by mogła błogosławić swój lud i być radością dla swego dostojnego małżonka i dzieci (AZ, piątek, 23.10.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • .. .właściciel restauracji na moście „Lege Brücke” robił. .. podwójny błąd w tłumaczeniu. Primo: Nie było żadnej restauracji na ma moście "lege Brücke", - secundo: Była taka restauracja przy tym moście, tertio: nie "Lege Brücke" lecz poprawnie Leege Brücke. .. .Przypuszcza się, że jest to rentier Classen z Keitlau. .. Wieś Keitlau to dzisiejsze Swaryszewo w powiecie Gdańsk.
  • Zawsze zachodzę e głowę skad erg. to wszystko wie :) ale. .. .. jestem pod wrażeniem;)
  • a skąd pewność że erg. wie prawdę? przecież nikt go nie zna i nie wie jakie ma kompetencje. Ja nie wierze w to co n porpawia i wyjasnia poki sama nie sprawdzę źródel które pewnie erg. musiał poznać;=d na mnie jakiś tam anonim erg. nie robi wrażenia bo sam się mylił co przyznawał więc nie jest nieomylny a zatem nie wie wszystkiego więc bez podniety.
  • też mogę napisać, że to co w tekscie to nie prawda bo ja wiem to i to a kto to sprawdzi? -0 chyba nie wierzycie we wszystko co napisze erg. że to jest prawda bo skoro wy tego nie wiecie to skąd pewnosć że on wie jeśli nie podaje źródeł swojej wiedzy?;-) na to samo wychodzi: nie ma pewności w cokolwiek co napisał erg tak samo jak w artykule autor tłumaczenia.
  • Teraz jak będzie kanał to powrót stoczni będzie tylko kwestią czasu. Wreszcie uczciwa i dobra praca dla mieszkańców a nie przemyt i na kolanach przed kacapami!!!!
  • hahaha! naiwny! pewnie wyborca pis bo oni sa tacy glupi.
Reklama