UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… zaatakowano inżyniera W.

 
Elbląg, Ul. Saperów (d. Mackensentrasse). U góry Koszary Gdańskie
Ul. Saperów (d. Mackensentrasse). U góry Koszary Gdańskie

W sobotę o godz. 21.20 na ulicy Warszawskiej (niem. Berliner Chaussee) sześciu nieznanych sprawców zaatakowało słowami: „Jesteś Hitlerem?” inżyniera W. Następnie łobuzy zaczęły okładać mężczyznę kijami po głowie i twarzy. Dopiero gdy biedak wyznał, że nie jest zwolennikiem Hitlera i się wylegitymował, sprawcy puścili go wolno. (ET, poniedziałek, 24.08.1931 r.)

Bezdomni aresztowani przez policję
      
Podczas dzisiejszej obławy policyjnej w halach lotniczych aresztowano sześciu bezdomnych mężczyzn i trzy kobiety, którzy tam pomieszkiwali. Bezdomni zostaną oskarżeni o naruszenie miru domowego. (ET, poniedziałek, 24.08.1931 r.)
      
       Ukradziono jałówkę
      
W nocy w miejscowości Pilona (niem. Plohnen) na jednej z łąk zabito i ukradziono jałówkę należącą do właściciela ziemskiego H. (ET, piątek, 21.08.1931 r.)
      
       Włamanie do warsztatu szewskiego
      
Dziś w nocy doszło do włamania do warsztatu szewskiego przy ul. Parkowej (niem. Herrenstrasse), skąd ukradziono 90 marek. (ET, poniedziałek, 24.08.1931 r.)
      
       Złote gody
      
We wtorek 1 września złote gody będą świętować pan Johannes Kant i jego żona ze wspólnoty Adl. Blumanau. (ET, poniedziałek, 24.08.1931 r.)
      
       Zderzenie dwóch rowerzystów
      
Do zderzenia doszło na rogu ulic Rzeźnickiej (niem. Fleischerstrasse) i Przy Murze (niem. Mauerstrasse). Jeden z rowerów został tak mocno zgięty wpół, że musiał być przetransportowany do warsztatu. (ET, wtorek,25.08.1931 r.)
      
       Policja porządkowa organizuje turniej jeździecki
      
Elbląska policja porządkowa wraz z malborską reichswerą* 6 września organizuje turniej jeździecki. Turniej będzie miał miejsce na terenie przed koszarami w pobliżu ulicy Saperów (niem. Mackensenstrasse). Turniej jeździecki dla elbląskiego stowarzyszenia jeździeckiego został przeniesiony na 13 września. (ET, wtorek, 25.08.1931 r.)
       * Reichswehra (niem. Reichswehr) – siły zbrojne Republiki Weimarskiej i III Rzeszy, istniejące w latach 1921-1935 – Wikipedia.
      
       Targ źrebiętami
      
Targ źrebiętami odbędzie się w piątek 28 sierpnia na miejskim Viehofie (niem. Viehhof). (ET, wtorek, 25.08.1931 r.)
      
       Przewróciła się na ulicy
      
Wczoraj po południu na rogu ulic Kowalskiej (niem. Schmiedestrasse) i Stary Rynek (niem. Alter Markt) przewróciła się młoda kobieta, która musiała najprawdopodobniej nadepnąć na obierkę od owoców. Upadek skończył się zranieniem nogi, kobieta musiała zostać zabrana do lekarza. (ET, środa, 26.08.1931 r.)
      
       Konie same przebiegły przez targ
      
Dziś rano dwa konie z furmanką same przebiegły przez ulicę Rycerską (niem. Friedrichstrasse), przewracając dwa kosze z gruszkami znajdujące się przy jednym ze straganów. Zwierzęta zostały zatrzymane na ulicy Parkowej (niem. Herrenstrasse). (ET, środa, 26.08.1931 r.)
      
       Poważny wypadek samochodowy
      
Wczoraj po południu na rogu ulic Rzeźnickiej (niem. Fleischerstrasse) i Stary Rynek (niem. Alter Markt) doszło do poważnego wypadku samochodowego. Oba pojazdy zderzyły się z powodu niedostatecznej widoczności na tym skrzyżowaniu i niedosłyszenia przez kierowców sygnałów. Podczas gdy tylna część jednego z aut została nieznacznie uszkodzona, silnik drugiego auta doznał tak poważnych szkód, że samochód nie mógł ruszyć z miejsca i trzeba go było odholować. To już trzeci wypadek na tym skrzyżowaniu w tym tygodniu. (ET, czwartek, 27.08.1931 r.)
      
       Kinderfest na Wiener Praterfest
      
Zorganizowane specjalnie dla dzieci atrakcje z okazji Wiener Praterfest przyciągnęły na plac tysiące ludzi. Mimo, że nie ma już wakacji, dzieci były na placu już od wczesnego przedpołudnia i korzystały z najprzeróżniejszych atrakcji. Podczas wspinaczki można było wygrać wartościowe nagrody. Podobnie podczas biegu w workach oraz w zwykłych biegach dzieci mogły otrzymać przeróżne słodycze. Wielki deszcz cukierków wywołał ogromną dziecięcą radość. Na końcu miał miejsce pochód złożony z setek dzieci w kolorowych czapkach i maskach […]. (ET, czwartek, 27.08.1931 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Herrenstr. to obecna ul. Janowska
 • Dziś nie ma ul. Parkowej - jest 3 Maja. A Herrenstr, - to Giermków
 • Już niedługo role się odwrócą i zwolennicy Adolfa będą okładali przeciwników, brunatno - czarna epoka nadchodzi; )
 • 3 Maja to = niem. Johannesstrase zaraz po wojnie Świetojańska pózniej przemianowana na Parkową i 3 Maja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  STARYDINO(2013-09-01)
 • [o] – Herrenstraße to oczywiście dzisiejsza ul. Janowska, która zachowała się w szczątkowej formie. [1] – Włamanie do warsztatu szewskiego na ul. Parkowej… To dawna „ Johannisstraße” – czyli ul. Świętojańska. Jej nazwa /wprowadzona przed 1823 r. ) wywodziła się od Cmentarza Św. Jana, który znajdował się przy tej ulicy /b. Park Wojska Polskiego/. Natomiast nazwa Cmentarz Św. Jana nawiązywała do Bractwa Św. Jana, czyli bractwa browarników z obszaru Nowego Miasta Elbląga oraz kaplicy Św. Jana, która przy tej ulicy się znajdowała. Po 1945 r. ulica ta nazywała się jakiś czas „ Świętojańska” , ale władzom PRL źle się kojarzyła. Przemianowano ją na „ ul. Parkowa” – po 1989 r. jest to ul. 3 Maja. [2] - Johannes Kant i jego żona ze wspólnoty Adl. Blumenau… Ta wspólnota to dawne dobra ziemskie /Adlig Blumenau/, czyli dzisiejszy Kwietnik. [3] - Targ źrebiętami odbędzie się w piątek 28 sierpnia na miejskim Viehofie… To na dawnych Dworze Rzeźnym, czyli dzisiejszy parking przed E. Leclerck, gdzie stała kiedyś Rzeźnia Miejska. [4] - Kinderfest na Wiener Praterfest… Zdaje się, że tutaj coś jest nie tak z tłumaczeniem oryginału. Elbląski „ Wiener Prater” znajdował się przy dworcu towarowym Elbląg – Zagonowa (Roßwiesenbahnhof). Placyk zachował się do dzisiaj. W ubiegłym roku usunięto z niego dawne schrony przeciwlotnicze.
 • Co to się nie wyprawia w naszym mieście, konie uciekają, rowerami się zbijają i jeszcze ta biedna kobiecina gruchnęła na skórce od banana zapewne, a wszystkiemu winni ci z PiSu bo po ostatnich manewrach z tymi ustawami śmieciowymi to ja już sam nie wiem gdzie co wyrzucać a ten wypadek samochodowy to przez to ze nowe znaki w zeszłym roku postawili i ludziska pogłupieli bo jeszcze do niedawna miał pierwszeństwo a teraz musi ustąpić tym z prawej strony no i jeszcze krowe ukradli do czego to przyszło no no no bieda z nędzą u nas oj bieda i jeszcze szewca okradli la Boga la Boga a tym bezdomnym to dali by spokój nie dość że ludzie pracy nie mają, mieszkania drogie to o jeszcze o mir ich oskarżają a poza tym to jak oni mogli naruszyć mir domowy skoro oni bezdomni przecie. .. jak żyć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  sprzedawcapapryki(2013-09-02)
 • Sprzedawcopapryki, a z główką wszystko w porządku? Marna prowokacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  Jerzyzwież(2013-09-02)
 • Jerzyzwież czyli jak oglądasz jakiś kabaret to też mówisz, że marna prowokacja ? i pytasz czy mają z główką wszystko w porządku ? Więcej uśmiechu elbląskie ponuraki :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  nieponurak(2013-09-02)
 • Racja; )
 • czyli inzynier W. musial miec wasik i grzywke skoro przypominal hyclera.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  szachmat(2013-09-03)
 • to chyba dzisiejsza ulica saperów dalej chyba widać koszary.
Reklama