UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...zalecano picie wody przegotowanej

 
Elbląg, Most zwodzony na rzece Elbląg
Most zwodzony na rzece Elbląg

Nadprezydent Jagow [Ernst Ludwig von Jagow (ur. 6 listopada 1853 w zamku Calberwisch w okolicy Osterburga, zm. 19 kwietnia 1930 w Brandenburgu) – pruski polityk, ostatni nadprezydent Prus Zachodnich. Od 1905 do likwidacji prowincji w 1919 był nadprezydentem prowincji Prusy Zachodnie.– Wikipedia] wydał ostrzeżenie przed spożywaniem wody z takich zbiorników wodnych jak Wisła czy Nogat. Istnieje bowiem przypuszczenie, że woda ta może wywoływać choroby. Nie należy spożywać jej w innej postaci niż przegotowanej (ENN, sobota, 08.08.1914 r.).

Zbiórka datków Czerwonego Krzyża
       Apel Czerwonego Krzyża spotkał się z żywym odzewem i otworzył ludzkie serca. Czerwony Krzyż zebrał sumę opiewającą na 13 000 marek. Oprócz tego wpływają liczne datki. Firma Loeser und Wolff podarowała 2500 cygar (ENN, sobota, 08.08.1914 r.).
      
       Do wszystkich tych, którzy pozostają w domu!
       Pragniemy zwrócić się do wszystkich tych, którym nie było dane wyruszyć na wojnę. W najlepszy sposób mogą oni przysłużyć się ojczyźnie oddając się swoim dotychczasowym obowiązkom i troszcząc się o swoje codzienne sprawy i obowiązki jak to zwykli byli robić w okresie pokoju. Z całą pewnością każdy z nas musi dążyć do tego, by jak najlepiej wypełniać swoje zobowiązania, jak za czasów pokoju i spokoju. Lokatorzy muszą w stosownym czasie płacić swój czynsz, każdy z nas musi uiścić swoje podatki itd. W jaki bowiem sposób gospodarz domu ma wypełniać swoje zobowiązania, jak ma płacić podatki, jak odsetki za kanalizację czy wodę, jeśli jego lokator nie zapłaci mu za czynsz? Jak miasto i państwo ma wypełniać swoje zobowiązania, które szczególnie teraz są wielkie, jeśli zostaną im odebrane wszelkie środki? Niech każdy więc w tych trudnych czasach wojny troszczy się dalej o wypełnianie swoich dotychczasowych obowiązków, jeśli tylko to leży w ich mocy (ENN, sobota, 08.08.1914 r.).
      
       Zapomoga dla rodzin, których bliscy biorą udział w starciach wojennych
       Zapomoga dla rodzin, których bliscy biorą udział w starciach wojennych, została podwyższona decyzją Reichstagu z dnia 4 sierpnia. Duża liczba naszych obywateli odebrała zapomogi zaraz po otrzymaniu informacji ze strony magistratu zanim jeszcze zapadła decyzja Reichstagu w sprawie ich podwyższenia. Różnica zostanie wypłacona przy kolejnej wypłacie, która będzie miała miejsce 16 sierpnia. Jednocześnie podajemy do wiadomości, że w dniu wypłacenia kolejnej zapomogi, tj. 16 sierpnia, każdy upoważniony do jej odebrania będzie musiał podać, w której jednostce wojskowej służy żywiciel rodziny (ENN, poniedziałek, 10.08.1914 r.)
      
       Odznaczenie za wierną służbę
       Brygadziście Josephowi Preuschoffowi, zatrudnionemu w firmie Schmalfeld und Reich za długoletnią i wierną służbę przyznano dzisiaj Ogólne Honorowe Odznaczenie w srebrze. Brygadzista odznaczenie otrzymał z rąk nadburmistrza (ENN, poniedziałek, 10.08.1914 r.).
      
       Mały pożar
       W niedzielne popołudnie, około godz. 16 w domu przy ulicy Szkolnej 17 (niem. Neust. Schulstraße) wybuchł niegroźny pożar. Został on wywołany przez bawiące się dzieci. Pozostając bez opieki wykorzystały okazję i zaczęły bawić się zapalniczką. Finał zabawy był taki, że zapaliły się rupiecie i szmaty znajdujące się w korytarzu na górnym piętrze (ENN, poniedziałek, 10.08.1914 r.).
      
       Prosimy turystów o zwrot namiotów!
       Spora liczba turystów pożyczyła swego czasu do celów turystycznych od elbląskiego związku „Młode Niemcy” namioty. Ponieważ związek „Młode Niemcy” musi udostępnić namioty Landwerze [Landwehra (niem.: Landwehr, tłum.: od Land - ziemia, kraj i Wehr - obrona = obrona krajowa, staropol.: landwerzysta) – kategoria obowiązku wojskowego drugiej kolejności i jednostki wojskowe tzw. drugiej kolejności, formowane w Prusach, Niemczech, Austro-Węgrach i Szwajcarii w XIX i XX wieku – Wikipedia], turyści muszą je niezwłocznie zwrócić panu Schierlingowi i zanieść na ulicę Królewiecką 98 (niem. Königsbergerstraße) (ENN, poniedziałek, 10.08.1914 r.).
      
       Koło śpiewacze Liedertafel
       W najbliższym czasie Liedertafel ma zamiar zorganizować koncert, którego dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne a mianowicie na potrzeby Czerwonego Krzyża. W obecnych specyficznych warunkach koło śpiewacze czuje się w obowiązku w taki właśnie sposób pomagać ojczyźnie (ENN, środa, 12.08.1914 r.).
      
       Transport więźniów wojennych
       Duży transport rosyjskich jeńców wojennych przejechał wczoraj wieczorem około godz. 22 przez nasz dworzec. Dzisiejszego dnia przybyło do Elbląga ponad tysiąc więźniów, którzy na naszym dworcu spożyli posiłek (ENN, środa, 19.08.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z sierpnia 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • czy byłaby mozliwosc wrzucenia artykułu z wieksza iloscia starych zdjęć?, ,zbieram" te zdjecia ktore sie ukazują na temat elbląga i szkoda że tak rzadko jest coś o starym Elblągu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  xjasiax(2012-08-18)
 • Do Jasi jestem w posiadaniu płyty na której jest mnóstwo zdjęć i pocztówek z Elbląga z przedwojnia i starszych, około 700,są nawet z wizyty Hitlera w Elblągu, jest nawet kilka filmów ( targ rybny, otwarcie mostu, i z kanału ) tylko jak Ci zapodać ?
 • Na NK jest profil o Elblągu i fest tam mnóstwo zdjęć i informacji nk.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mania50(2012-08-18)
 • A czy jest ktos moze w posiadaniu jak najstarszych zdjec albo filmow z tolkmicka ???
 • Jestem w posiadaniu takich zdjęć. Nie posiadam jednak żadnych inf. o izraelitach.
 • Co z elbląską synagogą ?
 • Telewizja robiła jakieś pokazy starych filmów o Tolkmicku na Dniach Jakubowych.
 • www.sztetl.org.pl
 • Firma SCHMALFELD & REICH. Jej właściciel P. Schmalfeld miał dużą cegielnię w Pęklewie i mieszkał obok w ładnej willi. W Elblągu był właścicielem domu w którym obecnie mieści się Delegatura Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego (przy ul. 12 Lutego). Schmalfeld miał liczną rodzinę ale na początku lutego 1945 r. skończył tragicznie. Wspomniał o tym w jednej ze swoich pierwszych relacji w programie TV "Okruchy wojny" Pan Tomasz Gliniecki.
Reklama