UWAGA!

Halo, halo! Elbląg UKF FM! (Elbląskie archiwalia muzyczne, odc. 3)

 
Elbląg, Halo, halo! Elbląg UKF FM! (Elbląskie archiwalia muzyczne, odc. 3)

 Czy pamiętacie, kto prowadził audycję "Chichot Elvisa"? A kto "Pudding czekoladowy"? O tych i innych ciekawostkach związanych z historią rozgłośni radiowych w naszym mieście redakcja Muzycznego Elbląga opowiada w trzecim odcinku Elbląskich Archiwaliów Muzycznych.

Kultowe radio El
       Początków Radia Elbląg należy szukać w programie muzyczno-informacyjnym „Studio Bałtyk” emitowanym w Polskim Radiu Gdańsk. Materiały do godzinnej audycji o regionie elbląskim były przygotowywane m.in. przez Witolda Wernera i Tadeusza Piotrowskiego w studiu przy ulicy Łączności. Po półtorarocznych przygotowaniach, szkoleniach dziennikarskich i wyborze lokalu, 10 czerwca 1992 roku dzięki wsparciu władz miejskich i inicjatywie pierwszego redaktora naczelnego Witolda Wernera, uruchomiono przy ul. 1 Maja stację pod nazwą Radio EL, początkowo na częstotliwości 73,10 FM, kończąc na 94,10 FM.
       Przez dwadzieścia lat przez redakcję przewinęło się wielu pracowników, wolontariuszy, którzy realizowali programy o charakterze muzyczno-informacyjnym. Autorskich, indywidualnych audycji było prawie 200, prowadzonych przez około 80 dziennikarzy. Na przestrzeni lat ekipa i sympatycy stacji zrealizowali akcje społeczne, happeningi, a także koncerty i liczne konkursy.
       Emitowano m.in. serwisy informacyjne, kronikę policyjną, przegląd prasy codziennej, notowania walut, bazarowe wieści, informacje i zapowiedzi kulturalne, wiadomości sportowe, ogłoszenia drobne, wiadomości z kraju i ze świata, informacje drogowo-komunikacyjne oraz audycje autorskie, np.: „Pogo” Marka Nowosada, „Mechaniczna Pomarańcza” Marcina Borchardta, „Hard Shock” Roberta Grzesiaka, „Magazyn Aktualności Kulturalnych” Teresy Wojcinowicz, „Chichot Elvisa” Ryszarda Barszcza i Sławomira Demkowicza, „Lista Przebojów Radia EL” prowadzona m.in. przez Sławomira Żabę oraz „Pudding Czekoladowy” Krzysztofa Jaworskiego.
       Wszelkie statystyki należy traktować z przymrużeniem oka, ale w połowie lat 90., według badań „Radio Track” zrealizowanych przez Instytut SMG/KRC Poland Media w Warszawie na zlecenie Komitetu Badań Radiowych, poziom słuchalności Radia EL w Elblągu wynosił 45,5%, Radia Zet – 15,8%, RMF FM – 14%, Polskiego Radia Gdańsk – 5,8%, Radia Plus Gdańsk – 0,9%. Dla wielu mieszkańców Elbląga, Radio EL było hitem medialnym przez wiele lat – (czego dowodem jest chociażby protest słuchaczy przed siedzibą stacji w 2001 r.
       „Bardzo miłym gestem i docenieniem naszej pracy była nagroda dla „najlepszej lokalnej stacji radiowej w Polsce” – „Złoty mikrofon”, którą otrzymałem od radia RMF” – Marcin Borchardt.
       W marcu 2012 r. utwór „The Show Must Go On” zakończył funkcjonowanie Radia EL. Obecnie na częstotliwości 94,1 FM usłyszymy Radio ESKA Elbląg.
      
       Na radiowej fali
       W latach 1995-1999 na fali 102,3 MHz funkcjonowało Katolickie Radio Diecezjalne Bis. Pomysł na założenie stacji padł w 1993 r. i był kierowany przez księdza Piotra Tuniewicza dyrektora Zespołu Szkół Katolickich im. św. Mikołaja w Elblągu przy ul. Saperów, gdzie mieściła się redakcja stacji. Programy Radia Bis (od 1998 r. występującego pod szyldem Radio Plus Elbląg), miały charakter społeczno-religijny. Emitowano m.in. wiadomości i serwisy informacyjne, prognozę pogody, kronikę policyjną, wiadomości krajowe i ze świata oraz zapowiedzi kulturalne. Wybór audycji autorskich: „Selles” – magazyn muzyczny prowadzony przez kierownika muzycznego stacji Tadeusza Piotrowskiego, „Kulisy polskiej muzyki” audycja Sebastiana Wlazło, „Konkurs biblijny” prowadził Henryk Mongiało, z kolei „Ewangelię z komentarzem” prowadził ksiądz Adam Śniechowski.
       Przeprowadzano wywiady m.in. z politykami, muzykami oraz działaczami społecznymi np.: z Witoldem Gintowt-Dziewałtowskim, Zdzisławem Olszewskim, Teresą Bocheńską, z Januszem Korwin-Mikke, Leszkiem Moczulskim oraz z Wojciechem Cejrowskim.
       W latach 90. przy ul. Wieżowej mieściła się redakcja Radia Gdańsk, potem filia Polskiego Radia Olsztyn, obecnie funkcjonującego przy ul. Kosynierów Gdyńskich pod nazwą Studio Elbląg na fali 103,4 MHz. Dzięki postępowi technologicznemu dzisiaj możemy także posłuchać w Elblągu prawie każdej stacji przez Internet.
      
       Obszerną historię elbląskiej radiofonii przeczytasz w tekstach popularnonaukowych:
      
       „Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015”, MP&M, Elbląg 2015, s. 18.
       „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM”, MP&M, Elbląg 2016, s. 26.
       „Łączyło nas Radio Bis/Plus 102,3 MHz”, MP&M, Elbląg 2016, s. 7.
      
Redakcja, muzycznyelblag.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brak lokalnego radia to jeden z dowodów na kondycję naszego miasta (a dokładniej jego gospodarki). Najbliższą taką rozgłośnią jest odbierane także w Elblągu Radio Malbork.
 • Pamiętam jak w czwartek o 23 byla godzina hiphop a ja to na jamnika nagrywalem
 • A słuchało się i owszem. Świetne audycje prowadził T. Piotrowski. P?źniej fajnie zapodawali Sławek Żaba i Artur Bambi Tomaszewski /o nim nie wspomniano w artykule/ W Radio Bis też bywała fajna muzyczka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  jamess(2017-02-18)
 • To były czasy :) Szkoda, że nie można tego reanimować, bo codzienne wieczorne o 22 programy muzyczne codziennie z inną muzyką, a sobota od południa lista przebojów, a wieczorem blok muzyczny z pozdrowieniami i konkursami. Niedziela rano programy dla dzieci, a pod wieczór sportowe podsumowanie weekendu. Piękne czasy i posłuchałoby się nie tylko w Elblągu, ale także w Polsce i w Europie dzięki internetowi. Może da radę reanimować Radio EL ???
 • Kultowy:"Czarny czwartek"mile wspominam.Lets take it back to the old school.
 • Teraz jak słucham tej elbląskiej Eski to uszy mi krwawią
 • Fajne działania na rzecz miasta. Szkoda tylko iż bez poważnego wsparcia przez administrację i mieszkańców. Można by wymienić więcej nazwisk, a także niezłe wydarzenia jak Święto Kartofla, czy Pogrzeb Województwa Elbląskiego. .. .Czy tylko TKM pisowskie ma racje bytu w tym mieście? Pseudopatryiotyczne darcie mo. .. rdy i kibolskie odgrażania się to norma w Elblągu? Spijcie dalej, aż wam zrobią IV rozbiór. .. .. lub będziecie do końca swoich dni niewolnikami, ,smoleńskich miesiączek, ,oraz antkowych misiewiczów wraz z, ,prawdą, ,leoncja.
 • no i co nam zostało? wspomnienia po wspomnieniach?
 • teraz na siłę proponują Elblążanom radio olsztyn -NIGDY-dno.
 • teraz reklamują nam radio olsztyn a poszli z nim.
 • nie wiem czego tu żałować. .. nudne audycje, i koszmarna jakość dźwięku (chyba z "Kasprzaka" puszczali). Eski może nie słucham, ale przynajmniej nadają w normalnej jakości.
 • a audycję Duo Pogo Bis pamiętacie? - To była dopiero rewolucja w mieście wieczorową porą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  AspartamE951=śmierć(2017-02-20)
Reklama