UWAGA!

Drogi do niepodległości

 Elbląg, D
D

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wiemy, Elbląg i region elbląski znalazł się ponownie w granicach Polski 27 lat później. O historii powrotu tych ziem do macierzy w trzech odcinkach pisze Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK. Dzisiaj odcinek drugi, obejmujący lata 1794 – 1815.

Płonne nadzieje
       W 1794 roku w obronie Konstytucji 3 Maja, a więc i niepodległości Polski, wybuchło powstanie kościuszkowskie. Nie objęło jednak ono terenów zagarniętych przez Prusy, a więc i ówczesnego Elbląga.
       Następne nadzieje na odzyskanie niepodległości nastąpiły wraz z wojnami napoleońskimi i utworzeniem Legionów Polskich we Włoszech, powstaniem powołanego przez Napoleona Księstwa Warszawskiego (1807-1815). Niekoronowanym królem został Fryderyk August I Wettyn – książę Saksonii, powołany również przez Napoleona. Mimo pokładanych nadziei w cesarzu Francji, że przywróci wolność Polsce Napoleon prowadził własną politykę i niezbyt sprzyjał zamiarom Polaków. Dawnych ziem Prus Królewskich nie wcielił do Księstwa Warszawskiego, a według podań Warmię, gdzie przeważało wyznanie katolickie i dominował język polski, podarował wraz różą królowej Prus. Kontrybucje narzucone przesz cesarza Francji na pokrycie kosztów tak prowadzenia wojen jak i kwaterunku wojsk wywoływały niezadowolenie mieszkańców na terenach zagarniętych przez Prusy w wyniku I rozbioru.
      
       Napoleońskie wizyty
       Napoleon w Elblągu gościł 8 i 9.05.1807 r. - wtedy też obserwował przegląd swoich wojsk z terenu obecnego lapidarium przy ul. Sadowej, w miejscu tym rośnie dąb nazwany napoleońskim, wojska francuskie maszerowały obecną al. Grunwaldzką.
       Kolejne razy cesarz Francji był w Elblągu tylko przejazdem, a było to 14 lipca 1807 r. i 6 czerwca 1812 r. Zatrzymał się wówczas we wsi nazywanej obecnie Kamieniec (do 1945 r. Finkenstein). W miejscowym pałacu przechowywano liczne pamiątki po cesarzu. Gościła tu też pani Walewska, kochanka Napoleona mająca załatwiać sprawy polskie, ale chyba niezbyt był jej w tych sprawach Napoleon przychylny.
       Po 1945 roku pałac w Kamieńcu został zniszczony. Istnieją dwie wersje wydarzeń w tej sprawie. Jedna głosi, że dokonali tego żołnierze Armii Czerwonej, druga - że po częściowym splądrowaniu go przez sowieckich żołnierzy, reszty dzieła zniszczenia dokonali okoliczni mieszkańcy, by zatrzeć ślady swych rabunków.

 


       W Elblągu istniał też duży lazaret dla żołnierzy napoleońskich, zapewne było w nim sporo polskich żołnierzy, tak z armii Księstwa Warszawskiego jak i Szwoleżerów Gwardii (ci ostatni to temat na osobny rozdział nie związany bezpośrednio z Elblągiem).
       Po ataku wojsk francuskich na Rosję i późniejszym odwrocie w Elblągu na krótko gościł 10. polski pułk piechoty. A było to 10 kwietnia 1812 roku.
       Po upadku Napoleona z polskich oddziałów jego gwardii utworzono jednostki wojskowe Królestwa Polskiego. To żołnierze tego Królestwa wywołali powstanie listopadowe.
       O tym, jaki związek z Elblągiem mieli powstańcy listopadowi, napiszę za tydzień.
      

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Napoleon Bonaparte zm. 5 maja 1821 w Longwood na Wyspie Św. Heleny. Jak więc mógł być w Elblągu, choćby przejazdem 6 czerwca 1912 r. ?
  • @07zgłośsię - ajaj, ach jaka mądra uwaga, może w 2012,mądralo?!
  • Piszmy prawdę ! Elbląg wrócił do Macierzy dzięki :nieudolnym rządom sanacyjnym, Adolfowi który przegrał wojnę, Wielkiej Trójce która zmieniła granice Polski sanacyjnej na Ludową ( nawiasem piękny kształt i 700 km wybrzeża Bałtyku ), a fizycznie dzięki Sowietom, którzy prąc w wyścigu na Berlin wypędzili Niemców z Prus Wschodnich, rozwalili w Elbingu 10 tyś volksturmu broniącego się na Starówce. Dlatego walili z katiusz na wprost i dzięki temu mamy najnowszą starówkę w Europie, pachnącą a nie śmierdzącą jak np. w Lublinie. Tak więc przez psikus historii żyjemy i mieszkamy tutaj. Gdyby nie ta historia to Ukraińcy ganialiby nas z toporami i piłami po Lwowie, Stanisławowie itp pasiołkach. .. Amen.
  • @07zgłośsię - Mógł być ponieważ 1812 jest przed 1821 rokiem :)
  • Powrót do macierzy to szumnie brzmiące stwierdzenie ponieważ pierwsze 200 lat istnienia tego miasta jest ściśle związane z zakonem krzyżacki który założył i ściągnął tu kolonistow w większości z Niemiec. Także mówienie o macierzy nie jest sprawą łatwa ponieważ tak naprawdę ten region był po równo niemiecko i Polsko że tak powiem jezyczny
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Paweł 87(2018-10-28)
  • Czy wie Pan coś więcej o internowaniu Franciszka Mickiewicza (brata Adama) w Elblągu po upadku powstania 1831?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jasiek(2018-10-28)
  • Tak świętują elblążanie. .. Wstyd!
  • Co tu świętować jak po 27 latach nie potrafiliśmy niepodległości utrzymać do dzisiaj. Władza robi takie głupoty jak Polxit, żarówka, Escobar, lotnisko Radom, samochody na baterie, drony, udział Lecha K w solidarności zanim powstała, okupacja wojsk obcych, kopanie przekopu między Polakami, trwonienie podatków na "kiełbasę wyborczą", manipulowanie Polakami itd itp.
Reklama