UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... wóz z cegłami wjechał pod pociąg

 Elbląg, Akademia Pedagogiczna
Akademia Pedagogiczna

Za narażenie na niebezpieczeństwo transportu kolejowego zostali oskarżeni robotnicy Otto R. z Łęcza (niem. Lenzen) i Edward H. z Tolkmicka (niem. Tolkemit). 28 grudnia zeszłego roku przejechali przez tory tuż przed nadjeżdżającym pociągiem wozem załadowanym cegłami, zignorowawszy sygnał ostrzegawczy. (ET, środa, 01.05.1929 r.)

Robotncy próbowali usprawiedliwić się, że nie słyszeli zbliżającego się pociągu i sygnału. Mieli również słabą widoczność, bowiem kupa cegieł im wszystko zasłaniała. Przyznali, że gdyby się trochę wyprostowali, z pewnością zobaczyliby pociąg, ale nie było to możliwe z powodu chybotania ciężkiego wozu. Z zeznań świadków wynika, że tylko dzięki przytomności umysłu kierującego lokomotywą, który w porę zaciągnął hamulce i zatrzymał pociąg, nie doszło do nieszczęścia. Sąd ławniczy skazał mężczyzn za narażenie na niebezpieczeństwo transportu kolejowego na 20 marek kary lub dwa dni więzienia. (ET, środa, 01.05.1929 r.).
      
       „Kwiatek” z ulicy Kwiatowej
       „Kwiatek” z ulicy Kwiatowej (Bluemlein aus der Blumenstrasse) oraz jego dwaj koledzy odpowiadali wczoraj przed sądem ławniczym za naruszenie miru domowego. Robotnicy Albert W., Paul R. i Otto Sch. 24 grudnia ubiegłego roku, po świętowaniu wigilii Bożego Narodzenia, w stanie alkoholowego upojenia znaleźli się w stodole należącej do właściciela ziemskiego Herberta Rapp-Woecklitz i ułożyli się tam do snu. Gdy znaleziono mężczyzn w stodole, zawołano po myśliwego Chittkę, ponieważ była to okolica, w której grasowali złodzieje. Myśliwy zapytał oskarżonych o ich dane osobowe. W. od razu podał swoje nazwisko, Sch. i R. nie mieli zamiaru podać swoich personaliów i zaczęli wyzywać i obrażać urzędnika. W końcu Sch. podał swoje nazwisko a R. powiedział, że nazywa się „Kwiatek z ulicy Kwiatowej” (niem. Bluemlein aus der Blumenstrasse). Sąd ławniczy skazał W. za zakłócanie spokoju domowego na dwa tygodnie więzienia, Sch. i R. za to samo i dodatkowo za obrazę urzędnika otrzymali karę jednego miesiąca więzienia. R. za podanie fałszywych danych otrzymał dodatkowo cztery dni aresztu (ET, środa, 01.05.1929 r.).
      
       Wieści z Akademii Pedagogicznej
       W dzisiejszy czwartek odbędzie się pierwszy egzamin studentów czwartego roku kierunku nauczycielskiego, którzy tym samym zakończą studia. Podczas egzaminu będą obecni wszyscy uczący w Elblągu profesorowie. Będzie także obecny przedstawiciel ministerstwa w osobie radcy ministerialnego van der Drischa. We wtorek na akademii odbędzie się uroczystość objęcia stanowiska dyrektora przez prof. dr Friedricha, w której wezmą udział radca ministerialny van der Drisch oraz nadprezydent Królewca (niem. Koenigsberg) Siehr. W środę odbędzie się rozpoczęcie nowego pierwszego semestru (ET, czwartek, 02.05.1929 r.).
      
       Zacny jubileusz
       25 i 26 maja 60 lat swojego istnienia będzie uroczyście świętował klub wioślarski „Vorwaerts” (ET, czwartek, 02.05.1929 r.).
      
       Rozbrykani chłopcy

       Wczoraj około północy kilku chłopców przymocowało do jednego z drzew w Dużym Ogrodzie Zabaw (niem. Grosser Lustgarten) [Duży Ogród Zabaw znajdował się kiedyś w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Plac Wolności. Plac ten leży obecnie pomiędzy ulicami Giermków i Janowską. Dziś bardziej przypomina on park a nie plac, a jedynym charakterystycznym dlań budynkiem jest zabytkowy szalet miejski, który powstał w 1912 roku. Plac był rozległy, wysadzany lipami i stał się ulubionym miejscem spacerów elblążan. Nazwano więc ten skrawek miasta Dużym Ogrodem Zabaw (Grosse Lustgarten - www.tv.elblag.pl] tabliczkę z napisem „Handel rzeczami starymi z tyłu”. Chłopcy ukradli prawdopodobnie tabliczkę z domu przy ulicy Św. Ducha 22 (niem. Hl. Geiststrasse) i zanieśli do ogrodu. Tabliczka została już zdjęta (ET, czwartek, 02.05.1929 r.).
      
       Kubańsko-kozacki chór w Domu Wypoczynkowym
       W poniedziałek 6 maja znany kubańsko-kozacki chór znajdujący się przejazdem w Elblągu, po drodze z Litwy do południowych Niemiec, da u nas koncert. Chór ten przez trzy lata wystąpił ponad tysiąc razy we wszystkich europejskich krajach. Składa się z trzydziestu śpiewaków, a prowadzony jest przez doświadczonego i mistrzowskiego dyrygenta L. Iwanoffa. Śpiewa najpiękniejsze rosyjskie pieśni ludowe, pieśni wojenne, kozackie, ballady i pieśni kościelne. Koncerty chóru cieszą się ogromnym zainteresowaniem - bilety na nie są zawsze wyprzedane. A było tak w Oslo, Kopenhadze, Sztokholmie, Hamburgu, Amsterdamie, Berlinie, Stuttgarcie, Lipsku, Monachium, Mediolanie, Turynie i Budapeszcie (ET, czwartek, 02.05.1929 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.

      
tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama