UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… złodzieje grasowali w ogródkach

 Elbląg, Dworzec kolejowy w Tolkmicku
Dworzec kolejowy w Tolkmicku

W ostatnim czasie w przydomowych ogródkach i winnicach powyrywano świeżo zasadzone drzewka owocowe. Najprawdopodobniej złodzieje wyrwali drzewa w celu obsadzenia nimi własnych ogródków. Wszelkie dane na temat ogródkowych złodziei prosimy kierować do wydziału kryminalnego policji, ratusz, pokój nr 4. (ET, wtorek, 24.11.1925 r.)

Główne wygrane
      
Główne wygrane loterii ruchu drogowego przypadły w udziale: mistrzowi budownictwa Pillarzowi z Elbląga, pani Dauter z Markus (niem. Markushof), pani Bercie Steffen z Łęcza (niem. Lenzen), uczennicy, pannie Kinappel z Elbląga, właścicielowi gospody Prosińskiemu ze Starego Dolna (niem. Alt Dollstaedt), pani Gehrmann z Tolkmicka (niem. Tolkemit), pani Kalatz z Elbląga, prokurentce pannie Gertrudzie Pohl z Elbląga, archiwiście Karlowi Wernerowi z Elbląga. Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje. (ET, poniedziałek, 23.11.1925 r.)
      
       Wystawa kanarków
      
Tutejszy Związek Hodowców „Gut-Hohl” zorganizował w sobotę i niedzielę w Domu Rzemiosła wystawę kanarków. Trud związany z pokazaniem ptaków opłacił się, ponieważ wystawa przyciągnęła wielu miłośników, gotowych podziwiać ptactwo umieszczone w gustownych klatkach. A było co podziwiać, zarówno jeśli chodzi o gatunki, jak i kolory ptaków – od pięknej żółci po niepodrobioną, naturalną zieleń. […] Ponieważ większość ptaków była na sprzedaż, a niektóre z nich zostały odznaczone nagrodami, była to dla kolekcjonerów wyśmienita okazja do zakupienia nowych okazów. W sąsiedniej sali Związek Hodowców Drobiu oraz Związek Ochrony Ptaków otworzyły wystawę drobiu, tj. kur, gęsi, kaczek i gołębi […]. (ET, poniedziałek, 23.11.1925 r.)
      
       Kim jest denat?
      
22 listopada na odcinku kolejowym w pobliżu Karczowsk Górnych (niem. Oberkerbswalde) znaleziono zwłoki nieznanego mężczyzny. Prawdopodobnie wypadł on z pociągu. Nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów, miał jedynie bilet powrotny z Elbląga do Markus (niem. Markushof) i fotografię około szesnastoletniej dziewczyny. Denat ma 1,75 m wzrostu, włosy ciemny blond, niebieskoszare oczy, zadarty nos, może mieć około 25 lat. W dniu śmierci miał na sobie ciemnoniebieski kapelusz filcowy […], ciemnoniebieski sweter, kurtkę, koszulę trykotową, […], trykotowe kalesony, czarne buty z gumowymi podeszwami, wełniane podkolanówki […]. Wszelkie dane na temat nieznanego mężczyzny prosimy kierować do wydziału kryminalnego policji, ratusz, pokój 2a. (ET, wtorek, 24.11.1925 r.)
      
       Jasnowidz na temat zniknięcia rolnika
      
Dr Guehnter z Królewca (niem. Koenigsberg), znana jasnowidz, została wezwana w sprawie wyjaśnienia tajemniczego zaginięcia kierowcy zaprzęgu Kazmickiego z miejscowości Siemki (niem. Scharfs) położonej nieopodal Pieckowa* (niem. Poetschendorf). Według jasnowidza Kazmicki miał zabłądzić w drodze do domu, zostać przejechany przez samochód i ciężko ranny w głowę. Kierowca auta jechał bez prawa jazdy, wraz z nim było dwóch pasażerów. Jasnowidz podała nazwiska tych trzech osób, podała także numery auta. Osoby te wsadziły K. do auta i zawiozły do piaskowni, by jeszcze żywego go tam zakopać, do czego ostatecznie nie dopuścił jeden z pasażerów auta. Pojechano więc z nim do Dzierzgonia (niem. Christburg), opatrzono go i przetrzymywano tak długo, aż mężczyzna zmarł. Następnie zawieziono ciało do Pieckowa, obciążono kamieniami i wrzucono do jeziora.
       Obecnie trwają pieczołowite poszukiwania ciała rolnika w jeziorze, by sprawdzić, czy jasnowidz ma rację. (ET, wtorek, 24.11.1925 r.)
      
       * Pieckowo – wieś mazurska w powiecie kętrzyńskim – Wikipedia (niem. Rastenburg).
      
       Co nowego w Teatrze Miejskim
      
W środę 25 listopada po raz kolejny będzie można zobaczyć mieszczańską tragedię pt. „Maria Magdalena” Friedricha Hebbela. W czwartek 26 listopada na scenie zobaczymy „Nietoperza” (niem. „Fledermaus”) Johanna Straussa. Już dziś zwracamy Państwa uwagę na bardzo wyczekiwaną premierę operetki pt. „Hrabina Mariza”, którą zobaczymy w niedzielę 29 listopada. Operetka ta „opanowała” obecnie wszystkie niemieckie sceny.
       Jeśli chodzi o filmy, w sobotę 28 listopada będzie można obejrzeć drugą część filmu o Nibelungach* pt. „Zemsta Krymhildy” (niem. „Kriemhilds Rache”). (ET, wtorek, 24.11.1925 r.)
      
       * Pod nazwą Nibelungowie (także Niflungowie) rozumie się ród karłów, których skarb zagarnął Zygfryd. Etymologia słowa Nibelungowie wiąże się ze słowem Nebel oznaczającym mgłę. Zatem Nibelungowie to „mieszkańcy krainy mgieł”, co należy łączyć z Niflheimem, czyli nazwą krainy zmarłych w mitologii skandynawskiej – Wikipedia.
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Winnice w Elblągu? Ciekawe.
  • Żadna nowość, w pobliżu ul. Bema, Reymonta, Łęczyckiej jest bodajże osiedle nazwane Winnica. Od czasów średniowiecza.
  • .. .22 listopada na odcinku kolejowym w pobliżu Karczowsk Górnych (niem. Oberkerbswalde) znaleziono zwłoki nieznanego mężczyzny. Prawdopodobnie wypadł on z pociągu. .. Chodzi tutaj o linię kolejową wybudowana w latach 1891-1893,która łączyła bezpośrednio Elbląg z Ostródą i dalej z Olsztynkiem. O tej linii wspominano: Zdarzało się i tak, że ktoś zmęczony zakupami w Elblągu wsiadł do pociągu i znużony zasypiał i. .. przejeżdżał Kwietniewo lądując w Myślicach. Ale tu nie było problemu, przechodził tylko na sąsiedni peron i za 45 minut miał pociąg z powrotem. Normalnie jeździło 5 pociągów parowych w ciągu dnia - po dwa pociągi w obu kierunkach równocześnie z punktualnością jakiej jeszcze dzisiaj można tylko pozazdrościć” . Ta Linia kolejowa została rozebrana przez Sowietów w 1945 roku, przy okazji rozebrano też część wiaduktów kolejowych, w tym masywny most żelazny na Dzierzgonce koło Nowego Dolna, zbudowany na miejscu starego w 1930 roku.
  • Dlaczego na zdjeciu jest dworzec Tolkmicko?
  • W ciekawym i bogatym albumie "Elbląg na starych kartkach pocztowych" tą linię kolejową oznaczono i opisano jak linię wąskotorową. To oczywisty błąd. Nigdy na tak długim odcinku nie było wąskotorówki i można przypuszczać, że autorzy tego ciekawego albumu pomylili normalną kolej z wąskotorówką mając w zamyśle sieć kolei wąskotorowych na Żuławach (i nie tylko), które służyły do transportu buraków cukrowych (także do innego transportu) i łączyły się z cukrowniami w Starym Polu, Malborku, Nowym Stawie i Pruszczu.
Reklama