UWAGA!

Dzień 22 lipca - dniem święta młodzieży

Czwartek, 19 lipca 1951r. Dziennik Bałtycki nr 195

Do napływających ciągle do nas meldunków o powziętych przez robotników miast i wsi zobowiązaniach i Czynach Lipcowych, przyłącza się także młodzież, która oprócz 7 rocznicy Manifestu Lipcowego będzie obchodzić również 3 rocznicę zjednoczenia demokratycznych organizacji młodzieżowych.
      Zarząd Powiatowy ZMP w Elblągu otrzymał już z tego tytułu liczne meldunki. I tak:
      Poważne zobowiązania wykonują traktorzyści POM w Gronowie, którzy oprócz zobowiązań indywidualnych, podjęli również zobowiązania zbiorowe.
      Zwycięska V brygada traktorowa ZMP w wyżej wspomnianym POM - ie zobowiązała się przygotować należycie do zbliżających się żniw i dobrze przygotować sprzęt.
      Brygada ob. Baniewskiego, która w akcji żniwnej obsługiwać będzie przede wszystkim spółdzielnie produkcyjne, zobowiązała się ukończyć akcję żniwną na 8 dni przed terminem.
      Oprócz wyżej wspomnianych zobowiązań zbiorowych poszczególni traktorzyści podejmują wiele zobowiązań indywidualnych, dając tym dowód wysokiego wyrobienia społecznego i politycznego. I tak:
      Ob. Przybylski i Kwiatkowski- członkowie ZMP i traktorzyści zobowiązali się wyszkolić i przygotować do egzaminów swych pomocników, którzy uczęszczają na kurs traktorzystów.
      Ob. Ziemnik, także ZMP- owiec zobowiązał się przepracować na ciągniku radzieckim KD 35- 5 ha na zaoszczędzonym paliwie.
      Ob. Moneta Władysław- ZMP- owiec i mechanik objazdowy, jeden z członków aktywistów młodzieżowych powiatu, zobowiązał się wyremontować na dzień 22 lipca, niezależnie od normalnych czynności zawodowych, zaniedbaną przez kułaka i niezdolna do użytku maszynę omłotową tzw. czołówkę.
      Ob. Kuczewski zamierza zakończyć akcję żniwno - omłotową bez żadnego remontu i przestoju maszyny.
      Poważne zobowiązania podjęła również młodzież ZMP - owska w Tolkmicku, która na naradzie roboczej w dniu 10 bm. zobowiązała się przejrzeć w całej gminie wszystkie pola ziemniaczane, celem stwierdzenia, czy nie znajdują się na nich ogniska stonki ziemniaczanej.
      Również członkowie ZMP, pracujący jako robotnicy sezonowi w PGR Fiszewo podjęli cały szereg zobowiązań. Chcąc powiększyć park maszynowy tegoż PGR, ob. Roman Martyna i Czesław Dąbrowski podjęli się wyciągnąć z wraków stare części i po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu zmontować 2 nowe sprężynówki.
      Ob. Jan Arszelewski i Bolesław Dąbrowski zobowiązał się wyremontować po godzinach pracy znajdujące się w naprawie 6 pługów 3 - skibowych niezbędnych do przeprowadzenia podorywki.
      O społecznym podejściu robotników i traktorzystów Fiszewa świadczy wyraźnie fakt, że zobowiązali się grupowo przepracować jedną niedzielę przy burakach cukrowych.
      Powyższe zobowiązania nie są jedynymi, podejmowanymi przez młodzież powiatu i napływa ich coraz więcej. Młodzież ZMP - owska naszego powiatu daje tym dowód, że rozumie dobrze, iż przedterminowe zakończenie akcji żniwnej i omłotowej, to wkład w dzieło realizacji Planu 6 - letniego i w dzieło utrwalenia pokoju. Jerzy Kolendo korospondent
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama